Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

„Když jsem poprvé v životě viděla sníh, radovala jsem se jako malé dítě“

Přestože žije v České republice teprve krátce, zažila tu Yacqueline Garzon Duarte něco, co se jí v rodné Kolumbii nikdy v životě nepoštěstilo: „Když jsem tady poprvé viděla na vlastní oči padat sníh, radovala jsem se jako malé dítě,“ přiznala studentka magisterského programu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

„Nikdy jsem neplánovala, že bych šla studovat do Česka. Spíše jsem chtěla vyrazit do Spojených států amerických nebo do Kanady,“ svěřila se. „Ale pak jsem se jednou s mou mamkou vydala na akci, kde se prezentovaly univerzity z různých zemí. Zaujala nás vlajka, u níž ani jedna z nás netušila, ke kterému státu patří. Dva mladíci u informačního stánku nám oznámili, že jde o Česko. O něm jsem toho moc nevěděla. Snad jen to, že se nachází v Evropě,“ usmívala se Yacqueline Garzon Duarte.

 

Cesta nebyla jednoduchá

„Čeští studenti mi poradili, ať se prý učím česky. Tvrdili, že pokud se mi to povede, budu moct zadarmo studovat na kterékoliv české veřejné vysoké škole. Tato informace mě zaujala. V Kolumbii, kde žije více než 44 milionů obyvatel, máme jen pár veřejných univerzit a magisterské studium na nich stojí spoustu peněz,“ podotkla vysokoškolačka z Latinské Ameriky.

Její cesta do České republiky však nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Bylo to docela složité, hlavně proto, že v Kolumbii není nikdo, kdo by byl oficiálním překladatelem do češtiny. Hradecká univerzita ale naštěstí byla velmi vstřícná,“ dodala Yacqueline.

„Nejprve jsem se trochu bála, jaká bude reakce školy na to, že se o studium zajímá někdo z Kolumbie. Pověst naší země přece jen není zrovna ideální. Jsem moc ráda, že nakonec všechno dobře dopadlo,“ oddychla si jedna z návštěvnic Setkání národů v královéhradeckém Adalbertinu.

 

Česko je bezpečná země

„V Kolumbii potkáte řadu milých, laskavých lidí, ale bohužel to není úplně bezpečná země. Tam prostě není možné, abych se večer vydala sama na ulici. V Česku ano. Jsem ráda, že jsem přišla studovat do bezpečné země, která má tak úžasnou historii, a kde nejsou takové dopravní zácpy jako třeba v hlavním městě Kolumbie – Bogotě,“ prohlásila sympatická Latinoameričanka.

„V Česku jsem úplně sama. Hodně mi chybí rodina a také některé květiny a tropické ovoce,“ prohodila Yacqueline. „Před příjezdem do Evropy mě někteří lidé varovali, že Češi nejsou zrovna přátelským národem, pokud člověk nemluví jejich rodným jazykem. To vůbec není pravda! Všichni jsou tu na mě zatím milí,“ oddychla si Kolumbijka.

„Jediné, co tu zatím nechápu, proč je český národ tak ateistický. Sama věřím v boha, a tak mě zajímá, jaký je ten pravý důvod, proč Češi ne,“ dodala mladá žena, která se hrdě hlásí ke křesťanské víře. 

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.