Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Světový romský festival Khamoro se letos dožil dospělosti - závěrečná tisková zpráva

Již po osmnácté zamířil do Prahy nejznámější a největší romský festival na světě. Návštěvníci Khamora měli od 29. 5. – 4. 5. 2016 tak jedinečnou možnost poznat Romy úplně z jiného pohledu, než je ten který přináší většinová média. Festival, který od počátku organizuje Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga nabídl světové kapely, bohatý doprovodný a odborný program a především skvělou atmosféru, která přilákala více než 9000 lidí.

Záštitu nad letošním ročníkem převzali Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. Hlavním mediálním partnerem byla Česká televize.

 „Khamoro se snaží ukázat bohatství a rozmanitost romské kultury a tím napomoci k vzájemnému soužití, respektu a úctě Romů a Neromů. Festival je otevřený všem bez rozdílu národnosti, věku nebo pohlaví. Každý si na něm najde to, co ho nejvíce zaujme a potěší a z toho máme ohromnou radost,“ vysvětluje záměr festivalu Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21, z.s.

 

Maratón romské kultury a hudby na pražské náplavce

Festival odstartoval v neděli 29. 5. v 19 hodin obrovskou party na pražské náplavce, kterou zahájil Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. Nechyběl ani slavnostní přípitek, který k osmnáctým narozeninám rozhodně patří. Následovalo hudební vystoupení skupiny Le Čhavendar z Rokycan, potomci slavné skupiny Kale. Dále se představil  Maroš Bango s cimbálovou muzikou  Fantasy Orchestra Ladislava Rigu ze Slovenska a poté vystoupil německý DJ Shantel (DJ Session) s divokým mixem elektronické a balkánské hudby. Tančilo se a zpívalo večerních hodin.

 

Koncert v La Fabrice

Následující den zněla současná romská hudba v pražském klubu La Fabrika, ta představila umělce, kteří korunují v předních hitparádách. S Gypsy rumbou a tradičními romskými písněmi koncert zahájili skvělí muzikanti  Milan Kroka live band z České republiky, poté rozproudila všem návštěvníkům krev v žilách skupina Gipsy Casual z Rumunska s tradiční romskou hudbou obohacenou o elektronické tóny a elektrizující klubové beaty. A dále v divokém rytmu pokračovalShantel (DJ Session)se svou osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar z Německa.

 

Gypsy jazz přilákal řadu návštěvníků

K romské hudbě patří bezpochyby i Gypsy jazz. Tento světově uznávaný žánr nesmí na festivalu Khamoro chybět. Letos přijely na festival famózní skupiny. V úterý 31. 5. se v Jazz Docku představila španělská formace Menil a následující den vystoupila špička Gypsy jazzu, slavná jazzová skupina, která hrála na všech velkých jazzových festivalech světa, nizozemská skupina The Rosenberg Trio, na jejich vystoupení se přišla podívat řada fanoušků, Lucerna Music Bar doslova praskala ve švech.

 

Tradiční romská hudba z různých koutů světa

Koncerty tradiční romské hudby patří každoročně k nejvíce oblíbeným akcím celého festivalu, na kterých jsou představovány ti nejlepší romské profesionální skupiny. V pražském Paláci Akropolis se ve čtvrtek představila pražská skupina Bengas. Z Rumunska k nám zavítala  Zuralia Orchestra a z Francie skupina Tekameli. Následující den koncert pokračoval úžasným vystoupením cimbálové muziky z Nizozemí v podání The Gypsy Ensemble Giani Lincan. Nechyběli ani Romové z Ruska -  Ruska Roma. A večer zakončila světoznámá makedonská dechovka Kocani Orkestar.

 

Galakoncert

V sobotu 4. 6. festival Khamoro vyvrcholil závěrečným galakoncertem, na kterém vystoupili umělci hrající tradiční romskou hudbu. K osmnáctinám jsme dostali nádherný dar, do pražské SaSaZu přišla rekordní účast, v přeplněném klubu (kapacita je 2000 lidí) tančili a zpívaly stovky lidí různých národností, vyznání i věku. Atmosféra byla naprosto úžasná! Přímý přenos z této akce můžete shlédnout v záznamech ČT odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000257-khamoro-2016/21625400093-zaverecny-galakoncert/

 

Festival Khamoro není pouze o hudbě, jak by se na první pohled mohlo zdát. Program nabídl i řadu DOPROVODNÝCH AKCÍ, které jistě potěšili účastníky festivalu.

