Archiv projektů

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

V šest před domem

realizace projektu: leden 2013 - červen 2014
     leden 2014 - prosinec 2014

 

Otevřené prostranství parku mezi domy, náměstí nebo dětské hřiště – všude tam se celý rok a půl až června 2014 mohli setkat sousedé z řad cizinců a Čechů – a to konkrétně v pěti krajích Česka. A díky úspěšnosti jsme v myšlence spojování migrantů a české společnosti pokračovali dál i na podzim 2014! Celkem bylo tak "V šest před domem" 1400 lidí!


ZÁKLADNÍ INFORMACE
Už samotný název projektu „V šest před domem“ vyzýval lidi k tomu, aby vyšli ven a sešli se se svými sousedy, které běžně pouze míjejí. Jde o ojedinělý integrační projekt Slova 21, který spojuje Čechy a cizince z třetích zemí žijící v sousedství – a to formou společného posezení.  Akce se v průběhu ledna 2013 až června 2014 dostala mezi lidi celkem v pěti krajích Česka – v Praze, Jihomoravském, Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji. Ukázalo se, že díky setkávání lidí se navazují nová přátelství a s radostí objevují krásy odlišných kultur. A proto jsme v myšlence pokračovali dál! Sousedé se potkali ještě šestkrát, a to během podzimu 2014! Piknikovalo se konkrétně v Ústí nad Labem, Olomouci, Havlíčkově Brodě, Karlových Varech, Hradci Králové  a Rožnově pod Radhoštěm. Během podzimu se setkalo skoro 400 lidí.

 


 

 "V ŠEST PŘED DOMEM"

BYLO CELKEM 1400 LIDÍ


Z RŮZNÝCH KOUTŮ ČESKÉ

REPUBLIKY

 

 

 

 

 

"V ŠEST PŘED DOMEM" JSME BYLI I NA PODZIM 2014

CELKEM 6 MĚST ČESKA
ÚSTÍ NAD LABEM, OLOMOUC, HAVLÍČKŮV BROD, HRADEC KRÁLOVÉ, KARLOVY VARY, ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
ZAJÍMAVÝ PROGRAM A SVĚTOVÁ GASTRONOMIE
WORKSHOPY
DO PROJEKTU SE ZAPOJILO UŽ PŘES 1400 LIDÍ
SKVĚLÝ ZPŮSOB, JAK SBLIŽOVAT ČECHY A CIZINCE


 

 

JAK SETKÁNÍ VYPADALA

 Lidé se v rámci projektu "V šest před domem" setkávali zpravidla na otevřeném prostranství - třeba v parku mezi domy nebo na hřišti, kde na ně čeká piknik. Ale ne ledajaký. Setkali se na něm sousedi z majoritní společnosti a z řad cizinců - zkrátka obyvatelé určité vymezené lokality, například konkrétního sídliště, části města nebo vymezeného území určitých městských částí, kteří se běžně pouze míjejí. Samotný název projektu „V šest před domem“ nabádal k tomu, aby lidé vyšli ven a sešli se se svými sousedy, o kterých toho moc nevědí. Sousedé byli osloveni, aby si s sebou přinesli také vlastní hudební nástroje a společně si zahráli a pobavili se. Cizinci i Češi rovněž představili některé ze svých tradic, například donesli určité tradiční předměty a oděvy. Projekt měl především vzkázat cizincům i Čechům, že tady všichni společně sdílíme dům.

 

ČTĚTE: OD ZÁŘÍ 2014 JSME BYLI V DALŠÍCH ŠESTI MĚSTECH ČESKA

Během podzimního pokračování setkávání sousedských rodin – Čechů a cizinců jsme byli v dalších šesti městech České republiky - Ústí nad Labem, Olomouci, Havlíčkově Brodě, Karlových Varech, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm! Celkem se tam potkalo skoro 400 lidí - dohromady od ledna 2013 až do prosince 2014 se do projektu zapojilo 1400 lidí!


Z předchozích setkání „V šest před domem“ se ukázalo, že projekt výrazně přispívá ke vzájemné komunikaci mezi legálně usazenými cizinci z třetích států a zástupci majoritní společnosti v České republice. A proto po úspěšném scházení se od ledna 2013 až do června 2014, kdy „V šest před domem“ bylo více než tisíc lidí z různých koutů republiky, jsme se rozhodli v pořádání této akce pokračovat i na podzim 2014. Sousedé – Češi a cizinci – měli opět možnost seznámit se na osobní bázi, navázat kontakty, bavit se, ochutnat dobrá jídla a společně se tak podílet na vytvoření kulturního programu.

Podzimní „V šest před domem“ jsme odstartovali  v Ústí nad Labem v polovině září. Setkalo se tam celkem 90 lidí, z toho počtu 46 Čechů a 44 cizinců. Byli mezi nimi lidé třeba z Ukrajiny, Arménie, Kazachstánu a také z Ruska. V Olomouci, kde jsme pokračovali v říjnu, se do programu zapojili ale třeba také lidé pocházející ze Spojených států nebo Malajsie. „Byly to studentky medicíny, které na místní univerzitě studují šestiletý program. Setkání v Olomouci se opravdu vydařilo. Vzhledem k podzimnímu počasí se lidé potkali pod střechou v DDM Olomouc, které se podílelo i na přípravě programu. Kromě tradičních pokrmů i nápojů z Ukrajiny, jejichž přípravu si mohli návštěvníci dokonce vyzkoušet sami, bylo možné ochutnat právě i tradiční domácí dobroty z Malajsie,“ říká koordinátorka projektu „V šest před domem Ljilja Batovanja.

