Archiv projektů

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Khamoro v Plzni

Světový romský festival Khamoro v roce 2014 poprvé zamířil i mimo brány Prahy! Sice poněkud v menším měřítku, než jak jsou zvyklí návštěvníci festivalu v české metropoli, ale i tak stálo za to! Khamoro bylo konkrétně v Plzni, která bude v roce 2015 evropským hlavním městem kultury.

Pražské Khamoro je jediným festivalem v České republice zaměřeným na romskou kulturu, který je mezinárodně uznávaný a jenž je pořádán na profesionální úrovni. A právě proto byli jeho organizátoři při kandidatuře města Plzeň na prestižní post Evropského hlavního města kultury 2015 požádáni o organizování Khamora i v jejich městě.

„Festival Khamoro je energickou, veselou, živou a barevnou oslavou tolerance a svobody a zároveň hudby, která maže všechny hranice a předsudky. Navíc má za sebou obdivuhodnou tradici a řadu úspěšných ročníků. Jsem rád, že se do příprav rozšíření Khamora do Plzně zapojili přímo místní organizace, jako je Ara Art nebo Ponton, to zaručuje, že zaséváme tradici do úrodné půdy a že se bude o spolupráci mít kdo postarat i po roce 2015,“ říká programový ředitel projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, Jiří Sulženko.

 

 

PROGRAM KHAMORO V PLZNI 2015
26. – 28. 6. 2014

Sponzoři: Plzeň 2015, o.p.s.  a Plzeňský kraj.  Sponzorsky přispěla i prodejna TON Plzeň.
Partnerské organizace: Ponton, Ara Art
Záštita primátora města Plzeň: Martin Baxa
Návštěvnost: cca 1 100 lidí


Již v tuto chvíli se zabýváme programem, který bude představen na Khamoru v Plzni 2015. Festival se bude konat ve stejnou dobu jako Světový romský festival Khamoro 2015 v Praze. Do Plzně přivezeme umělce, které budou vystupovat i v průběhu pražského festivalu a tak si budou moci plzeňští diváci vychutnat tu nejvyšší úroveň romské kultury.
Program 2015
Khamoro v Plzni 2015 -  27. – 29. 5. 2014
1. DEN – Středa 27. 5. 2015
1) Výstava – v jednání
KDE:
KDY: 18:00 – 19:00

 

2) Koncert Gypsy Jazzu
KDE: House of Blues
KDY: 21:00 – 23:00

 

Gypsy jazz je hudební styl, jehož vznik bývá připisován Djangu Reinhrdtovi. Tento styl hudby vznikl ve 30. letech 19. století. Jazz manouche neboli Gypsy jazz byl první významnou „evropskou“ odpovědí na „americký“ swing, ve své době tedy styl svůdně exotický, zcela inovativní a „evropsky (či francouzsky) hudebně vlastenecký. Tento hudební žánr vychází nejen z tradic jazzových, ale zároveň z tradiční romské hudby. Diváci tak budou mít možnost si vychutnat v rámci Festivalu Khamoro 2015 stal jazzu, který běžně česká hudební scéna nenabízí. Vystoupí jeden z nejlepších gypsy jazzových kytaristů – Angelo Debarre/FR.

 

2. DEN – Čtvrtek 28. 5. 2015
1) Komunitní den
KDE:
KDY: 13:00 – 18:00

 

Interaktivní výtvarný workshop – open air
Interaktivní výtvarný workshop pod vedením jedinečného romského umělce ze Srbska Zorana Tairoviće. Zájemci si budou moci v průběhu této aktivity vyzkoušet různé typy výtvarných technik, pomocí kterých budou vyjadřovat své názory a pohled na tzv. romskou otázku.  Účastníci budou umělci kreslit na záda a umělec přenese jejich malbu na své velkoplošné dílo, které bude vytvářet na místě.
Taneční workshopy – street dance, tradiční romský tanec – open air
Workshopy povedou tanečníci z Plzně. Pro kategorii „street dance“ oslovíme tanečníky, kteří se předchozí rok zúčastnili Street Battle Jamu v rámci festivalu Khamoro v Plzni 2014.

 

V plzeňských komunitních centrech existuje mnoho tradičních tanečních souborů. Některé z nich oslovíme a umožníme jim vystoupit na pódiu společně s profesionály.
Taneční workshopy osloví kolemjdoucí, kteří se zapojí do workshopu, který bude probíhat na ulici.
Výroba šperků
Soňa Kalejová je jednou z mála romských šperkařek v ČR. V rámci tohoto workshopu bychom společně s návštěvníky festivalu chtěli vyrobit několikametrový náramek, který symbolicky ukáže na prolínání národů, kultur a umění.  
Základy romských dějin
Tento workshop povedou zkušení romisté. Cílem je seznámit žáky a studenty, popřípadě i laickou veřejnost, s historickými fakty o Romech.  
Základy romského jazyka
Tento workshop povedou zkušení romisté. Cílem je ukázat žákům, studentům a laické veřejnosti, že romština je plnohodnotný jazyk. Zároveň se účastníci naučí základní slovíčka a fráze.

