AndroMedia

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Jakub Patkaň: V hudbě se na rasismus nehraje

 


Hudebník Jakub Patkaň se k hudební produkci dostal už v 15 letech, aktivní je téměř osm let. Jak vnímá kritiku romského umění? A co by poradil hudebníkům, aby byli takzvaně více vidět? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi na následujících řádcích.


Jakub Patkaň se dle svých slov nikdy nesetkal s neobjektivní či jakkoli předpojatou kritikou své tvorby. On sám se tedy v pozici hudebního producenta sice s neobjektivní kritikou svého díla nesetkal, ale umělci, jejichž je producentem, musí předpojatosti čelit často. Patkaň má totiž zkušenost s tím, že jakmile se mladý Rom věnuje rapu, je často podroben srovnávání se slovenským raperem romského původu Rytmusem a bohužel je takový umělec i osočován z toho, že se slavného kolegu snaží kopírovat, což přitom není pravda. Je pak těžké ostatní přesvědčit o tom, že to tak vůbec není.

 

Celkovou kritiku romské tvorby v majoritních médiích vnímá Jakub jako velmi problematickou. Pociťuje totiž, že většinovou společnost spíše zajímá, co Rom udělal špatně, než to, v čem naopak vyniká. Proto se dle něj v médiích obvykle dozvíme o problematickém chování Romů spíše než o jejích úspěších. V zásadě se ale domnívá, že pokud někdo chce mít přehled o romské kultuře, informace si najde.

 

Když už ale ke kritice romských umělců dochází, tak celkově nemá pocit, že by byla jednostranně zabarvená, ať už příliš pozitivně či negativně. Dle mladého producenta se toto odvíjí od konkrétního interpreta nezávisle na jeho národnosti. „Jen pro představu, nejlepší rapeři na Slovensku jsou Rytmus, Separ. Oba mají kořeny právě u Romů. V Čechách je to Ektor, který je napůl Řek. V hudbě se prostě na rasismus nehraje,“ uvádí Patkaň. Svůj původ tedy talentovaný producent vůbec nevnímá jako znevýhodnění v hudebním průmyslu.

Romové jsou často v hudbě, ale i třeba sportech velmi úspěšní. Proč jich ale v těchto odvětvích není více? „Protože se většinou stává, že výchova dětí, nevede ke vzdělání a není tam ta potřeba se zlepšovat,“ odpovídá mladý hudebník.

 

A co by na závěr poradil hudebníkům, aby byli více vidět? „Aktivita na sociálních sítích se zajímavým kontentem. Vystupovat živě. Když se člověk vypracuje, je pravděpodobnost že si zahraje jako předskokan většího jména, na které přišlo publikum. V tu chvíli je třeba publikum přesvědčit, ať si Vás vyhledají. A zbytečně se násilím nikam netlačit.“ Uzavírá své vyprávění Jakub Patkaň.

 

Projekt je financován Fondy EHP 2014 – 2021, program Kultura. 

sledujte facebook

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.