Články online

Tvůrčí Afrika vyšla do ulic a přivítala karibské autory

Představením Činoherního studia Boj černocha se psy od francouzského autora Bernarda Marie Koltèse, v němž jednu z hlavních rolí hrál Maxime Mededa, skončil 29. května 2017 již 13. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Festival, který každoročně přináší řadu nezapomenutelných setkání s africkými dramatiky, divadlem, hudbou, tancem, výtvarným uměním a filmem, začal v Praze 20. května a během týdne zavítal také do Plzně a Hradce Králové.

Maximum Afriky v srdci Prahy

Letošní start byl velkolepý. Na piazzettě Národního divadla, na dnešním náměstí Václava Havla, vyrostlo v sobotu 20. května africké tržiště čili Benso – jak se v bambarštině říká domu pohody, klidu a míru. Dvacet devět stánků různých afrických zemí, zástupců ambasád, afrických komunit v ČR, ale také stánky African culture and Art, Humanitas Afrika, Ministerstva zahraničí a České rozvojové agentury hýřily barvami, roztodivnými chutěmi a libými vůněmi. V nabídce byly rovněž dekorační doplňky, bižuterie, oblečení či knihy z nakladatelství Dar Ibn Rushd, afrokadeřnictví nebo výtvarné dílny s afrikanistkou Janou Jirouškovou.

Odpoledne tržiště ožilo kulturním programem. Na dvou jevištích se vystřídaly africké pohádky Divadla českých Afričanů či Společnosti Dr. Krásy, vystoupení hudebně-taneční formace Aneboafro, skupina orientálního tance Sahar, zpěvák a hráč na arabskou loutnu Marwan Alsolaiman a bubenický mistr Papis Nyass. Speciálním hostem byla Monika Rebcová a Ghana Dance Ensemble, jehož členové přiletěli do České republiky díky podpoře Tance Praha a českého velvyslanectví v Akkře. Společnost African culture and Art představila módní kolekci značky Siya na jaro 2017. Ke zhlédnutí byla i unikátní výstava Čeští Afričané ve fotografiích Ireny Vodákové.

Afrika není jen kontinent

Mluvit o africké kultuře znamená hovořit také o Africe mimo Afriku. Tedy o diasporách ve světě, o Karibiku atd. A právě z této divadelně pro nás dosud neobjevené destinace přiletěli poprvé do Čech naši letošní zahraniční hosté, autoři Marie-Therese Picard (žijící na Guadeloupu) a Alfred Alexandre (z Martiniku). V pražské Viole a plzeňské Moving Station jsme uspořádali scénická čtení her Řetízek a Bar pod hvězdami, na která navázala série setkání s autory ve Francouzském institutu či v Hradci Králové. Debatu v Plzni dokonce sledovaly stovky zájemců online na Facebooku.

Česko-africké paralely

Unikátní dvojprogram přinesl festival v předvečer Dne Afriky v Knihovně Václava Havla, kde jsme diskutovali na vzrušující téma Havel, Mandela a lidská práva v jihoafrické literatuře, divadle a realitěse vzácnými hosty – jihoafrickou politoložkou Tandekou Nkiwane, jihoafrickým divadelníkem Davidem Peimerem a českým afrikanistou Otakarem Hulcem. Program pak pokračoval v Kině 35 ve Francouzském institutu českou premiérou unikátního dokumentu Shashamane.

Celý festival vyvrcholil v Den Afriky, ve čtvrtek 25. května, v uměleckém prostoru H2O na Žižkově českou premiérou hry Bintou dramatika Koffiho Kwahoulé, jehož tvorbu si oblíbila umělecká skupina OLDstars.

Text: Lucie Němečková

 

Foto: Irena Vodáková

 

 

 

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.