 

3. DEN – Pátek 29. 5. 2015
1) Živá instalace
KDE: centrum Plzně
KDY: 13:00 – 16:00
PARTNERSTVÍ: Chuť point – molekulární kuchyně

 

Open-air performance/živá instalace „Torte Mandala“
Všechny cesty vedou k „dortu“, jenž je v našich myslích představou sladkého úspěšného života, a symbolicky by tak měl zajistit rovná práva i 10 000 000 Romů žijících v Evropě. Ti svou šanci na štěstí ztrácejí již okamžikem svého narození a ani během života se jim nezvyšuje, ba naopak. Rozdíly mezi Romy a lidmi z majority jsou stále všudypřítomné. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chtějí umělci ukázat, jak složitým labyrintem musí Člověk-Rom projít, aby ochutnal alespoň kousek důstojného života.
Dort Mandala v sobě významově propojuje základní pilíře Dekády romské Inkluze – symbolické cesty zdraví, vzdělání, bydlení a zaměstnání. Dort mandala symbolizuje a definuje lidská práva včetně práva na kulturu. Dort umělec nabarví na ulici potravinářskými barvami a poté se symbolicky budou rozdávat lidem jeho kousky.
Perlička: Dort bude vážit 500 kg a na jeho výrobu se spotřebuje 3 200 vajec, 120 kilogramů mouky, 80 litrů mléka a 80 kilogramů marmelády.

 

 
2) Gala koncert festivalu Khamoro v Plzni 2015

 

KDE: KD Peklo
KDY: 20:00 – 23:00

 

Galakoncert

 

Dramaturgický program bude upraven tak, aby se ukázalo na různorodost a bohatství tradiční romské hudby. V Plzni 2015 vystoupí tři kapely:
Věra Bílá a Kale – ČR
Kapela ze Španělska (v jednání)
Kapela z Ruska (v jednání)

 

 

 

PROGRAM KHAMORO V PLZNI 2014
26. – 28. 6. 2014

Sponzoři: Plzeň 2015, o.p.s.  a Plzeňský kraj.  Sponzorsky přispěla i prodejna TON Plzeň.
Partnerské organizace: Ponton, Ara Art
Záštita primátora města Plzeň: Martin Baxa
Návštěvnost: cca 1 100 lidí

 

 

Třídenní festival odstartoval ve čtvrtek 26. 6. 2014 divadelním představením pro školy s názvem Guľi daj (Sladká matka). Tato hra je obdobou Polednice ze sbírky Kytice Karla Jaromíra Erbena a je inspirovaná především samotným životem a také i protiromskými pohromami v Čechách. „Legendu jsme přenesli do současnosti. Snažili jsme se tak reagovat na to, jaké jsou společenské nálady a události jak v Čechách, tak na Slovensku,“ zve na představení režisér divadelního souboru ARA ART, David Tišer.

Čtvrteční program pokračoval open air koncertem KlaJazzRom, který má již v názvu spojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby. Vystoupili na něm mladí Romové převážně z Plzeňska, kteří vystudovali nebo studují na konzervatořích a hudebních akademiích. KlaJazzRom bourá zažitý stereotyp. Ukázal, že v řadách Romů jsou vzdělaní špičkoví umělci, kteří se vidí a cítí nejen v romské muzice, ale i ve stylech jako je jazz nebo klasická hudba.

 

Pátek byl ve znamení tance. Projekt Street Battle Jam je akce zaměřená na milovníky moderního stylu street dance. Soutěž pořádal plzeňský Ponton a je určená amatérům, dětem a mládeži ze sociálně vyloučených lokalit a z většinové společnosti. Taneční umění a bojovnost předvedla dvojice soutěžících formou souboje na parketu.

 

Poslední den festivalu nabídl celou plejádu akcí. Návštěvníky čekaly open-air koncerty tradiční romské hudby, které všem rozproudily krev v žilách. Diváky rozhýbaly kapely Devles z Prahy, Le Čhavendar z Rokycan a hlavním tahákem byli Terne Čhave z Hradce Králové.ČTVRTEK 26. 6. 2014
10:00 Divadlo Dialog – divadelní představení Guľi daj: divadelní soubor ARA ART – program pro školy
19:00 „U Branky“ – KlaJazzRom – hudební program pro veřejnost: Pavlína Matiová /zpěv/, Miro Bartoš /zpěv/, Bohumila Bartošová – Sommerová / zpěv/, Veronika Kačová /zpěv/, Tomáš Kačo /klavír/, Jan Fečo /saxofon/

PÁTEK  27. 6. 2014
11:00 KD Peklo – Street Battle Jam – taneční soutěžve street dance stylu

SOBOTA 28. 6. 2014
18:00 „U Branky“ – komunitní program: open-air koncert tradiční romské hudby, vystoupení tanečních souborů: Le čhavendar /Rokycany/, Devles / Praha/, Gulo čar /Brno/, Khamoro Plzňatar /Plzeň/, Lord Angels /Plzeň/

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.