Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

„Dnes už se cítím být víc Čechem než Vietnamcem,“ přiznal Ta Duy Khai

„Hodně věcí je dnes v mé rodné zemi jinak než dříve,“ podotkl muž, který v České republice žije už 34 let

Pardubice – Jak vypadá oslava Nového lunárního roku ve Vietnamu? Atmosféru tohoto tradičního svátku zájemcům přiblížila akce v pardubickém ABC klubu, kterou uspořádalo Sdružení Vietnamců v Pardubicích a okolí. 

Bohatý program

Program byl hodně bohatý. „Kromě kulturních vystoupení se tu servírovala tradiční vietnamská jídla,“ konstatoval jeden z hlavních organizátorů Ta Duy Khai. 

„Atmosféra oslav Nového lunárního roku je srovnatelná s českými vánočními svátky. Setkávají se při ní celé rodiny, lidé se vzájemně obdarovávají. Děti v barevných obálkách často nacházejí peníze, dospělí různá přání,“ poznamenal Ta Duy Khai. 

„V některých rodinách je zvykem, že se zapálí vonné tyčinky a pozvou se duše těch, co už zemřeli, aby se vrátili k rodině a společně oslavili příchod nového roku. I pro ně se chystá jídlo,“ pokračoval zástupce početné vietnamské komunity v České republice, kde žije už dvě třetiny svého života. 

Vietnam se změnil

„Když jsme před 34 lety přiletěli, chodil jsem ještě do školy. Člověk si lépe zvyká na nové prostředí, kuchyni i kulturu, pokud je mladý,“ sdělil Ta Duy Khai, který se čas od času vydá do své rodné země. 

„Dnes už se cítím být víc Čechem. Vietnam se změnil. Kdybych se tam měl vrátit natrvalo, asi bych si těžko zvykal. Hodně věcí je dnes jinak než dříve,“ podotkl muž, který hovoří velmi dobře česky. „Čeština je těžký jazyk. Občas mám trochu problém s výslovností,“ přiznal Ta Duy Khai, jenž má spoustu českých přátel. 

„Jestliže se člověk dokáže přizpůsobit prostředí, v němž žije, zpravidla nemá problém s tím, jaké národnosti je. Češi jsou většinou tolerantní. Ale v každém národě jsou dobří a špatní lidé,“ uvedl jeden z aktivních členů Sdružení Vietnamců v Pardubicích a okolí. 

Nová přátelství

„Snažíme se, abychom minimálně dvakrát ročně uspořádali dvě větší akce. Kromě oslavy Nového lunárního roku organizujeme rovněž sportovní den. Naším cílem je, aby se vietnamská komunita setkávala. Tím, že v Česku hodně Vietnamců tvrdě pracuje od rána do večera prakticky denně, například ve večerkách, nemají moc času se vzájemně navštěvovat. Proto jim chceme vytvořit podmínky pro to, aby měli příležitosti se potkávat, poznávat a navazovat nová přátelství,“ uzavřel.

Text: Tomáš Dvořák

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.