Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Invalidovna hostila festival RefuFest

Text a foto: Rena Horvátová

Ke konci října si mohli návštěvníci užít už čtrnáctý ročník festivalu RefuFest, který se tradičně věnuje zejména tématu uprchlictví. V pražské Invalidovně si návštěvníci mohli nejen vychutnat dobroty z různých koutů země, zaposlouchat se do líbivé hudby, ale také se více dozvědět o tématu klimatických změn.

Jako každý rok se RefuFestu zúčastní více než stovka uprchlíků, kteří v Česku žijí, a nejinak tomu bylo i letos. A jako vždy se přímo před zraky kolemjdoucích připravovala a prodávala národní jídla, na jejichž přípravě se do značné míry podílejí i žadatelé o mezinárodní ochranu, tedy uprchlíci pobývající v uprchlickém tábore v Kostelci nad Orlicí.

 

„Každoročně se náš festival snaží upozornit na význam otevřeného postoje české majority vůči cizincům pro celou společnost. Letos nám však leží na srdci ještě jedna nutná změna. Čím dál tím zřetelněji se ukazuje, že nedáme-li planetě, co jí náleží, můžeme se brzy ocitnout v situaci, kterou už měnit možné nebude. Letošní ročník proto byl věnován stejnou měrou tématům klimatické krize a uprchlictví,“ prozradila ředitelka festivalu Adéla Gálová.
Vedle hlavního pódia, na kterém vystoupily kapely z různých koutů světa, se letos představily i české kapely, které u publika také zabodovaly. Festival vedle muziky nabízel i vedlejší scény s hudebním vystoupením nebo diskusemi a výstavou přímo v prostorách Invalidovny.
„Snažíme se RefuFest naplánovat tak, aby měl bohatý program třeba i pro školy. Takže první festivalový program byl neveřejný a určený pouze pro školy. Na žáky prvního i druhého stupně základky čekalo několik různých workshopů s cizinci žijícími v Praze nebo krátké dokumentární filmy, které mohli sledovat pomocí virtuálních setů. Nechyběli ani přednášky fyzika Jana Lukačeviče a koordinátora kampaně Krém pro albíny Lukáše Houdka, na který žáci reagovali velmi pozitivně. A v neposlední řadě měli možnost zhlédnout komentovanou výstavu fotografií ze Zambie Příběhy z Mayukwayukwa,“ říká Gálová a prozrazuje, že druhý festivalový den se brány Invalidovny otevřely i široké veřejnosti. Na programu byli koncerty, divadlo, filmy, diskuze a workshopy. Mimo jiné i vernisáž fotografií oceňovaného umělce Antonia Cossy původem z Mozambiku, který ve svém rodišti nedávno zdokumentoval osudy tamních klimatických migrantů nebo výstava Jany Plavec Já, uprchlík zachycující životy v evropských uprchlických táborech.
„Na RefuFest chodím pravidelně, akce jako taková se mi velmi líbí a myslím, že dokáže měnit pohled na cizince žijící v České republice,“ říká Viktoria původem z Ukrajiny, která do Česka přijela v době, kdy jí bylo deset let. „Zpočátku to bylo velmi těžké, nerada vzpomínám na základní a střední školu, kdy jsem se musela prodírat každodenními předsudky jako třeba, že jsme s maminkou přijely brát Čechům práci nebo že mám něco společného s mafií. Byl to nesmysl, maminka je inženýrka, která dodnes pracuje pro českou elektrárnu. Situace se pro mě změnila až nástupem na vysokou školu,“ prozrazuje Viktoria, která si už nedokáže představit, že by se vrátila zpět na Ukrajinu. „Česká republika je i můj domov a Praha je přenádherné historické město,“ říká a odběhne si pro další chačapuri, tedy gruzínskou specialitu.
Na malé scéně už vystupuje Marwan Alsolaiman původem ze Sýrie, který si svými arabskými lidovkami vysloužil u publika obrovský aplaus. Hned po něm se v kapličce Invalidovny rozezněla i romská hudba v podání kytaristy Tibora Židy a zpěvačky Pavlíny Matiové. A kdo přeci jenom dostal chuť na něco dobrého, mohl si vedle dobrot vychutnat i stand up vystoupení komičky Adély Elbel.
„Stand up byla skvělá, na festivalu jsem úplné poprvé a byla jsem zvědavá i na to, jak prostory Invalidovny, které se veřejnosti otevřely teprve nedávno, vypadají,“ prozrazuje mladá maminka pětileté Lenušky stojící hned vedle mě. „Zakoupila jsem si i ručně vyráběné výrobky uprchlíků z Afriky, podaruju jimi sestru. Chystám se zkusit hennu, ochutnat s dcerou nějaké sladkosti a užít si fajn odpoledne. Myslím, že každý z nás by měl možnost poznat odlišné kultury i z jiného pohledu, nebát se, nedat na zprávy z televize a tisku a udělat si na emigranty a uprchlíky vlastní názor. Zkratka dát těm lidem šanci,“ uzavírá naše povídání paní Jana.

 

 

Všechny články z nového bulletinu Slovo si můžete přečíst zde: Bulletin Slovo 4/2019

slovo 4 19 web-nahled

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.