Články online

Svět je náš. Pojďme ho poznat i z jiné strany!

Pardubice – „Svět je náš. Pojďme ho poznat i z jiné strany!“ Takové bylo hlavní motto 8. ročníku Multikulturního týdne, který se konal od pátku 12. do středy 17. května v Pardubicích.

 

Festival plný rozmanitostí

„Multikulturní týden je vždy plný rozmanitosti. Každý ročník festivalu je spojován s jiným tématem. Tím letošním byl trvale udržitelný rozvoj, ekologie, příroda a přístup k nim z pohledu různých kultur. Vždyť právě zásahy člověka výrazně ovlivňují naše okolí a prostředí, v němž žijeme. Životní prostředí je záležitostí nás všech, je neustálou interakcí mezi člověkem a přírodou. Nemělo by nám být jedno, jak se k němu chováme,“ vysvětluje jedna z organizátorek festivalu Michaela Vápeníková, vedoucí střediska Europe Direct Pardubice.

„Cílem festivalu je umožnit obyvatelům města setkání s jejich sousedy, kteří pocházejí z různých koutů naší planety,“ upřesňuje Lenka Janošková ze spolupořádajícího Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji.

Letošní ročník nabídl celou řadu hudebních, tanečních i pěveckých vystoupení, výstavy, tvořivé dílny, přednášky, workshopy, filmové projekce i sportovní klání.

 

Jarmark hned na úvod

Tradičním zlatým hřebem programu je Multikulturní jarmark. Ten se vůbec poprvé v historii neodehrál na závěr akce, nýbrž hned na úvod. „O tuto část festivalu bývá pravidelně největší zájem. V předchozích ročnících se stávalo, že někteří návštěvníci litovali, že už festival končí, protože se o jeho akcích dříve nedozvěděli. Přišlo nám to líto. Proto jsme sáhli k této změně. Domníváme se, že se osvědčila a pozitivně se projevila také na návštěvnosti dalších programů Multikulturního týdne,“ pochvaluje si Michaela Vápeníková.

V historickém srdci Pardubic, na Pernštýnském náměstí, byly opět k vidění ochutnávky cizokrajných kuchyní, typické výrobky daných zemí i spousta doprovodných aktivit včetně prezentací neziskových organizací či dětského koutku s ekologicky laděným zaměřením. „Multikulturní jarmark je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak atraktivně propagovat různé kultury,“ podotýká 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská, pod jejíž záštitou se uskutečnil celý festival.

 

Živý strom jazyků

V budově bývalé reálky, kde dnes sídlí krajský úřad, našel svůj jednodenní azyl Ruský domov se svým pořadem Živý strom slovanských jazyků. „Pojednával o původu, historii, vývoji a současném stavu slovanských jazyků. Součástí této akce byl i workshop výroby ruského porcelánu, ochutnávky pečiva slovanských zemí a čaj ze samovaru. Nechyběl ani zpěv ruských, ukrajinských, běloruských, českých, polských a slovenských písní,“ vypočítává Lenka Janošková.

Své stálé místo v kalendáři Multikulturního týdne má i velmi oblíbený sportovní den v areálu univerzity. Tamní sportoviště hostila turnaje ve fotbale a volejbale, do nichž se zapojily týmy složené z Čechů a cizinců.

 

Místo plavby ekocentrum

Tradiční plavbu na lodi tentokrát nahradila pestrá nabídka v Ekocentru Paleta. „Odehrály se tu různé workshopy, přednášky, projekce i výstava fotografií. Zaujala také možnost výroby karnevalových, indiánských, egyptských či zvířecích masek, kterou připravila koordinátorka Europe Direct Pardubice Vanda Vaníčková. Nechyběla ani dílna chilské umělkyně Macareny Barra. Ta seznámila návštěvníky s typickými dřevěnými hračkami, jež nechybí v žádné chilské rodině,“ uvádí vedoucí Europe Direct Pardubice.

Zájemci zde měli možnost zjistit, jak pracují západní badatelky v exotickém terénu. „Dvě mladé religionistky Lenka Zilvarová a Zuzana Černá líčily své zkušenosti z Turecka a Íránu,“ sděluje Michaela Vápeníková.

A co taková Indie pohledem statistik? Jak vypadá život mladých Indů ve městech a jak se liší od oficiálních statistických údajů? „Autorkou zajímavé interaktivní přednášky, která byla z angličtiny tlumočena do češtiny, byla indická studentka Nikita Mamtora,“ dodává.

Za pozornost stál rovněž dokument  Co se nenosí. Ten byl součástí cyklu Promítej i ty!, který zaštiťuje společnost Člověk v tísni. „Film se zaměřuje na problém, jak zužitkovat odpad z velkého množství masově vyráběného oblečení tak, abychom jím nezatěžovali planetu,“ praví Michaela Vápeníková.

 

Novinka? Piknik v parku

Letošní novinkou byla akce Piknik v parku. V zrekonstruovaných Tyršových sadech si každý mohl jen tak posedět v trávě nebo vyzkoušet japonské bojové umění aikido.

Země vycházejícího slunce dominovala též programu v Dobré čajovně. David Bradna tam vyprávěl o japonské mysli. „Líčil, jak uvažují Japonci, a ukázal, jak může jejich myšlení pochopit Evropan,“ informuje Michaela Vápeníková.

V Dobré čajovně se hovořilo i o historii a současnosti mnišství jedné z nejstarších církví světa v Egyptě. Představení klášterního života vycházelo z osobního setkání Veroniky Civínové s tamními mnichy a mniškami.

Dostalo se též na milovníky země Galského kohouta. Bohémská hospoda hostila Kávu po francouzsku. „Tématem tohoto neformálního setkání pod taktovkou velmi agilní Francouzské aliance byly světové výrazy,“ přidává se Lenka Janošková.

 

Cesta kolem světa

Pozitivní ohlasy měly i pořady v Divadle 29, kde se debatovalo též o Ukrajině. „Každý tu mohl zjistit, že také v Pardubicích žijí lidé, do jejichž osudu zasáhla válka na východní Ukrajině,“ zdůrazňuje pracovnice Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji.

Vydařila se rovněž Cesta kolem světa. „V univerzitním kampusu si sami studenti ve vlastní režii a na své náklady nachystali různé ochutnávky a rébusy, jimiž představovali danou zemi,“ vypráví organizátorky Multikulturního týdne, na jehož osmý ročník se sešlo mnoho pozitivních reakcí. „Za to jsme moc rádi. Šlo o nový tým pořadatelů, jemuž bylo ctí navázat na předešlé ročníky. Těší nás, že Multikulturní týden znovu dokázal, že patří mezi stálé a tradiční květnové akce v Pardubicích,“ uzavírají Michaela Vápeníková s Lenkou Janoškovou.

Text: Tomáš Dvořák

Foto: Filip Tesař

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.