Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Festival Khamoro během osmnácti let hostil 184 romských kapel téměř z celého světa - Tisková zpráva, Praha, 31. 5. 2016

Již osmnáct let nabízí největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro to nejlepší z romské kultury, umění a hudby. Od roku 1999 koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí.

Uskutečnilo se 35 výstav, diskutovalo se na 37 odborných seminářích věnovaných palčivým tématům a to vše za přítomností věhlasných umělců, uznávaných odborníků a špičkových muzikantů z celého světa. A to je jen zlomek výčtů. Na festivalu si každý najde to, co ho zaujme, a letos tomu nebude jinak. Festival na cestě od zrození k dospělosti provází organizátoři Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga, s. r. o. Záštitu nad letošním ročníkem převzali Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

        „Jsme rádi, že se festival Khamoro dostal do povědomí široké veřejnosti. Získal si popularitu jak v České republice, tak i v zahraničí. Festival navštěvuje ročně více než 9000 příznivců. Romská kultura je stejně bohatá a rovnocenná jako kterákoliv jiná a prostřednictvím festivalu Khamoro ji tak můžeme prezentovat a tím stavíme most k  toleranci, vstřícnosti a vzájemnému poznávání,“ vysvětluje Soňa Kalejová, tisková mluvčí festivalu Khamoro, a dodává: „Účast na festivalu Khamoro potvrdil prezident norského parlamentu Olemic Thommessen a norská velvyslankyně v ČR Siri Ellen Sletner, ti navštíví vernisáž výstavy slovenské umělkyně Emílie Rigové. Ta se uskuteční 30. 5. 2016 v Českém centru Praha.“

       Festival Khamoro odstartoval 29. 5. párty - koncertem  na pražské Náplavce, kterou zahájili Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. Následovaly skupiny Le Čhavendar z Rokycan, Maroš Bango ze Slovenska, který vystoupil s cimbálovou muzikou Fantasy Orchestra Ladislava Riga, a poté DJ Shantel z Německa.

        Hudební program pokračoval pondělním koncertem současné romské hudby s příměsí folku, rompopu, rocku, latiny, hip-hopu, funky nebo soulu. V klubu La Fabrika vystoupili Milan Kroka live band z České republiky, Gipsy Casual z Rumunska a Shantel & Bucovina Club Orkestar z Německa.

      Dnes startují oblíbené koncerty Gypsy Jazzu. 31. 5. vystoupí v Jazz Docku španělská formace Menil a o den později v Lucerně Music Baru holandská jazzová kapela The Rosenberg Trio, která je skutečnou světovou špičkou Gypsy Jazzu.

       Čtvrtek a pátek pak budou ve znamení koncertů tradiční romské hudby. Během dvou dnů se v Paláci Akropolis vystřídají famózní hudebníci z celého světa – The Gypsy Ensemble Giani Lincan z Nizozemí, Tekameli z Francie, Zuralia Orchestra z Rumunska, Russka Roma z Ruska, Kočani Orkestar z Makedonie a Česko bude zastupovat skupina Bengas.  Tyto skupiny vystoupí i v sobotu na závěrečném galakoncertu v SaSaZu, kde letošní Khamoro slavnostně vyvrcholí. „Všechny kapely mohou lidé vidět pohromadě i na pátečním defilé účinkujících, které startuje v pravé poledne z Václavského náměstí a končí na Staroměstském náměstí. Celkem centrem Prahy projde asi tři sta umělců včetně patnácti amatérských i profesionálních tanečních souborů z České republiky. Díky průvodu budete moci poznat pestrost a rozmanitost romské hudby i kultury,“ zve na jednu z nejatraktivnějších akcí art director a producent festivalu Khamoro Džemil Silajdžić. 

       Během jednoho týdne nabídne Khamoro i řadu doprovodných akcí. Navštívit budete moci 3 výstavy. Za hudebního doprovodu pražské skupiny Bench Band můžete navštívit vernisáž výstavy dřevěných soch a hraček od profesionálního romského řezbáře Matěje Holuba s názvem: “… A možná přijede na koze“, která se uskuteční ve Slovenském domě. Druhou výstavu obrazů s názvem „Archetyp – Pra Bari“ představí Emílie Rigová a shlédnout ji můžete v Českém centru, kde v rámci programu vystoupí slovenský umělec Maroš Bango a Trio Josefa Šenkiho z ČR. Tato umělkyně bude mít 1. 6. i venkovní uměleckou performanci v ulici Na Příkopě. Další výstavu Roma Resistance můžete vidět 3. 6. v Goethe Institutu.

       Jistě vás také zaujmou umělci, kteří budou na pražské chodníky vytvářet 3D obrazce s romskou tématikou. Dále návštěvníky čeká dětský den Khamororo, pestrobarevný průvod účinkujících centrem Prahy, projekce filmu Taikon a také vzpomínání věnované významným osobnostem, které se zapsaly do historie romské kultury. Vzpomínat budeme na spisovatele Andreje Giňu a hudebníka Milana Šenkiho Korytára. Úctu prokážeme také romistce Mileně Hübschmannové. Její památce bude věnována divadelní hra Čirikloro aneb co říká ptáček, kterou představí spolek ARA ART. Součástí festivalu je i odborný seminář, na němž budou romští i neromští experti z celého světa diskutovat o romském občanském aktivismu. 

V rámci festivalu se budou konat také týdenní programy „Malá letní škola romské kultury“ a „Khamoro sdílí zkušenosti“. Programu se zúčastní i děti z dětských domovů v rámci projektu „Khamoro Kher“.

Kontaktní osoba pro média:
Soňa Kalejová, tisková mluvčí
GSM: +420 777 003 717
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

 

 tiskova-zprava-31.5.2016

tiskova-zprava-31.5.20162

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.