Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

„Snažím se být pozitivní,“ říká mladý Maročan čekající na azyl

Už více než dva roky čeká marocký mladík Hamza Nassib v Pobytovém středisku pro cizince v Kostelci nad Orlicí, zda dostane v České republice azyl. „Musel jsem z Maroka odjet. Měl jsem k tomu své osobní důvody,“ nastiňuje rodák z Casablanky, který byl jednou z hvězd festivalu Setkání národů v Hradci Králové.

„Chápu, že to není tak jednoduché, protože pocházím ze země, která je považována za relativně bezpečnou a stabilní,“ uvědomuje si složitost své aktuální situace. 

Učí se česky a čeká

„Moc bych si přál, aby to nakonec dobře dopadlo. Snažím se být pozitivní, učím se česky a čekám,“ usmívá se Hamza Nassib, jenž na Setkání národů předvedl skvělý pěvecký výkon, a jeho show vzbudila u diváků velký ohlas. „Samozřejmě mě to potěšilo. Byl jsem trochu nervózní, ale jsem rád, že se mé vystoupení publiku líbilo,“ říká mladý Maročan. „Festival, který prezentoval různé kultury a národy, se mi velmi zamlouval,“ podotýká. 

Přál by si studovat

„Nejvíc ze všeho bych si teď přál studovat. Rád bych v Česku našel někoho, kdo by mi pomohl se dobře rozhodnout, kam se dál nasměrovat,“ přemítá Hamza Nassib. „Kumšt mě hodně baví, ale tím se člověk moc neuživí. Napadá mě, že bych se věnoval něčemu, kde se dá dobře uplatnit a zároveň pomáhat lidem, například fyzioterapii,“ upřesňuje.

Rozdílné kultury

„Z Maroka mi v Česku chybí hodně věcí. Přece jen jsou naše kultury velmi rozdílné, ale na druhou stranu si tu cením toho, že je zde člověk mnohem víc svobodnější, pokud respektuje dané normy a zákony,“ sděluje Hamza Nassib, který se prý osobně s vyloženě negativními reakcemi ze strany české většinové společnosti zatím nesetkal. 

„Chápu, že se nás někdy lidé trochu bojí, protože mají jinou mentalitu a často i předsudky o arabské kultuře. Možná proto jsou nejprve maličko ostražití. Rozumím tomu, protože také český národ měl velmi těžkou historii. Ale když je člověk slušný, poctivý, čestný a pozitivně naladěný, většinou se mu Češi otevřou. A pokud se na vás někdo dívá skrz prsty, tak s tím stejně asi nic neuděláte. Takový je zkrátka život,“ uzavírá.

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.