Archiv projektů

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Rodina Odvedle 2014

Poslední listopadovou neděli 23. listopadu 2014 ve 13 hodin odstartovaly ve všech krajích Česka multikulturní obědy. Integrační projekt už po jedenácté pořádala organizace Slovo 21. Záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr vnitra ČR Milan Chovanec.

Po celé České republice měli možnost účastníci nevšedních obědů ochutnat tradiční speciality, popovídat si o životě, ale především navázat kontakty. Budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur, to jsou ambice projektu Rodina Odvedle již od jeho počátku. Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraničí, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců. Přímé osobní setkání během jednoho oběda je velmi efektivní. 

 

„Očekávám od toho, abychom se potkali nejen tady, najedli se a pak se nikdy neviděli, ale abychom se viděli později, třeba s dětmi na hřišti,“ řekla hostitelka haitské rodiny Helena Vaňková. Podobný názor měl i Lyonel Badette, pocházející z Haiti, který na oběd k Vaňkovým dorazil se svojí rodinou. „Můžu říct, že jsme si udělali nové přátele, a tak budeme více součástí společnosti,“ komentoval Badette během společného oběda. 

 

ROZHOVOR S ÚČASTNICÍ RODINY ODVEDLE

"JE TO SKVĚLÝ PROJEKT, DOPORUČILA BYCH HO VŠEM"

Když se Jana Vartová ze středočeských Milovic dozvěděla o možnosti navštívit nějakou migrantskou rodinu přímo u nich doma, neváhala ani vteřinu. Jak sama přiznává, s manželem a jejich dvěma dětmi mají rádi nové věci a hlavně je obohacuje seznamování s novými lidmi. Zdá se, že Rodina Odvedle pro ně byla jak ušitá na míru. Na setkání s vietnamskou rodinou Nguyenových z Prahy vzpomíná i po roce s obrovským nadšením. „Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jsme toho ostatně sami příkladem,“ říká s úsměvem.

Jak jste se dozvěděla o Rodině Odvedle?
Rok předtím jsem to v televizi viděla ve zprávách a s manželem nás to velmi zaujalo. Jakmile jsme slyšeli, že se chystá další ročník, hned jsme se přihlásili. Mám ráda nové věci. A čím exotičtější zážitek, tím to ve mně vzbuzuje větší nadšení. V podstatě jsme se tedy dlouho nerozhodovali.

Máte mezi cizinci nějaké přátele?
Z řad cizinců mám spíš dost známých, o přátelích bych asi nemluvila. Dřív jsem totiž hodně cestovala. Vietnamce samozřejmě známe tak nějak všichni hlavně z obchodů, ale to pochopitelně nestačí, to není vietnamská kultura. A tak jsem ráda, že jsme mohli do této komunity, která navenek vypadá jako uzavřená, nahlédnout víc.


Měli jste nějaké prvotní ostychy před setkáním s Nguenovými?
Neřekla bych. Spíš jsem se jen snažila před návštěvou vyhledat nějaké vietnamské zvyky, abychom předešli případným faux pas, to se může stát. Na internetu jsem toho ale moc nenašla. Co ale vím, tak Vietnamci u nás jsou velmi tolerantní a pokud bychom udělali něco, co se třeba neshoduje s jejich tradicemi, tak by byli určitě vstřícní a pochopili by to. Ale obecně třeba dalším lidem, kteří se budou hlásit, bych asi doporučila, aby si o tradicích a třeba i jídelníčku té konkrétní národnosti něco před samotným setkáním načetli.

Co vás na vietnamské rodině, kterou jste navštívili, nejvíce překvapilo?

Asi hlavně to, jak takhle velká rodina je schopná žít na docela malém prostoru. Jsou prostorově mnohem méně nároční než třeba Češi. Jinak jsem byla ale velmi překvapená, jak nás Nguyenovi tak mile a pohostinně přivítali.

A jak vám chutnala vietnamská kuchyně?

Bylo to výborné. Já mám exotickou kuchyni ráda, ledacos jsem už vyzkoušela a můžu tedy potvrdit, že paní Nguyen vaří opravdu dobře. Ze všeho nejlepší byly tradiční vietnamské závitky.

Co vám osobně setkání dalo?
Jak už jsem řekla, byl to pro mě hlavně náhled do vietnamské komunity u nás. Na Vietnamcích obdivuji především pevnost rodinných vztahů. 
Znají se tam sestřenice, bratranci přes dvě kolena, což je pro nás poměrně neobvyklé. To se mi moc líbí.

Setkáváte se s Nguyenovými dál?
Pár týdnů po setkání jsme je pozvali i k nám a bylo to zase moc příjemné. Překvapilo mě, že paní Nguyen dokonce chutnala naše tvarohová bábovka. Jejich dcera totiž říkala, že Vietnamci jsou velmi konzervativní, co se týče jídla. Jinak jsem ale docela často v kontaktu na Facebooku právě s jednou z jejich dcer, která mluví plynule česky a studuje vysokou školu.

Takže byste setkání v rámci projektu Rodina Odvedle doporučila i svým přátelům?
Určitě. V podstatě se to stalo už loni, když jsme se přihlásili my. Mluvili jsme o projektu s našimi kamarády, a protože z toho byli také nadšení a chtěli to zažít na vlastní kůži, tak se přihlásili společně s námi. Obědvali u arménské rodiny a moc to pochvalovali. Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jasným příkladem je toho i naše rodina a rodina Nguyenových.

