AndroMedia

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Romská tvorba v průběhu historie I

#andromedia

 

Díl 1. Počátky romské tvorby - lidové umění

 

Výtvarné umění romských autorů se dnes zdá být novinkou, nicméně jeho kořeny sahají do dávné minulosti.  V cyklu článků "Romská tvorba v průběhu historie" se zaměříme na dějiny romského umění ve světě i v Česku. Vydejme se tedy cestou časem a připomeňme si počátky svébytného odvětví kultury.

 

Jako první stojí za zmínku výtvarně pojaté dřevěné kočovné vozy, které sloužily zároveň jako dům i dopravní prostředek.  Krásné ornamenty a zářivé barvy, kterými si Romové zdobili svoje karavany, jsou nedílnou součástí pestré romské kultury.  Drsné životní podmínky nikdy nebránily zručnosti a kreativitě Romů. I přes nedostatek materiálů nacházeli způsoby, jak si zkrašlit obývané prostředí.

 

                                                                    Tradiční romský karavan

 

Tradice nezanikla ani poté, co se Romové začali usazovat na jednom místě v trvalých obydlích. Dekorace a křesťanské symboly vlastní výroby byly nedílnou součástí interierů romských domácností.  Za zmínku stojí také přetvořené malováním kuchyňské talíře, které sloužily jako ozdoba na zeď.

 

 

 

Za ilustrační fotografie děkujeme depositphotos a Muzeum romské kultury v Brně.

Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura.

 

sledujte facebook

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.