Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Nenávist na českém webu

Uprchlická krize přivedla na světlo do té doby mnoho skrytých xenofobních tendencí v české společnosti. Strach z uprchlíků se volně přelil i na cizince žijící v Evropě a Čechách, zejména na muslimy. Lakmusovým papírkem netolerance se stal internet a sociální sítě. Co se tedy ve skutečnosti děje na českém netu?

Monitoringem domácího webu se zabýváme už řadu let a momentálně pro iniciativu Hate Free měříme v její dlouhodobé kampani přímo nenávist v tomto prostředí. Od první imigrantské vlny do Evropy v letošním květnu se na českém internetu rozpoutalo hotové peklo. Kde se v nás bere ta silná zloba a nenávist a kdo za ní nese zodpovědnost?

 

Zodpovědnost za nenávist nesou politici a média. Kdo ještě?

V první řadě to jsou vrcholoví politici, kteří s tímto problémem od začátku celkem populisticky žonglovali hlavně ku svému osobnímu prospěchu s cílem snadného zisku politických bodů u široké veřejnosti. Dále to jsou média. I ta mainstreamová si alespoň svými šokujícími titulky nebo zveřejňovanými fotografiemi chtěla zajistit co největší čtenost. A pak jsou zde desítky propagandistických zpravodajských serverů, které kolem sebe šíří pouze katastrofické scénáře, hrůzu a strach. Které to jsou? Všechny servery kolem Parlamentních listů a jejich společnosti Český portál (eportal, euportal, eurabia, euserver, freeglobe, nezdraví a další). Sem patří i názorové servery Protiproudu a Vaše věc. Další skupinou jsou servery Sputnik, AE News, AC24.cz, Český rozhled, Bez politické korektnosti a mnohé další. Například webová a facebooková prezentace hnutí Islám v ČR nechceme. K těmto radikálním webům se bohužel řadí i některé blogy na webu iDnes.cz, kde blogeři jako Konvička, Rogozov, Lelek, Olšer, Gardavský nebo Hrindová evidentně porušují kodex blogera, ale redakci to zřejmě nevadí.

Všechny výše uvedené zdroje mají navlas stejné charakteristiky, kterými jsou katastrofické zpravodajství ohledně imigrace do Evropy, patologický odpor k muslimům, šíření nenávisti vůči EU/USA/NATO a jejich zesměšňování, nekritický obdiv k Rusku a prezidentu Putinovi, odpor vůči multikulturalismu, oslava slovanství a panslavismu, nekritické vyzdvihování národa, katastrofické scénáře bez nabídky jakýchkoli řešení, šíření stejné nenávisti jako u protistrany (např. Islámský stát) pouze s opačným znaménkem.

Kromě vrcholových politiků, médií a tzv. hejtrů (od anglického označení hater, někdo kdo šíří nenávist, hate) tu máme ještě lokální politiky pracující na regionální úrovni, kteří jsou často mnohem realističtější a vstřícnější k imigrantům než jejich kolegové z parlamentu. Největší část ovšem tvoří mlčící většina, která se dosud k problematice veřejně nevyjádřila. Sem patří i české celebrity z kulturní nebo sportovní oblasti.

 

Profil hejtra na českém webu

V rámci monitoringu nenávisti pro Hate Free jsme rovněž zpracovali profil hejtra, nenávistníka, na domácím webu. Jaké názory a hodnoty ctí takový člověk, co mu konvenuje a co ho naopak dráždí?

Profil hejtra zahrnuje kladný vztah k autoritářským režimům a k vládě silné ruky; hejtr typicky trpí nostalgií po starých časech, po režimu před listopadem 89, politicky inklinuje k Úsvitu, SPD či hnutí Islám v ČR nechceme. Naopak upřímně nesnáší Stranu Zelených, multikulturalismus a rovněž i aktivisty všeho druhu. Pohrdá liberálními hodnotami a občanskou společností. Hejtr je typickým populistou, táhne s většinou a nejlépe funguje v davu; disponuje černobílým viděním světa, ignoruje fakta, často podléhá mýtům a demagogii; upřednostňuje jednoduchá a okamžitá řešení a neustále s ním cloumají negativní emoce.

 

Celá záplava hoaxů

Hoax původně v angličtině označoval podvod, mystifikaci či vtipnou klamavou zprávu. V internetovém světě takto označujeme smyšlenou textovou nebo obrazovou zprávu šířenou lavinovitě po e-mailu nebo přes sociální sítě s cílem, aby ji shlédlo co nejvíce lidí.  V kontextu s uprchlíky mají hoaxy jediný cíl – vyvolat strach a nenávist k této skupině. Velmi často jsou hoaxy spojovány s šířením nenávisti vůči muslimům. Je až překvapivé kolik takových zpráv se dostane do článků seriózních médií nebo blogů, které jsou vedeny pod záštitou těchto médií.

Pro ilustraci uvádíme alespoň názvy několika typických hoaxů. Za každým z těchto názvů se skrývá překroucený nebo zcela lživý příběh: “Za pár let budete naši otroci, křičeli muslimové v Olomouci”; “Ničení křesťanských symbolů”; “Šaría, právní systém povinný pro každého muslima”; “Arabské státy posílají do Evropy kriminálníky a blázny”;  „Běženci znásilnili Evropanku”.

Velmi často u nás rovněž kolují hoaxy týkající se muslimů ve Velké Británii. Zdá se, že Británie věrná své bohaté literární tradici hraje prim i v tvorbě hoaxů. Zde opět několik názvů nejběžnějších britských hoaxů: „Za dvacet let bude Británie muslimskou zemí“; „Politické strany se bojí, zánik Británie je nevyhnutelný“; „Ze školních jídelen v Británii mizí vepřové“; „Islamizmu ustupují vrcholoví politici i arcibiskup z Canterbury“; „Muslimská média vyzývají k nesnášenlivosti“.

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.