 

JAK VYPADALA RODINA ODVEDLE V ROCE 2014?
V roce 2014 se do projektu zapojilo celkem 100 českých a migrantských rodin ve všech krajích České republiky - šlo tedy celkem o 50 setkání. Kromě českých rodin obědvali společně poslední listopadovou neděli i migranti třeba z Haiti, Konga, Sýrie, Kazachstánu, Angoly, Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Moldávie, Mongolska nebo Arménie.

TISKOVÁ ZPRÁVA (25. 11. 2014)

                           
ČTĚTE:REPORTÁŽ ZE SETKÁNÍ: Na oběd s Rodinou Odvedle

Vaňkovi a Badettovi. Dvě rodiny, které pocházejí z opačných koutů světa. Ještě před třiadvacátým listopadem se vůbec neznali. Teď jsou z nich přátelé, kteří chtějí spolu chodit s dětmi na hřiště a navzájem se navštěvovat. Spojila je Rodina Odvedle. Akce, jež sbližuje Čechy a cizince formou nedělních obědů už jedenáct let. Kromě Vaňkových a Badettových se do projektu zapojilo dalších 98 rodin ve všech krajích Česka. Ve stejný čas se navštívili v jedné z domácností a pochutnali si na tradičních národních pokrmech. Jen o jídlo tu ale zdaleka nešlo. Více...


ČTĚTE DÁLE:
Stovka rodin Čechů a migrantů se zapojila do Rodiny Odvedle 2014 - o setkáních informovala i hlavní zpravodajská relace ČT
Rodina Odvedle 2013 - o projektu informovala i hlavní zpravodajská relace ČT
Rodina Odvedle získala prestižní cenu manželů Maurerových

 

VIDEO ZE SETKÁNÍ NEXT DOOR FAMILY

ROZROSTLI JSME SE I ZA HRANICE ČESKA!

V roce 2012 byl projekt výjimečný, protože společné nedělní obědy proběhly nejen v Česku, jak tomu bylo doposud, ale i v dalších sedmi evropských zemích - v Belgii, Maďarsku, Itálii, Maltě, na Slovensku, ve Španělsku a Portugalsku. Všechna setkání se uskutečnila v rámci mezinárodního projektu občanského sdružení Slovo 21 NEXT DOOR FAMILY. Během jednoho nedělního odpoledne se tak v sedmi různých evropských zemích sešlo celkem 460 místních rodin a rodin cizinců u společných obědů. Celkem tak ve všech osmi státech EU se společných setkání zúčastnilo 564 rodin!
JAK O "RODINKÁCH" INFORMOVALA MÉDIA


  Romea.cz zve na Rodinu Odvedle 2015!
Romea.cz, 3/2015
Server Romea.cz, který se zabývá především romskou tematikou, ale nevynechává ani témata související s cizinci žijícími v České republice, zve na již dvanáctý ročník Rodiny Odvedle. Čtenáři v článku kromě jiného naleznou také odkaz na online přihlášku do letošního ročníku.


O Rodině Odvedle byla řeč v hlavní zpravodajské relaci ČT
ČT, 11/2014
O letošním setkání informovala i hlavní zpravodajská relace České televize – Události. Diváci se prostřednictvím televizních kamer dostanou na hned dvě setkání. Na jednom z nich se setkali Češi s Afričany, na druhém pak další česká rodina s Haiťany.

 

Dobré ráno ČT o Rodině Odvedle 2014
ČT, 11/2014
Ještě před samotným odstartováním Rodiny Odvedle se na tuto jedinečnou akci zvalo v Dobrém ránu České televize. Ve studiu byl připravený prostřený stůl - obdobně jako při nedělním setkáním u jedné z rodin. V show vystupuje Denisa Tišerová ze Slova 21 a pak také
Apollinaria Nazarchuk společně se svým synem, kteří se do Rodiny Odvedle zapojili v předešlém roce.


Rodina Odvedle 2014 ve vysílání Českého rozhlasu Plus
ČRo - Plus, 11/2014
Český rozhlas Plus věnoval Rodině Odvedle hned celý téměř dvacetiminutový pořad Zaostřeno na cizince. Moderátorka pořadu Goranka Oljača k mikrofonu pozvala hned několik lidí, kteří se do setkání v minulých letech zapojili.


 

Naše zprávy TV Barrandov informovaly o setkání Rodiny Odvedle 2014
TV BARRANDOV, 11/2014
O projektu Rodina Odvedle 2014 se dozvěděli také diváci hlavní zpravodajské relace televize Barrandov – Naše zprávy. Reportáž byla tentokrát ze setkání v Plzni, kde českou rodinu Václavů navštívila rodina Shestakova pocházející z Ukrajiny.O Rodině Odvedle 2014 v Prague Post
Prague Post, 11/2014
V prestižních anglicky psaných novinách Prague Post se dozvíte o nejaktuálnějším ročníku projektu Rodina Odvedle 2014 - především pak o jeho přípravách. Článek informuje o tom, o čem projekt organizace Slovo 21 je, a kolik lidí se do něj od počátku zapojilo.


 

 

 

 

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.