Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Celý svět pod jednou střechou na hradeckém Setkání národů

Vybíráme z bulletinu Slovo: Svou kulturu, tradice i kuchyni prezentovalo třiadvacet zemí ze čtyř různých kontinentů

Hradec Králové – Kde bylo možné spatřit prakticky celý svět pod jednou střechou? V královéhradeckém Adalbertinu, kde se ve čtvrtek 10. listopadu uskutečnilo Setkání národů.

Svou kulturu, tradice i kuchyni tu představilo třiadvacet zemí ze čtyř různých kontinentů. Evropu zde kromě domácího Česka reprezentovalo Řecko, Itálie, Ukrajina, Rusko, Moldavsko a Bulharsko, Asii Arménie, Sýrie, Vietnam, Mongolsko a Indie, Afriku Egypt, Eritrea, Etiopie, Tunisko či Uganda a Ameriku Ekvádor, Peru, Kolumbie, Brazílie, Kuba a Bolívie. 

Tradiční kostýmy i pokrmy

„Vůbec poprvé se na festivalu objevily Brazílie a Kuba. Návštěvníci si mohli prohlédnout národní kostýmy latinskoamerických, afrických a asijských zemí, či ukrajinské a ruské kroje. Zajímali se také o tradiční výrobky, hudební nástroje nebo umělecké dřevořezby. Nechyběly ani etnické ochutnávky – indiánský pokrm fritada z kukuřice a masa, arménský medovník, bulharské masové kuličky a studená polévka tarator, vietnamské závitky, arabská káva a další exotické pokrmy,“ uvedla Jana Karasová, mluvčí Diecézní charity Hradec Králové, jejíž Integrační centrum pro cizince akci uspořádalo už počtvrté. „Jsme rádi, že jsme mohli zblízka poznat tolik různých národností. O některých jsme ani nevěděli, že u nás žijí. Je to velmi přátelská akce, která obohacuje obě strany,“ to byla nejčastější slova téměř tisícovky návštěvníků festivalu. 

Dopoledne pro školy

Dopolední program byl určen hlavně žákům a studentům škol. Ti si zde ověřili své vědomosti o Sýrii, Arménii nebo Řecku v interaktivní poznávací soutěži přímo s cizinci z těchto zemí. „Potěšilo nás, když jsme od dětí slyšeli, že se rády potkaly s tolika cizinci na jednom místě a že by chtěly přijít zas,“ sdělila Jana Karasová.

Setkání národů vyvrcholilo podvečerním koncertem pro širokou veřejnost, který odstartovalo španělské flamenco v podání souboru La Pasión nebo arabský tanec dětí ze Sýrie. Národní písně o lásce i balady v pestrých krojích předvedly Bety a Chau původem z Vietnamu či ukrajinský soubor Radost. Na jevišti Adalbertina vystoupily také zpěvačky Alvina Aghahanyan z Arménie, Oxana Evsina z Ruska nebo Giulia Catania z Itálie. 

Přízeň publika si získali též amatérští divadelníci Světáci z řad cizinců a Čechů i mladý umělec z Maroka Hamza Nassib. Koncert zakončila podmanivá hra na etnické hudební nástroje a tanec ekvádorských indiánů ze skupiny Chayag v barevných exotických kostýmech.

Festival doprovodila výstava originálních výtvarných prací cizinců z Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a žáků hradecké Základní umělecké školy Habrmanova.

Umění nezná hranic

„I letošní ročník festivalu potvrdil, že neformální setkání s cizinci a poznání jejich národních tradic, umění a zvyků přispívá k lepšímu vzájemnému porozumění. Svou kulturu nám představili cizinci z Královéhradeckého kraje, kterým pomáháme s integrací do naší společnosti, žadatelé o mezinárodní ochranu z Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a zahraniční studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Všichni byli za tuto příležitost moc vděční,“ potvrdil Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince hradecké Diecézní charity.

„Na této akci bylo zjevné, že umění nezná hranic. Sejdou-li se někde kumštýři, je jedno, z jaké jsou země, a prostě se domluví. Kéž by to tak bylo všude, to by bylo krásné,“ zasnil se jeden z moderátorů festivalu Setkání národů Jaroslav Pokorný.

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.