Články online

Interkulturní festival ReFufest opět roztančil Nákladové nádraží Žižkov!

Ve dnech 26–28. května se uskutečnil 12. ročník interkulturního festivalu RefuFest. Třídenní radostná oslava kulturní diverzity se uskutečnila v industriálních prostorách 1435mm/Nákladové nádraží Žižkov. Během akce měli návštěvníci možnost seznámit se s více než 20 komunitami migrantů žijících v Praze, a to prostřednictvím pestré nabídky etnického jídla, world music a workshopů vycházejících z národních kultur. Myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti kulturu a talenty migrantů žijících v České republice. Heslo festivalu je „Seznamte se bez předsudků a beze strachu“, organizátorem je InBáze, z. s. 

Pátek se nesl v aktivistickém duchu. Ve spolupráci s platformou Jsme to my proběhla diskuse na téma uprchlická krize a balkánské trasy. Návštěvníci měli možnost se podívat na film Syrská lovestory, po které následovala diskuze se Syřany žijícími v ČR. Svoji činnost představily neziskové organizace pracující s migranty či ve válečných oblastech. Hudební program večera zajistila kapela The Odd gifts, která v loňském roce vydala album Migrant Songs, a Mr. Cocoman

Sobotní den byl věnován prezentaci kultur migrantů žijících v České republice a přijeli také uprchlíci z pobytového střediska Kostelec nad Orlicí. Představilo se tak více než 20 komunit, mezi nimiž byla např. Venezuela, Rusko, Vietnam, Ukrajina, Pákistán, Bělorusko či Indonésie. Návštěvníci si užili i řadu tanečních a výtvarných workshopů pro děti, mládež i dospělé – flamenco, salsu či národní běloruské tance. O hudební program se postaraly kapely složené z migrantů či se k tématu migrace vyjadřující. Zapojily se také do historicky prvního RefuFest opencall.

Neděle byla věnována dětem, mládeži a jejich rodičům. Kromě prezentace kultur různých národů (Kyrgyzstán, Togo, Vietnam, Kongo a další) se návštěvníci zapojili do řady workshopů – indických či afrických tanců, bubnování. Divadlo 2na3 skrze žánr divadla utlačovaných ukázalo, jakými strastmi prochází vietnamská mládež, a děti se zase těšily z loutkového divadla Dom de Dom Dom.

Během celého festivalu se měli návštěvníci možnost zapojit do foto kampaně Love stories, ukazující že láska nehledí na národnost, či si mohli prohlédnout autorské výstavy ztvárňující životy uprchlíků na cestě do Evropy i jejich život zde. Do organizace celé akce se kromě produkčního týmu zapojilo více než 40 mezinárodních dobrovolníků, kteří přispěli kromě práce i svým neutuchajícím entuziasmem. Budeme moc rádi, když se do příštího ročníku zapojíte i vy – a to jak v roli dobrovolníků, tak účinkujících či návštěvníků!  

Text: Helena Masníková

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.