Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Festival arabské kultury v Plzni

Co všechno víte o Arabech, o zemích, kde žijí, o jejich literatuře nebo třeba kuchyni? Zřejmě se vám vybaví beduíni putující pouští, zahalené ženy, korán a barevně dekorované mísy naplněné neidentifikovatelnou krmí provoněnou dálkami.Právě arabská kultura u nás mezi zevrubně poznané kultury nepatří. Pro všechny, kterým jsou dálky Blízkého východu neznámé, anebo je naopak zajímají, je tu Arabfest.

Letos se festival konal od 22. března do 1. dubna v Plzni již po osmé, a tak tradičně během brzkého jara přispěl k osvěžení kulturně vzdělávací scény v západočeské metropoli. Takzvaný Arabfest vznikl jako skromná akce studentů Katedry blízkovýchodních studií při Západočeské univerzitě. Původním záměrem bylo přidat ke klasickým přednáškám a seminářům hodnotu navíc, díky níž by studenti mohli arabskou kulturu vstřebávat i jinak než poslechem reálií na přednáškách. Následující ročníky se ale rozrostly ve skutečný festival nejen od studentů pro studenty, ale také pro veřejnost. 

Jedním z hlavních cílů Arabfestu je představit arabskou kulturu v celé její pestrobarevné škále. Pořádají se odborné přednášky českých a zahraničních hostů, novinářů, spisovatelů a umělců. Program festivalu každý rok nabízí i divadelní, hudební nebo taneční vystoupení, již tradičně ochutnávku či vaření arabských pokrmů, umělecké workshopy, filmy, besedy se zajímavými osobnostmi a výstavy. Samostatnou kapitolou je Velký sobotní program poskytující návštěvníkům vše zmíněné v jeden den a na jednom místě. Návštěvníci se tam také ocitnou přímo na arabském trhu, kde se mísí všechny možné barvy i chutě, jež ukazují jednu z mnoha tváří orientálního bazaru. I letos sloužil tento „festival ve festivalu“ jako místo setkávání. Kromě vůní jasmínu a palestinského falafelu linoucí se z hlavního tržiště, vytvořili pořadatelé atmosféru blízkovýchodních zemí i díky online spojení přímo s obyvateli Ománu, Egypta a Maroka. Závěrem celého odpoledne proběhlo působivé vystoupení koncertního dua Tareqa Jundiho a Nassera Salameha, kterým se povedlo rozezpívat krajany a zanechat v posluchačích nezapomenutelný zážitek. 

Loňský ročník cílil především na důležitost osobního setkání a, jak podtitul „Spolu“ napovídal, hlavním tématem bylo umění dialogu, společného úsilí a osobní zkušenosti. Letos organizátoři navázali na minulá setkávání, ovšem tentokrát s mottem „#online“. Nenechte se mýlit tímto zkratkovitým názvem stěžejního tématu festivalového ročníku číslo osm. Odkazuje sice na dobu zrychlení globálního světa propojeného pomocí sociálních sítí, ale nezavrhuje osobní kontakt a sílu rozhovoru tváří v tvář.Často se sociálním sítím vyčítá šíření nepravdivých zpráv a vytváření takzvaných sociálních bublin. Nicméně sociální síť přináší hlavně aktuální informace přímo z místa dění v reálném čase a dává možnost lidem vyslovit své názory, obavy, šířit vlastní poselství… 

O hoaxech, tedy klamných zprávách, podal výmluvné svědectví film Aminin profil promítaný v rámci ArabFILMfestu. Vyprávěl o neexistující blogerce, která reflektuje syrskou válku, jež ovlivnila několik osudů na různých místech světa. 

Nejen že se jedná o aktuální společenský fenomén postihující skutečně celý svět, ale hoaxy měly a stále májí určitý vliv na blízkovýchodní dění. Nakolik je tento vliv zásadní, a to především v otázce spuštění revolucí Arabského jara, je otázkou, kterou se v arabfestové debatě snažili otevřít sociolog Jan Daniel a analytik Jan Veselý. Palčivým problémem naší společnosti je v současnosti rovněž šíření nenávisti po síti. V debatě „Šíření nenávisti po síti“ odhalil jeden z hostů, Lukáš Houdek z projektu HateFree Culture, kdo je obětí a kdo agresorem nenávisti šířené v kyberprostoru. Druhý z diskutujících, Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií Západočeské univerzity, promluvil o anonymitě internetového prostředí. Ta poskytuje doslova ráj pro všechny „hejtaře“. A kromě konkrétních lidských příběhů týkajících se dopadů kyberšikany a informací o nástrojích našich oblíbených požíračů volného času, které nás více a více uzavírají do dobrovolné sociální bubliny, hovořil i o postupném opouštění anonymních nor uživatelů. Právě ochota sdělit světu pod vlastním komentářem „kdo jsem“ vnesla do internetových diskuzí další dimenzi. Tedy zatímco dříve se lidé vůči uprchlíkům, muslimům a dalším marginalizovaným skupinám vyjadřovali spíše hromadně, chráněni masou, nyní se již neobávají vydat se do „boje“ za obranu takříkajíc vlasteneckých hodnot sami za sebe. Arabfest z podstaty věci zastává spíše smířlivé postoje vůči každému, kdo se jen trochu odlišuje, především chce ale ukázat, že diskutovat se dá i slušně a bez nenávisti. Etiketou HateFree Fest se pořadatelé pyšní rádi, ačkoliv sami mnohdy čelí nástrahám volného toku nenávistných komentářů na svých stránkách. Každé takové jednání, ale i hlasy těch, kterým je bližší spíše lidskost a zdravý rozum, je utvrzují ve víře, že pořádat Festival arabské kultury má smysl. 

Arabfest si klade za cíl nejenom šířit osvětu a otevírat široké veřejnosti dveře do toho „jiného“ světa, ale také jít s dobou. A proto si každý rok vybírá jiné zaměření a jiná témata, která jsou aktuální. Za nejdůležitější organizátoři považují skutečně se setkat s  realitou. Letos byl program protknutý onou myšlenkou jednoho online světa, ale i tak jste si mohli nad šálkem marockého mátového čaje a miskou libanonského salátu tabouleh naživo poklábosit přímo se studenty z Česka i Maroka, s nadšenci, kteří často navštěvují nejrůznější místa Blízkého východu, anebo s lidmi původem z Orientu, a to jak o nástrahách internetu a světa sociálních sítích, tak třeba o nejoblíbenější sbírce arabských básní. Stejně jako vloni se i letos na Arabfestu hojně debatovalo a v tom je právě ono kouzlo a umění žít spolu. 

Tak letos ještě online a příští rok i na viděnou!

 

Text: Michaela Vaňková

 

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.