Setkání se vydařilo i v Havlíčkově Brodě, kam se vydalo skoro šest desítek lidí. Program myslel jak na dospělé, tak na ty nejmenší. Nejatraktivnější částí programu pro všechny věkové kategorie bylo nejspíš hudební vystoupení spojené s výukou hry na africké bubny djembe a didgeridoo. A nechyběla samozřejmě ani ochutnávka exotických pokrmů. Z mongolská kuchyně to byly tradiční pokrmy huušuur a buuz se zeleninovým salátem, z kazašské pak bramborový salát s hovězím masem, jablky a vaječnou omeletou nebo tradiční sladký pokrm z kynutého těsta – baursaky. „Cizinci mohli ale ochutnat i tradiční česká jídla, třeba řízky s bramborovým salátem nebo kynuté buchty s tvarohem,“ dodává Batovanja.

Na konci října se lidé setkali ve Dvořákových sadech v Karlových Varech. V předvánočním období se pak sousedé z řad Čechů a imigrantů do projektu zapojili v Hradci Králové. Mísily se tu různé národy - od Ukrajinců, Syřanů, Vietnamců, Číňanů, Mongolů až po rodáky z Dominikánské republiky. Kromě ukázek tradičních syrských tanců nebo výuky třeba mazurky tu nechyběla ani ochutnávky nejrlznějších exotických jídel. Návštěvníci mohli ochutnat například syrskou kuchyni a čekal na ně tradiční sachan, burma nebo maždara. Komu by arabská kuchyně moc nechutnala, mohl ochutnat i třeba ukrajinský salát z červené řepy, tradiční pirožky nebo dort s granátovým jablkem.

Projekt vyvrcholil setkáním v Rožnově pod Radhoštěm 13. prosince 2014. Ani tady - stejně jako na ostaních setkáních na různých místech republiky - nechyběla zajímavý program, spousta zábavy, dobrého jídla a hlavně dobrá nálada! Všem děkujeme!

 

ČTETE DÁLE : V PRŮBĚHU LEDNA 2013 AŽ ČERVNA 2014 BYLO V ŠEST PŘED DOMEM VÍCE NEŽ TISÍC LIDÍ - PODÍVEJTE, JAK TO VYPADALO....

ČTĚTĚ DÁLE:  České ovocné koláče, indické bubny i thajské masáže aneb jak vypadala první setkání "V šest před domem"

 

 


VIDEO: JAK BYLO "V ŠEST PŘED DOMEM"?

Klip Slova 21 „V šest před domem“ vznikl během sousedských setkání, které byly zdokumentovány v létě 2013 a později doplněn o setkání na jaře 2014 v Pardubicích, Plzni, Brně a v Praze. Video mapuje Čechy a cizince z třetích zemí, kteří sice bydlí ve své blízkosti, ale osobně se neznají, pouze se každodenně míjejí. Klip divákům nabízí jedinečnou atmosféru samotných setkání, způsob komunikace mezi sousedy a jednotlivé ukázky programů. Nechybí ani veskrze pozitivní reakce účastníků. Ze záběrů je patrné, že se nám podařilo Čechy a cizince k sobě zase o krok přiblížit, a tím přispět k odbourání komunikačních bariér a předsudků, které naši společnost dlouhodobě sužují.

 

 

PROČ SI MYSLÍME, ŽE MĚL PROJEKT SMYSL?

Projekt chtěl usnadnit komunikaci mezi sousedy – Čechy a cizinci, kteří se během aktivity seznámí a navážou kontakty. Do projektu byla zapojena také integrační centra působící v daných lokalitách, nevládní organizace, školy, školky, městské části, náboženské instituce, sdružení seniorů atd. Díky jejich zapojení došlo k tomu, že se pracovníci organizací sešli s cizinci a obyvateli daných lokalit v přátelském a lidském prostředí, v blízkosti jejich domovů v příjemné atmosféře, kterou setkání nabídla, a získali možnost neformálně se poznat mimo úřad a navázat přátelské vztahy.

 

INFORMAČNÍ KAMPAŇ

Projekt byldoprovázený také informační kampaní na lokální úrovni (místí rozhlasová a televizní vysílání, místní tištěná média) a tištěnou propagací (plakáty, letáky). Propagační materiály jsou přeložené do několika jazyků, aby informační kampaň oslovila kromě majoritní společnosti také cizince žijící na území ČR, a to vždy s důrazem na jejich region.

 

 

 TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉHO FONDU PRO INTEGRACI STÁTNÍCH PŘÍSLUŠNÍKŮ TŘETÍCH ZEMÍ

 

 

          

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY


 

 

Aktualizováno: 31. 12. 2014

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.