Baruv Fellowship Program 2018

Organizace Slovo 21 spolu s Velvyslanectvím USA v Praze zajišťuje odborné stáže pro romské studenty VŠ a cizince s dlouhodobým pobytem v ČR studující VŠ se zájmem o prohloubení svých odborných dovedností, které uplatní ve svém dalším profesionálním a osobním životě. Vybraní kandidáti v roce 2017 najdou uplatnění v institucích, neziskových organizacích a firmách (včetně Velvyslanectví USA v Praze). Projekt navazuje na minulý ročník.

 

Aktuálně - odborné stáže v roce 2018

Slovo 21 nabízí studentům vysokých a vyšších odborných škol placené stáže v těchto institucích: Vodafone, International school of Prague a Red Hat. Nástup je možný dle domluvy - ihned či od září 2018. Při odpracování 60 hodin za měsíc stážisté obdrží nejméně 6 000 Kč. Studenti nemusí být pouze Romové ale také cizinci, kteří mají trvalý pobyt v ČR.

Pozice ve Vodafonu se odvíjejí od profilu uchazeče. Nejedná se o práci na prodejně, ale např. v administrativě, marketingu či na personálním oddělení. Více informací poskyneme telefonicky na 222 544 211 nebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Děkujeme za sdílení!

 

Neváhejte a hlaste se. Uzávěrka přihlášek je do 30. 8. 2018.

37702679 10156271698267420 7592721367158489088 n

19437651 1386055774849379 1490654133458877633 nRozhovor se stážistou Vladimírem Bodišem

Vladimír je stážistou v rámci projektu Baruv Fellowship Program od letošního dubna. I přes své zrakové postižení má rád výzvy a nebojí se překážek.

Co je pro tebe v životě nejdůležitější?

Vědomí toho, že svět, ve kterém žijeme, lze ještě přetvářet k lepšímu obrazu. Tím nechci být v žádným případě pesimistický, nicméně mám za to, že se stále velká většina věcí bere jenom z jedné stránky – tou, kterou vytváří média či většinová společnost.

Jaký obor studuješ?

Studuji zatím sociální práci.

Proč sis vybral zrovna tento obor?

Nevěděl jsem, co se svým životem (smích), ale už od mala jsem chtěl být někým, kdo bude chránit a dělat svět lepší - nejprve policista, hasič (nechápal jsem, že bych asi neprošel u fyzických testů (smích) nakonec jsem šel studovat na střední školu veřejnosprávní činnost. Tam jsem zjistil, že to není to, čemu bych se chtěl věnovat a tak jsem se rozhodl jít na sociální práci, kde jsem věřil, že lze věci měnit, ale ani tento obor mi nevyhovoval.

Jaký je tvůj další cíl?

Nemám nějaké velké cíle. Nejsem člověk, který by něco plánoval moc dopředu, ovládá mě to, co mě zrovna napadne. V tomto dávám mým myšlenkám volný průběh. Momentálně to asi zřejmě je práce ve státní správě, takže jsem se obloukem vrátil k legislativě. Věřím v to, že vše, co se děje a koho potkáme, není náhoda a má to hlubší smysl, tak se tomu poddávám.

Jak jsi spokojený se stáží na Magistrátě hl. města Prahy? Co nového ti stáž dala?

Se stáží jsem spokojený, našel jsem zřejmě to, čemu bych se chtěl věnovat a jakým směrem se zřejmě chci ubírat. Na MHMP je stále co objevovat, neustále se tam něco děje a nedalo by se říct, že je to stereotypní práce.

Jaké je tvé motto?

Stát je tu pro lidi, a ne lidi pro stát.

 

Rozhovor s Romanem Kokym, naším stážistou

 

„Od malička jsem věděl, co je pro mě v životě nejdůležitější. Najít smysl v životě.“

Roman Koky je nadšeným studentem psychologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a jeho cílem je učit lidi, jak být šťastnými. Od února je stážistou ve společnosti OSRAM na personálním oddělení. Zde uplatňuje své dovednosti a zároveň získává nové zkušenosti.

 

fotka Romana k rozhovoruCo je pro tebe v životě nejdůležitější?

Od malička jsem věděl, že nejdůležitější je najít smysl v životě.
Psychiatr, který přežil koncentrační tábor, Viktor Emanuel Frankl věděl, že je to základní podmínkou lidského štěstí a spokojenosti.

Proč sis vybral zrovna studium psychologie?

Věděl jsem, že abych byl spokojený, je důležité vykonávat profesi, která mě bude naplňovat a dělat šťastným. Jako osobnost velmi tíhnu k profesím, které někomu pomáhají. Ačkoliv to může znít jako klišé, chci pomáhat lidem. Chci lidi učit, jak být šťastnými. Jak najít správný postoj ke své momentální situaci, jak najít smysl ve svém životě. Psychologie je profese, která mi všechny tyto podmínky umožňuje.

Jaký je tvůj další cíl?

Mým dalším cílem a povinností je podílet se na vytváření kvalitnějších podmínek pro vzdělávání a kvalitnější, a hlavně objektivnější psychodiagnostiky u romských dětí. Aktuální situace tuto potřebu pouze utvrzuje, bohužel.

Plánuješ ve studiu pokračovat i po státnicích?

