Články online

Proč je důležité pomáhat

Bader Eknaifith je z Kuvajtu. V České republice žije zhruba patnáct let. Od roku 2008 vede organizaci Al Firdaus, která ze začátku fungovala jako jazyková škola. Nyní pořádá různé přednášky, konference pro veřejnost, jazykové kurzy, o velkých muslimských svátcích, jako je například Ramadán, vaří jídlo lidem z muslimské komunity, vydává knihy v češtině i arabštině. Al Firdaus od ledna letošního roku ve spolupráci s Muslimskou obcí v Praze rozdává každý pátek na hlavním nádraží v Praze jídlo lidem bez domova.

Proč Al Firdaus, co to slovo znamená?

Narodil jsem se v kuvajtském městě Al Firdaus, navštěvoval jsem středním školu se stejným názvem. Rozhodl jsem se proto pro název Al Firdaus. Al Firdaus je v arabštině název pro nejvyšší místo v ráji. Podle islámu je nebe rozděleno do mnoha míst, stupňů či pater, člověk se podle svých skutků v tomto životě dostane do některého z těchto míst, Al Firdaus je nejvyšší místo, kam se dobrý člověk může dostat.

Al Firdaus, kromě různých akcí pro muslimskou komunitu, od ledna roku 2017 rozdává jídlo lidem bez domova.

Tento nápad v nás žil dlouho, trvalo nám ale dlouho uskutečnit ho. S touto akcí v lednu začala Muslimská obec v Praze, ona tuto myšlenku zrealizovala a pozvala nás. Nyní akci pořádáme spolu. Připravujeme jídlo v restauraci, kterou máme na Žižkově, jmenuje se Karam, domlouváme dopravu apod. Musím se přiznat, že mám z této akce ohromnou radost. Každý týden se jí zúčastňuji. Lidé, kteří nás pravidelně navštěvují, znám už osobně. Mám na ně kontakt a oni zase na mě. Volají mi a ptají se, jaké jídlo připravujeme.

Kolik lidí na vaše jídlo chodí? Kde akce probíhá?

Liší se týden od týdnu samozřejmě. Akce probíhá každý týden v pátek u Hlavního nádraží v Praze. Máme připraveno dvě stě porcí, ale obvykle přijde okolo sto dvaceti či sto třiceti lidí týdně. Když byla zima, rozdávali jsme polévky, čaje, když se začalo oteplovat, přestali jsme dělat polévky, připravujeme radši nějaké sendviče nebo lehčí jídlo.

Proč jste se rozhodli tuto akci uspořádat?

Islám říká, že je třeba pomáhat lidem v nouzi. Člověk, který zasytí hladového, jde do ráje. I v posvátné knize muslimů, tedy v koránu, je uvedeno mnoho veršů, které se týkají pomoci lidem, kteří ji potřebují. Když nepomůžete, nedáte jídlo hladovému, skončíte po smrti v pekle. V islámské tradici je zvykem poslat jídlo sousedovi, protože mohl cítit vůni jídla, které jsme doma připravili. Praha je krásné město s bohatou historií, tady nesmí být hlad. Když každý člověk dá něco, pomůže něčím malým, hlad tady nebude.

Blíží se jeden z nejposvátnějších měsíců v islámu, Ramadán. Mluvil jste o tom, že Al Firdaus během Ramadánu hostí muslimy, připravuje sváteční večeře. Co vlastně Ramadán je?

Ramadán je měsíc v arabském kalendáři. V Ramadánu byl seslán proroku Mohammedovi korán. Je to jeden z pilířů islámu. Je to měsíc půstu. Půst existuje v judaismu, v křesťanství. Od východu slunce do západu slunce nesmí nic jíst ani pít, případně ani kouřit. Je to měsíc, kdy má člověk odpočívat, odpočívá tělo i duše. V Ramadánu člověk intenzivně soucítí s hladovými lidmi, je to způsob empatie. Bohatý člověk, který nemá problém s jídlem, se může vžít do kůže hladového chudého člověka. Je třeba ale dodat, že tento půst je povinný pouze pro zdravého člověka. Nemocný člověk nesmí držet Ramadán, stejně jako těhotná žena, staří lidé nebo lidé na cestách. V Ramadánu má člověk nad sebou přemýšlet, co udělal dobrého tento rok a co udělá příští rok.

Text: Fatima Rahimi

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.