Světový romský festival Khamoro

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Světový romský festival Khamoro 2018

realizace: 1999 - 2018


Jsme nejznámější romský festival na světě. V české metropoli ho organizujeme už od roku 1999. Za uplynulých devatenáct let navštívilo festival Khamoro zhruba 150 tisíc lidí nejen z Česka, ale například i Spojených států, Kanady nebo Jihoafrické republiky. Za tu dobu se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel z více než 40 zemí světa.


O festivalu

Festival Khamoro (v romštině "sluníčko") je nejznámější romský festival na světě, který každoročně do Prahy přiláká kolem 9 tisíc návštěvníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Doposud je jednou z nejvýraznějších aktivit naší organizace. Ostatně právě Khamoro odstartovalo i fungování samotného Slova 21. Od roku 1999 jej podpořilo mnoho významných osobností, například Václav Havel, Petr Pithart, Libuše Benešová nebo Ramiro Cibriá.

 

Jubilejní 20. ročník festivalu Khamoro 2018

Jedním z vrcholů jubilejního 20. ročníku festivalu Khamoro bude koncert All Star Gypsy Jazz. 28. května v divadle Hybernia vystoupí tři nejlepší gypsy jazzoví muzikanti, kteří se naposledy sešli před více než deseti lety v newyorské Carnegie Hall.  Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR & Tchavolo Schmitt/FR, na kontrabas je doprovodí Noah Schafer a jako host se v několika skladbách představí Ludovic Beier/FR.

Festival zahájí v neděli 27. května Khamoro party na Vltavě. Na Střeleckém ostrově vystoupí Milan Kroka live band /CZ, Gipsy.cz/CZ a Gitana/SK.

V divadle La Fabrika bude ve čtvrtek 31. května a v pátek 1. června koncert tradiční romské hudby, kde vystoupí zahraniční soubory EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia/ESP, Kočani Orkestar/MK): (Podkova schast'ya/RU, Ciganoś D´Ouro/PT, Mahala Rai Banda/RO). Dále vystoupí All-star českých kapel, tedy jedinečná sestava nejlepších hudebníků, kteří za dvacet let na Khamoru vystoupili. 

Tradiční defilé účinkujících centrem Prahy začne v pátek 1. června v poledne na Václavském náměstí. 

Festival zakončí v sobotu 2. června galakoncert v kubu SaSaZu, kde opět vystoupí  All-star českých kapela dále EtnoRom & Friends/HU, Mahala Rai Banda/RO, Kočani Orkestar/MK, Ciganoś D’ouro/PT, Romen/RU, Alba Heredia/ESP & Romafest/RO.

Vedle koncertů bude na programu Khamoro mnoho dalších zajímavých představení akcí, například módní přehlídka romské módy maďarského studia ROMANI.HU

Ve čtvrtek 31. května bude v paláci Lucerna vernisáž jedinečné výstavy fotografií romských žen „Neviditelná síla“. Další dvě plánované výstavy se budou týkat tématu „Holokaust Sintů a Romů“ a „fotografií makedonských Romů za 1. sv. války“

Během Khamora budou probíhat další doprovodné akce:

Mezinárodní konference o postavení romských žen

Malá letní škola - týdenní interaktivní vzdělávání o romské kultuře pro studenty vysokých škol; ve spolupráci s FHS UK

Khamoro Kher - program pro děti z dětských domovů

Khamoro sdílí zkušenosti - program pro mladé Romy, kteří se věnují produkci romských akcí

Dětský den Khamororo

Fotbalový turnaj

Přehlídka romské literatury Gavoro

a další.

Detailní program a informace o předprodeji vstupenek co nejdříve zveřejníme. 