Letos jsme pro vás připravili zajímavou interaktivní tvorbu open-air 3D grafiky. Na pražské chodníky na náměstí Míru, u Národního divadla a na náměstí Republiky malovali bosenští umělci 3D obrazce s romskou tématikou. Jejich výtvory vypadali naprosto úžasně, bohužel ale neměli dlouhé trvání a to kvůli nepřízni počasí.

 

Vzpomínání se povedlo

V rámci festivalu jsme vzpomínali významné osobnosti, které se zapsaly do historie romské kultury a dějin. V žižkovských zahrádkách jsme za doprovodu skvělých muzikantů vzpomínali na spisovatele Andreje Giňu, hudebníka Milana Šenkiho „Korytára“.  To se konalo v příjemném duchu známých, kamarádů, rodiny a všech příznivců.

Úctu jsme prokázali i romistce Mileně Hübschmannové, její památce bylo věnované divadelní představení pohádky Čirikloro aneb co říká ptáček, kterou autorka napsala. Divadelní hru představil ve Vile Štavnice spolek ARA ART. Hru spolek pojal naprosto bravurně, vtipně a profesionálně. A co tedy říkal ptáček? „Že každý má svou pravdu.“

 

Zajímavé výstavy na Khamoru

V rámci doprovodného programu, jsme představili také tři výstavy. Za hudebního doprovodu pražské skupiny Bench Band jste mohli vidět vernisáž výstavy dřevěných hraček od profesionálního romského řezbáře Matěje Holuba s názvem: “…A možná přijede na koze“, která se uskutečnila ve Slovenském domě. Druhou výstavu obrazů s názvem „Archetyp – Pra Bari“ představila v Českém centru umělkyně Emílie Rigová. Té se účastnil i prezident norského parlamentu Olemic Thommessen a norská velvyslankyně v ČR Siri Ellen Sletner. Výstava se konala za hudebního doprovodu slovenského umělce Maroše Banga, a došlo i na tanec, do kterého se zapojil i prezident Olemic Thommessen. Poslední výstava přilákala do Goethe Institutu také mnoho návštěvníků, šlo o výstavu Roma Resistance, která představila příběhy Romů, kteří se v minulosti dokázali v nejrůznějších podobách vzepřít diktaturám a bojovat proti útlakům.

 

Defilé všech umělců

Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, opět zazářil. Do průvodu se zapojili více než 300 umělců, kteří se doslova protančili a prozpívali historickým centrem Prahy.  Letos se do průvodu zapojilo 20 amatérských tanečních souborů z celé ČR a nejen oni, ale i přihlížející, kteří si nenechali tuto úžasnou podívanou plnou nádherných krojů a pestrobarevných šatů doprovázenou tradiční romskou hudbou z nejrůznějších koutů světa ujít!

 

Děti si užili svůj den v parku Prtheimka

Dětský den přilákal řadu dětí i rodičů, nehledě na národnost. Letos jsme uspořádali pořádnou oslavu plnou zpěvu, tance, soutěží, her a atrakcí. Vystoupili i kapely a dětské taneční soubory. Řada dětí si také vyrobili originální šperk, vyzkoušeli si práci řezbáře, nechali si na obličej namalovat zajímavé kresby anebo vytvářeli mega bubliny. Největší atrakcí ovšem byla jízda na originálním dřevěném kolotoči, který vyrobil profesionální řezbář Matěj Holub. Řádili i ty nejmenší a to v dětském koutku a ve skákacím hradu.

 

Švédský film Taikon rozplakal řadu diváků

Prostřednictvím dokumentu mohli diváci prožít život spisovatelky a bojovnice lidských práv Kariny Taikon.  Film nás provedl životem od jejího útlého dětství až do dospělosti a smrti této výjimečné osoby, která se snažila změnit tehdejší situaci Romů ve Švédsku. Bojovala za rovnost ve vzdělání, bydlení a za důstojný život.

 

Khamoro dalo prostor i odborným tématům

„Romský občanský aktivismus,“ bylo tématem odborného semináře, který se konal ve spolupráci s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny. Zaměřil se na koncept romského občanského aktivismu a jeho úlohy při emancipaci a naplňování práv romské národnostní menšiny.

 

Khamoro 2017

Již nyní organizátoři připravují další ročník festivalu Khamoro, budeme se snažit opět připravit zajímavý program, na kterém si najde každý to, co ho nejvíce zaujme. Děkujeme a na 19 ročníku Světového romského festivalu Khamoro na viděnou :-)

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.