AndroMedia

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

AndroMedia - In Media

The Romani culture and arts are a part of the national, European and world cultural and artistic space, and it keeps growing and developing constantly. There is a new generation of young educated artists and performers active in the area of music, dance, new media, arts, alternative arts, theatre and literature. Unfortunately, there is a substantial lack of interest and knowledge of critics who would be able to approach critically to Romani culture and arts.

 

 

The AndroMedia (in Czech “In Media”) project contributes to dealing with this problem and supports to development of artistic critical reviewing through interdisciplinary activities including several workshops, seminars, discussions with audience and experts, in both direct and online communication.

 

Project activities will help develop participants’ capacities in culture as they improve competencies of future critics – students of journalism and ethnomusicology, and Romani writers. The project also implements Audience Development Strategies and launches the Online Discussion Forum which will contribute to social dialogue.

 

The project will increase awareness on critical reviewing of Romani literature, music, theatre, arts and alternative arts through organized discussions with artists/performers, critics and audience and expert workshops for future critics carried out in partnership with the Ara Art, NGO, the Faculty of Humanities of the Charles University and Sofiya Zahova from University of Iceland.

 

We believe that completion of this project will significantly improve the situation in critical reviewing of Romani culture and arts and contribute to the increased and boosted competences of existing and future critics. Objective and critical approach of experts and audience will also support quality and professionalism of Romani artistic production.

 

For more information, please, contact our project coordinator Izabela Chalupníková  ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )

 

Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura.

 

sledujte facebook

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.