Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Využít stáž od Baruv Fellowship program byl skvělý nápad, říká Martina

Martina je studentkou pražské vysoké školy. V roce 2019 se zapojila do stáže přes Baruv Fellowship Program, který podporuje nadějné romské studenty v jejich profesním rozvoji. Dává jim příležitost vyzkoušet si práci v prestižní firmě či organizaci a lépe se tak připravit na úspěšnou budoucí kariéru. Přečtěte si, co Martinu do programu přivedlo, jak se jí během stáže daří a co dalšího ji v životě baví.

Martino, jak ses ke stáži v rámci programu dostala?

Dozvěděla jsem se o něm od kamarádky, která pracovala ve Slovu 21. Prošla jsem úspěšně pohovorem a mohla si vybrat mezi více organizacemi. Vodafonem, Velvyslanectvím USA a Magistrátem hlavního města Prahy. Rozhodla jsem se pro Magistrát. Co bylo u pohovoru důležité, abys uspěla? Důležitý byl hlavně můj aktivní zájem a vlastní iniciativa. Porota se nejvíc zajímala o to, proč chci do programu vstoupit, jaké mám studijní a pracovní plány. Zkrátka chtěli, abych i já byla pro své nové kolegy přínosem.

Co studuješ?

Momentálně studuji magisterský program managementu cestovního ruchu na Vysoké škole obchodní, stipendium na něj jsem dostala od Roma Education Fund. Studovala jsem tento obor už na střední škole a líbilo se mi, že propojuje cizí jazyky, cestování a ekonomiku. Tedy samé věci, které mě baví. Při studiu na VŠ jsem pak pracovala ve velkoobchodě, kde jsem dělala junior účetní a později se dostala na pozici office managerky. Díky propojení školy a praxe jsem se hodně naučila o reálném fungování obchodu a umím si teď lépe představit, co obnáší každodenní práce ve firmě.

Jak stáž v rámci Baruv Fellowship Program probíhá a co ses na Magistrátu naučila?

Skvělé je, že stáž je placená. Věnuji jí 33 hodin měsíčně, což je pro mě při studiu ideální. Pracuji na oddělení národnostních menšin, kde spolu s romskou koordinátorkou pomáháme Romům v kontaktu s úřadem. Věnuji se mimo jiné  pomoci s granty a administrativou. Práce na Magistrátu mě hodně naučila o práci s lidmi, podívám se díky ní také na zajímavá místa, jako je Úřad vlády, Dům národnostních menšin nebo  různá zasedání. Také se dozvím o akcích, které pořádají nejen Romové, například o různých multikulturních festivalech. Moc ráda bych v této práci pokračovala i po skončení programu, protože je zábavná a navíc dává smysl.

Co dalšího tě kromě práce a studia baví?

Ráda cestuji. Mým snem je procestovat celou Evropu. Postupně si ho plním a jsem nadšená z každé cesty. Mluvím v cizích řečech, anglicky a německy. Také cvičím jógu a ráda trávím čas s přáteli.

Co je pro tebe v životě nejdůležitější?

Na prvním místě je pro mě určitě být zdravá a šťastná rodina. Abychom byli spolu a aby se nám dobře dařilo. Všechno ostatní, třeba peníze, jsou vedlejší věci. Na kariéře mi také hodně záleží a těším se, co všechno se ještě naučím, ale ani ta podle mě není v životě to nejdůležitější.

Díky za rozhovor a hodně štěstí!

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.