Aktuality

Rodina Odvedle byla v Česku už po desáté – o projektu informovala i hlavní zpravodajská relace ČT

Desítky rodin v Praze, Středočeském, Plzeňském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji zažily v neděli 24. listopadu netradiční oběd. Díky projektu občanského sdružení Slovo 21 navštívili Češi cizince nebo naopak cizinci Čechy přímo v jejich domácnosti.

 

Všichni ochutnali tradiční speciality, poklábosili o životě, ale především navázali kontakty. Právě tuto ambici má projekt už odpočátku. A to, že Rodina Odvedle je skutečně dobrým a inovativním nástrojem integrace cizinců, si myslí i rakouská nadace Unruhe. Ta projekt ocenila cenou SocialMarie 2011. "Tato setkání mnohdy vyústí v osobní přátelství mezi rodinami. Víme, že přibližně 60 % zúčastněných rodin se nadále vzájemně navštěvuje i několik let po prvním setkání u oběda. To je přeci obrovský úspěch a krok kupředu,“ říká koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Každoročně o projektu informují česká i světová média. O letošním setkání byla řeč i v Událostech - hlavní zpravodajské relaci České televize."Chci vědět, jak se žije v Mongolsku. Je to země, kam pravděpodobně nikdy nepojedu, tak si ji alespoň takhle dostanu do kuchyně," řekla pro ČT Lenka Ficová, která k sobě pozvala mongolskou rodinu. Štáb České televize zavítal i na setkání, které v Praze hostila vietnamská rodina. "Už je na čase udělat něco pro to, aby se vietnamská komunita více integrovala," poznamenala pro ČT studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Nguyen Thi Hoang Guyen, jejíž rodina hostila rodinou českou.

V posledních letech se ukázalo, že pokusy států - dokonce i těch s nejrozsáhlejšími zkušenostmi v oblasti integrace cizinců - najít úspěšné modely, které by zkvalitnily soužití majoritní společnosti a přistěhovalců, v mnoha ohledech selhala. Rodina Odvedle přispívá k lepšímu budování multikulturní společnosti v ČR už od roku 2004. Ke společným obědům zasedlo za tu dobu již 1098 rodin - tj. 549 českých rodin a 549 rodin cizinců, dohromady cca 3 800 lidí.

Více o projektu

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.