 

Video a fotogalerie - Khamoro 2017

Fotogalerie

Videogalerie

YouTube kanál Khamoro

Nejaktuálnější informace, fotky a videa najdete na www.khamoro.czFacebooku, Instagramu  a YouTube.

facebook icon 325x325   instagram   youtube logo

 

Hlavní poslání festivalu Khamoro

  • ukázat bohatství a mnohovrstevnost romské kultury a tradic, které jsou součástí české, evropské i světové kultury
  • přispět k integraci Romů do české společnosti a k vytváření multikulturní společnosti
  • přispět ke zlepšení vztahů mezi majoritní společností a romskou komunitou prostřednictvím prezentace romské kultury

 
Během devatenácti let, kdy Khamoro v posledním květnovém týdnu každoročně do Prahy přináší to nejlepší z romské kultury, se festival etabloval ne jako setkání jedné komunity, ale coby celospolečenská kulturní událost. Taková, jíž se Praha a celá Česká republika můžou bezesporu pyšnit. Khamoro už zdaleka nenavštěvují jen Romové. Na parketech tančí a v sálech se baví všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. A to je jeho hlavní poslání. Vedle toho je základní myšlenkou Khamora v neposlední řadě představovat romskou kulturu se vším, co světu přináší. Festival každoročně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference.

 F5A5549

 

KHAMORO V RÁMCI PLZNĚ - EVROPSKÉHO HLAVNÍHO MĚSTA KULTURY 2015

Program Světového romského festivalu Khamoro se v roce 2000 stal součástí projektu Praha – evropské hlavní město kultury. Letos je titul propůjčen Plzni, a tak jsme v tradici navázali i v roce 2015. V rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 byly do programu zařazeny koncerty i doprovodný program. Návštěvníci se mohli těšit na Gypsy jazz, tradiční romskou hudbu, komunitní program i živou instalaci obřího dortu!

Program festivalu Khamoro v Plzni odstartoval komunitní den v rámci kterého mohli účastníci zažít širokou škálu akcí. Za všechny zmiňme třeba taneční workshopy, na kterých se vyučovaly jak tradiční romské tance, tak i například street dance. Zároveň proběhla exhibice výherců regionálního kola soutěže Street Battle Jam, která vyvrcholila na Khamoru v Praze. Zručnější návštěvníci si mohli vyzkoušet výrobu šperků a nechyběl ani výtvarný workshop, který vedl známý romský výtvarník ze Srbska Zoran Tairović. Součástí programu bylo také vyprávění romských pamětníků. Romská spisovatelka Ilona Ferková, aktivista Štefan Tišer a spisovatel Andrej Giňa zavedli posluchače do světa romských vypravěčů.

Více o programu Khamora v Plzni

 

PROGRAM - TO NENÍ JEN ROMSKÁ HUDBA

Festivalového kulturního programu se účastní vždy špičkoví romští umělci z celého světa. Kromě nejžádanější tradiční romské hudby jsou součástí programu festivalu Khamoro také koncerty Gypsy jazzu, celosvětově uznávaného žánru, který je směsicí tradiční romské hudby a jazzu. Nedílnou součástí je i doprovodný program, který zahrnuje výstavy romského umění, filmová promítání, taneční workshopy nebo také rekonstrukci romské svatby či módní přehlídku. Jednou z nejsledovanějších akcí festivalu je defilé účinkujících, které v pravé poledne prochází historickým centrem Prahy a při kterém se představí všechny kapely tradiční hudby. Khamoro ale už od počátku není zdaleka jen o hudbě, ale zahrnuje i diskuse, odborné konference, kulaté stoly o nejpalčivějších tématech, nad kterými se scházejí k diskuzi odborníci ze všech koutů světa.

KONCERTY ROMSKÉ HUDBY


Khamoro od počátku nabízí koncerty tradiční romské hudby, které patří k největším lákadlům celého festivalu. Koncept koncertů vychází z toho, že Romové žijí rozptýleně na celém světě. O tom svědčí i zastoupení jednotlivých států, které na festivalu Khamoro v uplynulých 17 letech ukázaly kus ze své kultury. Vedle pravlasti Romů Indie to bylo Turecko, Egypt, Brazílie, Kazachstán, Portugalsko, Spojené státy a další. Variabilitu romské hudby a to, že se neustále vyvíjí směrem dopředu, ukázaly na Khamoru i koncerty současné romské hudby. Současná romská hudba zahrnuje mnoho žánrů od folku, rompopu, rocku, punku, hip-hopu, rapu až po funky nebo soul. Khamoro zprostředkovávalo svým návštěvníkům tu nejlepší současnou romskou hudbu z tuzemska i ze zahraničí od roku 2008. Od roku 2001 Khamoro představuje také nejlepší interprety Gypsy jazzu, světově uznávaného žánru, který je podstatnou součástí kulturního dědictví Romů.


