Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Kniha poesie Marwana Asolaimana - Neumím češky

Text: Goranka Oljača

V Divadle Karla Hackera představil Marwan Asolaiman svoji sbírku básní s víceznačným názvem, Neumím češky. Během křtu knihy vystoupila řada hostů: básníci, hudebníci a přátelé, kteří sestavili mosaiku rozmanitých autorových aktivit.

Marwan se narodil v Sýrii, vystudoval v Česku stavební inženýrství, v roce 1989 se vrátil do své vlasti, ale od roku 1997 žije znovu v Praze. Již v letošním Slovu číslo 2 jsme představili Česko‑český slovník pro cizince, ve kterém se Marwan věnuje záludnostem některých českých výrazů. Je mimo jiné učitel fyziky, arabštiny a čestiny pro cizince, multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel, stavař a bývalý fotbalista. (Jak jsme říkali, příklad absolutní integrace!)
    O jeho poezii napsal Karel Navrátil: „Podobným zjevením jako četba ódy na češtinu „Chrám i tvrz“ od Němce Pavla Eisnera, pro mne bylo i setkání s českou poezií a dalšími českými texty Marwana Alsolaimana.… Marwanovi básně, veršovánky příležitostné i žertovné, stejně jako poetické dialogy předmětu, orgánů a pojmů mne stále překvapují, baví a těší. Baví a těší už po léta i děti a vychovatele v dětských domovech, do nichž společně jezdíme na akcích spolku Múzy dětem.
     V doslovu knihy pak básník Jiří Weinberger píše: „Český rodilý mluvčí bude v pokoušení opravovat Marwanovi pravopisné, stylistické, rytmické a další chyby. Dovolte mi doufat, že každou a každého tohle pokoušení přejde. Básník Marwan stojí na vlastních nohou a stojí na nich právě s tou češtinou, kterou tady a teď ovládá. Nic na tom nemění ani fakt, že v jeho verších zaslechneme i příznaky naivity celoživotního dítěte. Ani autorova specifická čeština, ani jeho dětská duše, nás neopravňují, abychom ho pouštěli anebo nepouštěli k pomyslné maturitě z jazyka českého.

 

Zajímavé
Skoro všechny úterky
se postíme u Terky
nevíme co Adélkou
tloustne šířkou a délkou

 

Čeština
Žití s manželkou línou
a pešky projít Čínou
je snad jednodušší než
zabývat se češtinou.
Sedm pádů proboha?
To je pouze výloha
za nimi vzadu leží
ještě větší záloha.
Přejou si ambasády
bez použití armády
aby česká vláda hned
zrušila všechny pády.

 

Všechno do sebe krásně zapadá
Z jeřábu padá cihla
pod ním jde holka štíhlá
v poklusu kolínka zdvihla
aby se mým očím vyhla
tak ji cihla nestihla.

 

Pro Marušku
Jaro mělo chvíli času
vzalo kouzelnou tužku
překreslilo svoji krásu
v jednu krásnou Marušku.

 

Všechny články z nového bulletinu Slovo si můžete přečíst zde: Bulletin Slovo 4/2019

slovo 4 19 web-nahled

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.