Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

„Když slyším o válce, občas brečím,“ říká dvanáctiletý Syřan

Michel Barakat přišel s rodiči do České republiky před čtyřmi lety. Pochází ze země, kterou už více než pět let sužuje občanská válka. „Když slyším nějaké zprávy o tom, co se děje v Sýrii, hned zavolám mamku, ať se jde dívat. Zvykl jsem si na to, že dnešní Sýrie není bezpečná. Ale trápí mě to a občas kvůli tomu začnu brečet nebo mi alespoň slzí oči,“ přiznal dvanáctiletý Michel Barakat, který do České republiky přišel společně s rodinou před čtyřmi lety.

„Utekli jsme na začátku války. Sledujeme, co se v Sýrii děje. Moc bych si přál, aby o ní Češi měli víc informací. Rád bych někde udělal nějaké prezentace, pokud bude zájem,“ poznamenala jedna z hvězd Setkání národů, které se uskutečnilo v královéhradeckém Adalbertinu.

 

Setkání národů

Akci setkání národů Michel hodnotí pozitivně: „Byla to skvělá akce, protože jsme mohli s kamarády vystoupit, ze začátku se možná trochu styděli, pak to ovšem dali. Zároveň jsem měl možnost představit Sýrii českým dětem.“ usmíval se mladý kumštýř, jenž by se chtěl stát hercem nebo moderátorem. 

„Těší mě, že nás hradecká charita pravidelně zve a my na jejích akcích můžeme tancovat či zpívat. Inspirací pro nás jsou televize či YouTube,“ svěřil se bezprostřední mladík. 

„Na Setkání národů se mi líbilo i to, že jsem zde mohl poznat řadu dalších zemí, něco zajímavého se dozvědět a ochutnat typická jídla,“ podotkl Michel Barakat, který s rodinou žije v Hradci Králové.

 

Výborná škola

„Jsme tady spokojení. Chodím do výborné školy, kde mám moc fajn spolužáky,“ svěřil se student Základní školy Jana Pavla II., jenž se prý česky naučil za rok a půl. „Bylo to těžké. Čeština je náročný jazyk,“ upozorňuje mladík, jehož prý ve škole nadchla hlavně historie. „Mám rád starověk a středověk. Baví mě jezdit na hrady a zámky,“ dodal.

Česká kuchyně prý zatím u něj nad arabskou nevyhrává. „Některá jídla mi tu nechutnají,“ přiznal Michel Barakat, který by chtěl v Česku vystudovat. „Až tady dokončím univerzitu, uvidím, jestli zde zůstanu, nebo se vrátím do Sýrie, pokud to půjde, případně zamířím do nějaké jiné země,“ uzavřel. 

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.