DOPROVODNÝ PROGRAM

7I když je hudební program festivalu nejspíš nejatraktivnější částí, už od počátku bylo jasné, že Khamoro nebude zdaleka jen o muzice. Doprovodný program už sedmnáct let nabízí návštěvníkům to nejlepší z romské kultury, tradic, historie Romů a umělecké tvorby Romů samotných nebo těch, kteří romství promítli ve svých dílech. Bohatství romské kultury totiž netkví pouze v proslulé hudebnosti – Romové na celém světě jsou aktivní v mnoha uměleckých směrech. Vernisáže fotografií, obrazů, soch, zapomenutých a současných romských řemesel, expozice tradičních krojů a textilií, divadelní představení, rekonstrukce tradiční romské svatby, filmové projekce, módní přehlídka, nejrůznější workshopy a kurzy, čtení ze sborníků a knih romských literátů a v neposlední řadě defilé účinkujících v centru Prahy.

 

 

ODBORNÝ PROGRAM

3Khamoro už 17 let zprostředkovává kulturu Romů ze všech koutů světa. Počínaje prvním ročníkem má ale daleko vyšší ambice. To, že Romové jsou často vyzdvihováni právě díky ojedinělé kultuře, je pozitivním faktem ve vnímání této komunity. Je třeba si ale upřímně přiznat, že celoevropské postavení romské menšiny se za poslední desítky let nelepší. A to v různých oblastech. Proto Khamoro každoročně otevírá diskuze k nejpalčivějším tématům, o kterých vedou dialog odborníci a experti z celé Evropy na mezinárodních seminářích, konferencích a u kulatých stolů. V uplynulých letech se diskutovalo například o referování majoritních médií o Romech, romských asistentech ve školách, vzdělávání, sociálně vyloučených komunitách, genocidě Romů, postavení romských žen ve společnosti, romství, bytové situaci Romů, ale i o romské hudbě.

 


PŘEDÁVÁME KNOW-HOW MLADÝM ROMŮM

IMG 8482 copyV rámci 19. ročníku festivalu Khamoro se mladí Romové ze Slovenska, Bulharska, Makedonie, Albánie, Ukrajiny, Maďarska a Slovinska učili od zkušeného produkčního týmu, který pravidelně od roku 1999 organizuje festival Khamoro, jak pořádat velké kulturní akce. Mezinárodní dlouhodobý výcvik v kulturním managementu nazvaný „Khamoro sdílí zkušenosti“ nabídl účastníkům nespočet znalostí, dovedností, podnětů a schopností nezbytných pro pořádání festivalů a dalších kulturních akcí. Přesně tak, aby byli schopni organizovat podobné akce na profesionální úrovni i ve své domovině.


 

 


 

"OCEŇUJI, ŽE FESTIVAL SE NEVYHÝBÁ ANI PALČIVÝM TÉMATŮM"
VÁCLAV HAVEL KE KHAMORU v roce 2000

"Program romského festivalu KHAMORO 2000 mne natolik zaujal, že jsem nad ním s potěšením převzal záštitu. Vítám jeho další ročník, který se – jak se zdá – stane každoročním multikulturním svátkem, představujícím tvořivost Romů z mnoha úhlů pohledu. Oceňuji také, že se festival svými vzdělávacími akcemi nevyhýbá palčivým problémům, které v našem vzájemném soužití bezpochyby existují. Již v loňském roce byl festival KHAMORO událostí. Letošnímu ročníku romského festivalu KHAMORO 2000 přeji, aby předznamenal dlouhou tradici „sluníčkových“ festivalů spojujících nás a Romy příjemnými zážitky, kterých je v našem soužití velmi zapotřebí."

 

 


 

      

 partneri 2017 1

partneri 2017 20

  

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.