Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Orient ožil ve vzpomínkách, snech i skutečnosti pod pražským a hradeckým půlměsícem

Ve dnech 8. – 14. listopadu 2016 se v Praze a Hradci Králové uskutečnil 8. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, který uspořádala Komba, z. s., s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Velvyslanectví Marockého království a Velvyslanectví Státu Kuvajt.

Festivalový program nabídl sedm divadelních představení v češtině, angličtině, arabštině a perštině v podání českých a v Čechách žijících zahraničních tvůrců, vernisáž či arabistický workshop. Kulturní události doplnily ochutnávky kulinářských specialit z Maroka či Íránu a také prezentace a prodej tematicky zaměřených knih z nakladatelství Dar ibn Rushd. 

Shakespeare na perský způsob

Festival otevřela shakespearovsko-perská fúze tragédie Troilus a Kressida inscenovaná Azadeh Mohammadi po způsobu tradičních íránských vyprávění. Swan Bar divadla Kolowrat se po dobu představení proměnil v jakousi perskou čajovnu. Diváci seděli u stolků, během představení jim byl servírován čaj a navzdory tragičnosti původního Shakespearova dramatu o lásce, válce a cti, byl v této verzi hry rozhodně prostor pro zasmání. Humor vnášela do situací především postava „černého“, jakéhosi perského Kašpárka hraného ženskou představitelkou Kateřinou Veckerovou.  

Orient v obrazech, nedivadle a workshopu

Oficiální zahájení, za účasti velvyslanců osmi arabských zemí akreditovaných v České republice, se konalo v divadle Na Prádle. Nejprve v kavárně proběhla vernisáž Orientálníchfantazií české výtvarnice Marie Sibaiové-Hejdové, jejíž tvorba je inspirována dlouholetým pobytem v Sýrii. Umělkyně vernisáž doprovodila čtením povídky svého muže Hussama Sibaie, syrského lékaře a prozaika, arabské písně zazněly v podání dcery Samiry Sibaiovéa českého Syřana Marwana Alsolaimana.

Arabské nedivadlo studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK vystoupilo v hlavním sále divadla Na prádle s novým nastudováním Bidpájových bajek pod názvem Kalila a Dimna (repríza se uskutečnila posléze v Hradci Králové na gymnáziu Boženy Němcové spolu s debatou o studiu arabistiky na FF UK). Vybrané příběhy či spíše podobenství tohoto skvostu světové literatury nás vtáhly do příběhů, na nichž mudrc Bidpája ilustroval vládci různé lidské slabosti a ctnosti, jak už to v bajkách samozřejmě bývá, ztělesněné zvířaty, a radil panovníkovi, jak vládnout. Na toto představení navázalo na druhý den ve Studentském klubu v Celetné setkání mladých arabistů z univerzit v Praze, Plzně a Bratislavy pod názvem Hlasy z Orientu I. 

Íránské ženy v Praze

Program v Experimentálním prostoru NoD patřil íránským ženám. Íránská režisérka a herečka Morvarid Ramezanise představila českému publiku poprvé před dvěma lety v rámci festivalu Apostrof. Nyní připravila ve své druhé vlastinové nastudování hry současného íránského autora Nasrollaha Ghaderi My Soufiya. Příběh vychází ze skutečné události. Pojednává o zakázané lásce mladé ženy k ženatému muži, který je obviněn z vraždy své manželky. Dívka z velké lásky vezme na sebe vinu za čin, který zřejmě její milý nespáchal a sama se ocitne ve vězení. 

Ve druhé části večera vystoupila v Čechách již známá režisérka a herečka pocházející rovněž z Íránu, Azadeh Mohammadi (v předchozích ročnících festivalu uvedla např. inscenace Someone who watch over me, Oh, My Sweet Land či Moment of Silence). Tentokrát jsme ji spatřili v její vlastní, s humorným nadhledem pojednané one woman show My PinkLabyrinth. Jde o zpověď mladé Íránky Avy, která žije v Praze a vrací se do rodného Teheránu navštívit svou matku a oslavit s ní perský nový rok Nourúz. Těsně před tímto svátkem najde Ava důvod otevřít choulostivé téma, o kterém se svou matkou nikdy nehovořila, o ženské sexualitě...

Divy a záhady Indického oceánu

Vzácným hostem, který již třetím rokem spolupracuje s festivalem Nad Prahou půlměsíc, je herec Miroslav Táborský (z minulých ročníků připomeňme např. jeho poutavé divadelní i rozhlasové ztvárnění filosofického spisu Živý, syn Bdícího). Letos opět vystoupil společně s hudebníkem Marwanem Alsolaimanem, a toveVioleve scénickém čtení z Divů a záhad Indického oceánu, svěžího dílka pozoruhodných námořnických příběhů z 10. století, které zřejmě inspirovaly Sindibádova dobrodružství z Tisíce a jedné noci. Humorná, napínavá i poučná dobrodružství nastudovala režisérka Lída Engelová. Večer se konal pod záštitoumarocké velvyslankyně paníSouriyi Otmani, která po představení nechala připravit pro diváky malé pohoštění v podobě lahodných marockých specialit. 

Putování Orientem s francouzským romantikem

V Praze festival vyvrcholil v útulném sklepním prostoru umělecké skupiny Oldstars H2O na Žižkově představením Příběhy chalífy al-Hakíma podle novely francouzského romantika Gérarda de Nervala, který čerpal z putování Orientem v roce 1843. Inscenace, která zkoumá podstatu Orientu, jeho nejrůznější vnímání a zároveň se snaží bourat rozličná klišé, nejpřiléhavěji naplnila letošní festivalové téma: Orient. Vzpomínky, sny, skutečnost.

Text:Lucie Němečková
Foto: Irena Vodáková

Celé číslo bulletinu Slovo ke stažení.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.