
Jubilejní 20. ročník festivalu KHAMORO se bude konat v Praze od 27. 5. do 2. 6. 2018. Návštěvníci se mohou těšit na skvělý program plný hudby, divadla a dalších akcí. Jedním z vrcholů festivalu bude koncert All Star Gypsy Jazz. 28. května v divadle Hybernia vystoupí tři nejlepší gypsy jazzoví muzikanti, kteří se naposledy sešli před deseti lety v newyorské Carnegie Hall. Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Chmitt/FR & Ludovic Beier/FR
Festival zahájí v neděli 27. května Khamoro party na Vltavě. Na Střeleckém ostrově vystoupí Milan Kroka live band /CZ, Gipsy.cz/CZ a Gitana/SK.
V divadle La Fabrika bude ve čtvrtek 31. května a v pátek 1. června koncert tradiční romské hudby, kde vystoupí zahraniční soubory EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia/ESP, Kočani Orkestar/MK): (Podkova schast'ya/RU, Ciganoś D´Ouro/PT, Mahala Rai Banda/RO). Dále vystoupí All-star českých kapel, tedy jedinečná sestava nejlepších hudebníků, kteří za dvacet let na Khamoru vystoupili.
Tradiční defilé účinkujících centrem Prahy začne v pátek 1. června v poledne na Václavském náměstí.
Festival zakončí v sobotu 2. června galakoncert v kubu SaSaZu, kde opět vystoupí All-star českých kapela dále EtnoRom & Friends/HU, Mahala Rai Banda/RO, Kočani Orkestar/MK, Ciganoś D’ouro/PT, Romen/RU, Alba Heredia/ESP & Romafest/RO.
Vedle koncertů bude na programu Khamoro mnoho dalších zajímavých představení akcí, například módní přehlídka romské módy maďarského studia ROMANI.HU
Ve čtvrtek 31. května bude v paláci Lucerna vernisáž jedinečné výstavy fotografií romských žen „Neviditelná síla“. Další dvě plánované výstavy se budou týkat tématu „Holokaust Sintů a Romů“ a „fotografií makedonských Romů za 1. sv. války“
Během Khamora budou probíhat další doprovodné akce:
Mezinárodní konference o postavení romských žen
Malá letní škola - týdenní interaktivní vzdělávání o romské kultuře pro studenty vysokých škol; ve spolupráci s FHS UK
Khamoro Kher - program pro děti z dětských domovů
Khamoro sdílí zkušenosti - program pro mladé Romy, kteří se věnují produkci romských akcí
Dětský den Khamororo
Fotbalový turnaj
Přehlídka romské literatury Gavoro
a další.
Detailní program a informace o předprodeji vstupenek co nejdříve zveřejníme.
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.