Publikováno: 15.12.2020
Cílem projektu BIDARIPEN je podpořit Romy na lokální úrovni ve zvýšení jejich občanských kompetencí tak, aby se stali rovnocennými partnery, respektovanými místní samosprávou a mohli spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje a také sami navrhovali změny, které uznají za potřebné.
Publikováno: 17.09.2020
Jedna z aktivit projektu BIDARIPEN/Odvaha je i realizace čtyř dotazníkových šetření – dva pro romské ženy (komunitní organizátorky) a dva pro členy romské komunity.
Cílem této aktivity je:
1. zjistit jaké znalosti a dovednosti romské ženy (komunitní organizátorky) mají v oblastech fungovaní samosprávy, advokacie, komunitní práce a komunitního organizování na začátku projektu a po ukončení aktivity Posílení cílové skupiny (romské ženy) - zaměřující se na posílení jejich kapacit.
2. zjistit do jaké míry jsou členové romské komunity zapojeni do občanské participace na začátku aktivity Kontinuální práce s komunitou/v komunitě a advokační činnost, a do jaké míry se jejich postoj k aktivní participaci změnil na konci projektu.
První dotazníkové šetření pro romské ženy se uskutečnilo během dubna a května 2020, druhé v srpnu 2020.
První dotazníkové šetření pro členy romské komunity se uskutečnilo v září a říjnu 2020, druhé pak bude realizováno až na konci projektu.
Publikováno: 10.07.2020
Tradiční postavení romské ženy bylo donedávna považováno za nízké a podřadné, v některých lokalitách je tomu tak i dodnes. Kulturní tradice Romů vázala ženu k domovu, kde se stávala vychovatelkou, kuchařkou a sluhou svého manžela.
Postavení ženy v romské komunitě se měnilo posupně, s příchodem změn v jejim životě. Společenská vážnost dívky stoupala s počtem dětí a nejvyšší postavení v komunitě měly staré ženy.
Tradičně se romské sňatky uzavíraly již v pubertálním věku. Dívky se často vdávaly už ve 13 letech, jejich manžel mnohdy byl jen o pár let starší. Ženicha zpravidla vybírali rodiče, domluvený sňatek pak sloužil především k výhodnému spojení rodinných kapitálů.
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.