V Gypsy jazzu se odráží emoce, momentální nálada i celý muzikantův život

Už jste někdy slyšeli Gypsy jazz? Pokud ne, tak byste měli. Je to jedinečný zážitek, který vás doslova pohltí. Ojedinělý je tím, že kombinuje klasický jazz s tradiční romskou hudbou.

Gypsy Jazz je typický především pro komunitu Manušů a Sinti Romů, kteří žijí převážně v západní Evropě.Za otce tohoto žánru bývá považován Django Reinhardt a na jeho styl později začaly navazovat další světově uznávané legendy. Například i ta, která letos vystoupí na festivalu Khamoro - skupina MENIL ze Španělska, kde však paradoxně právě Gypsy jazz není tak rozšířený. 

Členové Gypsy jazzového kvartetu Menil jsou skvělí muzikanti s rozmanitou hudební minulostí. Asi nejznámější je leader kapely Javier Sanchez, který je ve své zemi považován za nejlepšího jazzového kytaristu.

Skupinu Menil založil před třemi roky, společně s Fredem, Raúlem a Gerardem. Že Gypsy jazz není ve Španělsku moc přítomný, potvrzuje i sám Javier: “Na naší hudební scéně prožívá tento hudební žánr nový impuls.”

Raúl Márquez (housle) cestoval mnoho let s nejlepšími hvězdami flamenca jako je Joaquín Cortés, Diego "El Cigala" nebo Sara Baras. Romskou hudbu dokáže hudebně vyjádřit hned několika způsoby. Na druhou stranu Fred PG (rytmická kytara) je skvělý bluesový hudebník, který vystupoval s renomovanými bluesovými umělci jako John Primer, Bob Stroger nebo Sam Lay. Posledním členem je Gerardo Ramos (kontrabas), velmi všestranný hráč všech jazzových stylů. Patří mezi nejžádanější kontrabasisty v Madridu.

Věřím, že se máme na co těšit, vždyť se jedná o špičkové umělce. To dokazuje i fakt, že v roce 2015 odehráli více než 130 koncertů! V České republice však budou koncertovat poprvé.

Gypsy jazz mám hodně ráda, je to hudba, která mě dokáže uklidnit, rozveselit i rozbrečet a zároveň mi dodat energii. Něco z toho předá Menil určitě i vám.

Článek byl uveřejněn na blogu iDnes.cz.