Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Arménský řezbář tvořil přes dva roky maketu častolovického zámku

„První okamžiky v České republice byly hrůzostrašné,“ svěřil se Boris Chanbekjan.

Když si fyzik Boris Chanbekjan před více než čtvrtstoletím zařizoval v arménském hlavním městě Jerevanu byt, ještě vůbec netušil, jaké další životní kroky ho v budoucnu čekají.

„Skoro celé vybavení mého arménského bytu pochází z tehdejšího Československa. Včetně kuchyňské linky, dlažby, kachliček nebo záchodové mísy,“ konstatoval vědecký pracovník, který byl do rozpadu Sovětského svazu zaměstnán v jerevanském fyzikálním ústavu.  

Ekonomické problémy

„Po rozpadu Sovětského svazu nastaly ekonomické problémy a já řešil, co bude dál,“ zavzpomínal Chanbekjan, jenž nakonec následoval svého staršího bratra a zamířil do České republiky. Psal se rok 1996. 

„První okamžiky tady byly hrůzostrašné. Vyděsil jsem se, jak těžký je český jazyk. Přece jen mi bylo skoro čtyřicet, a čím je člověk starší, tím hůř se jazyky učí,“ přiznal Boris Chanbekjan, jemuž prý v začátcích hodně pomohli jeho blízcí a přátelé. „Můj bratr přišel do Česka tři roky přede mnou. Měl tu stavební firmu. V té mě zaměstnal jako dělníka. On i kamarádi věděli, že něco umím, tak jsem zde žádné problémy neměl. Ani s byrokracií. Cítil jsem, že i Češi mě mají rádi a já je,“ usmíval se Armén, jehož to však stále táhlo ke kreativnější činnosti, která by měla rovněž hlubší smysl. 

Výtečný řezbář

„Po pěti letech jsem začal působit v charitě, kde dnes přibližuji cizincům výtvarné umění,“ podotkl zručný řezbář. „Vytvářím plastiky, reliéfy, ale také třeba modely nejrůznějších technických předmětů, jako jsou například buldozer či traktor,“ sdělil umělec, který zvládl i hodně náročnou výzvu v podobě makety častolovického zámku. „Pracoval jsem na ní přes dva roky, celkem 2 100 hodin,“ přiblížil autor unikátního díla, které se skládalo z 8 500 drobných dřevěných částí. 

„Byla to velká výzva a jsem pyšný na to, že se mi to podařilo,“ radoval se arménský umělec. Na svém kontě má i povedenou dřevěnou maketu jednoho pražského kostela. „Jsem workoholik. U této práce si odpočinu,“ řekl muž, jehož výtvory byly k vidění i na Setkání národů v hradeckém Adalbertinu. „Šlo o moc dobře zorganizovanou akci. Sešly se tu různé národnosti, které tady prezentovaly vlastní kulturu a kuchyni. V kulturním programu se mi líbilo, jak české děti zpívaly arménsky a přitom bez přízvuku. To bylo úžasné,“ neskrýval dojetí Boris Chanbekjan.

rezbar

Silná křesťanská tradice

„Arménie je nádherná země s bohatou kulturou, pěknou krajinou a silnou křesťanskou tradicí. Přestože mluvíme různými jazyky, naše národy jsou si blízké. A Češi jsou navíc hodně tolerantní,“ všiml si pracovník hradecké charity, jemuž prý z rodné země chybí tamní ovoce. „Například české meruňky mají úplně jinou chuť než ty arménské,“ přiblížil a zdůraznil, že dnes se cítí být doma v Arménii i v České republice. „Je to tak půl na půl,“ svěřil se nynější obyvatel Týniště nad Orlicí, kde žije už třináct let. 

Dcera je lékařkou

„Do Arménie jezdím jednou za čtyři roky. Velká část mé rodiny už se usadila v Česku. Jsem hrdý na to, že moje dcera tu vystudovala lékařskou fakultu a je doktorkou. Ale třeba po mých třech sestrách, které zůstaly v Arménii, se mi samozřejmě stýská. V dnešní době ale naštěstí můžeme být v kontaktu denně přes Skype,“ uzavřel Boris Chanbekjan.

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.