Články online

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Setkání národů vyvrcholilo společným tancem pro naši planetu

Sedmý ročník Setkání národů, který ve středu 13. 11. 2019 přilákal do hradeckého Adalbertina stovky návštěvníků, apeloval na potřebu chránit naši společnou planetu. Národní tanec, hudbu, umění i kuchyni na něm tentokrát v ekologickém duchu představilo 25 zemí.

Text: Jana Karasová
Foto: Anastasia Mega

„Letos si připomínáme třicet let svobody, díky níž můžeme víc cestovat a poznávat. Příležitost k bezprostřednímu setkání s lidmi různých kultur nám dává i tento festival. I skrze něj si uvědomujeme, co nás spojuje. Tím je i fakt, že všichni žijeme na jedné planetě, o kterou bychom se měli dobře starat a zachovat ji pro budoucí generace,“ vyzvala účastníky festivalu Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.
Třídění odpadu, více zdravých surovin a ekologické nádobí při ochutnávkách, přírodní materiály na oděvech a také informace o ohrožených druzích živočichů u stánků jednotlivých zemí, to vše doprovázelo přehlídku národů na letošním festivalu. Rovněž taneční a hudební vystoupení se nesla v duchu poděkování za dary země a oslavy přírodních živlů.


Žáci a studenti osmi hradeckých škol si v dopoledním programu nejen zkusili africké tance a hru na bubny, ale prezentovali i svá krátká videa na téma „Jak můžeme přispět ke zdravé planetě“. „Každý může začít sám u sebe, například třídit odpad, šetřit vodou, kupovat lokální potraviny nebo jezdit na krátké vzdálenosti na kole,“ to byla hlavní doporučení aktérů v originálních spotech, které si školáci připravili.
Svou zemi na festivalu představili zejména cizinci z Královéhradeckého kraje, kterým Diecézní charita pomáhá s integrací do naší společnosti, a také zahraniční studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Poprvé to byly například Chile, Filipíny, Írán nebo Ázerbájdžán. Všichni byli velmi vděční za možnost ukázat svou kulturu. Návštěvníci oceňovali především bezprostřední setkání s cizinci a jejich bohatou prezentaci.


Na podvečerním koncertu pro širokou veřejnost si publikum nejvíc získal Roben ze Zimbabwe svým tancem na téma sklizně a s odvážným vystoupením na chůdách, dále také spontánní africký hudebník Camara z Guineje, Sergej a Ksenia Evsina z Ruska, arménská zpěvačka Alvina a její Vlaštovky, ukrajinský lidový soubor Radost nebo Bety a tanečnice z Vietnamu. Celý program vyvrcholil společným tancem národů pro naši planetu.
Novinkou byla také etnická módní přehlídka, na které ve svých národních oděvech a krojích defilovali cizinci ze zemí jako jsou Etiopie, Eritrea, Vietnam, Pákistán, Sýrie, Chile, Mexiko, Rusko, Ukrajina, Kyrgyzstán a další. Z národních pokrmů návštěvníkům chutnaly například sladké rýžové kostky z filipínské kuchyně, plněné placky kutabi z Kyrgystánu, bulharský tarator, vietnamské závitky, ukrajinský boršč, africká káva a další exotická jídla. Festival tradičně doprovodila výstava výtvarných prací cizinců z Pobytového střediska MV ČR v Kostelci nad Orlicí.


Záštitu nad akcí převzal primátor města Hradec Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc. Festival uspořádalo Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR – PoS Kostelec n/O., MKI Klíč, Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách, Královéhradeckou provozní, a.s. a ZOO Dvůr Králové n/L.


Více informací naleznete na www.cizincihradec.cz, www.hk.caritas.cz.
 
Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/20/01 je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

 

 

Všechny články z nového bulletinu Slovo si můžete přečíst zde: Bulletin Slovo 4/2019

slovo 4 19 web-nahled

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.