Rád bych pokračoval v navazujícím magisterském programu psychologie se specializací na klinickou psychologii. Mým snem je pracovat v psychiatrických léčebnách a věnovat se poruchám neurotického spektra a autistického spektra u dětské populace jak na základě praxe, tak výzkumné a vědecké činnosti. Mým dalším cílem je po dokončení magisterského programu získat atestaci v klinické psychologii a začít s psychoterapeutickým výcvikem se zaměřením na logoterapii a existenciální analýzu. Pokud mé nadšení pro tuto krásnou vědu vydrží, a já pevně doufám, že ano, další krok na cestě za mým snem je doktorské studium klinické psychologie nebo lékařské psychologie a psychopatologie.

„Absolvování stáží má obrovský význam pro nastartování budoucí kariéry. Roman Koky je pozitivním příkladem pro mladé Romy, kteří by se svých cílů neměli vzdávat. V Romana velice věříme. Jeho nadšení, cílevědomost a velké srdce ho dovedou ke splnění svých snů. Přejeme mu mnoho úspěchů,“ říká koordinátorka projektu Baruv Fellowship Program, Sabina Badžová.

 

 

Odborné stáže v roce 2017

Závěrečné setkání stážistů

Ve dnech 5. a 6. 9. 2017 proběhlo závěrečné setkání všech stážistů a jejich mentorů z organizací a institucí, kde stážisté absolvovali svou odbornou stáž. Letos byli účastníci umístěny na těchto pracovištích:

Cílem setkání bylo slovní ohodnocení stážistů a sdílení dojmů a názorů, které byly milé a nadšené. Velmi potěšující zprávou bylo, že většina z účastníků odborných stáží obdržela také nabídku práce na daných pracovištích.

Součástí setkání byla účast na kurzu „Jak uspět u pohovoru,“ který proběhl v kanceláři Slovo 21 pod vedením doktorky Hany Slámové. Stážisté se učili nejen, jak zapůsobit na zaměstnavatele u přijímacích pohovorů, ale také zdokonalovali své komunikační techniky.

Letos vyhlašuje organizace Slovo 21 spolu s Americkým velvyslanectvím další kolo Odborných stáží pro budoucí romské profesionály. Aktuální nabídku stáže ve firmě Hill and Knowlton Strategies naleznete zde.

Všem účastníkům odborných stáží přejeme mnoho úspěchů do budoucna!

Setkání všech účastníků odborných stáží na Velvyslanectví USA v Praze, 5. 4. 2017

V odpoledních hodinách proběhlo na Velvyslanectví USA setkání všech Fellows a koordinátorů (Slovo 21, Velvyslanectví USA) projektu, včetně politické tajemnice velvylanectví pro lidská práva Beth Fernald a chargé d'affaires velvyslanectví Kelly Adams-Smith. Během setkání se diskutovalo o možnostech, které jim program nabídl, a o problémech, kterým Romové, především pak mladá generace, čelí v České republice a po celém světě.

Setkání proběhlo při příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna. Stážisté se také zúčastnili programu, který připravilo Americké centrum. Program byl zahájen panelovou diskuzí ve spolupráci s agenturou ARA ART a Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, následovala slavnostní vernisáž výstavy "Romské obrození" (Roma Rising) amerického fotografa Chada Evanse Wyatta a vystoupení romských a amerických hudebníků.

17760885 10154410198306709 3808439531508056806 o   RomaDayDCM750-2

 

Pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž

Ve dnech 5. a 8. prosince 2016 proběhly v organizaci Slovo 21 pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž. Přihlásilo se nám 11 romských studentů/absolventů VŠ. Z nich jsme vybrali 5 stážistů, kteří nastoupí na 9 měsíční odbornou stáž. Komunikace probíhala s městem Hustopeče (agenda krizového řízení), s nakladatelstvím a nadací Albatros Media a. s., s advokátkou Mgr. Veronikou Hýblovou, s personálním oddělením Úřadu práce v Liberci a s Velvyslanectvím USA v Praze.

 

pohovor 2017 1   pohovor 2017 2

 

Rozhovor s Denisou Makovou, stážistkou

DSC 0142Jak jste se o tomto projektu dozvěděla?

O možnosti přihlásit se do tohoto projektu jsem se dozvěděla na webových stránkách slovo21.cz. Také mne nalákala moje kamarádka, účastnice programu z minulého roku, která měla pozitivní zkušenosti.

Co vás motivovalo se přihlásit?
Přihlásila jsem se, protože se mi líbí myšlenka vybrat si stáž podle svého zájmu. Mít záštitu a podporu vaší organizace, potkat se s jinými romskými vysokoškoláky a získat novou pracovní zkušenost.

Kde chcete ideálně stáž absolvovat a proč?
Stáž bych chtěla absolvovat ve společnosti Albatros, největším českém nakladatelství literatury pro děti a mládež v ČR. Konkrétně v HR sekci. Studuji totiž obor Vzdělávání dospělých a lidské zdroje jsou jednou z oblastí, které se po studiu mohu věnovat. Pozice personalistky v takto velké a úspěšné společnosti mě může mnohé naučit a profesně mi pomoci.

Co od této příležitosti očekáváte?

Očekávám, že se díky stáži naučím praktické věci, které v budoucím zaměstnání uplatním. Získám přehled a navážu pracovní kontakty nebo možnou pracovní spolupráci.

Jak máte v plánu získané vědomosti a zkušenosti dále využít/jak chcete na stáž navázat?
Doufám, že po absolvování pracovní stáže budu mít to štěstí a získám vhodné uplatnění na trhu práce.

 

Co účastníci odborné stáže získají?

 

Jak probíhaly stáže v roce 2016

 

 

 

 

Tento projekt realizuje Slovo 21, z. s. ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze

slovo21-logo

US Emb logo 70mm COL