Všechny romské projekty

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Já, ty a Oni - divadlem fórum proti předsudkům

realizace:  1. 4. 2015 -  20. 3. 2016
 
 
Nový projekt, zaměřený na posílení ochrany lidských práv, boj proti diskriminaci a rasismu a posílení multikulturního prostředí. Prostřednictvím tematizace a společné reflexe forem útlaku v ČR chce otevřít dialog mezi oběma zúčastněnými stranami. Slovo 21, z.s. je partnerem tohoto projektu.
 
Přestože je projekt zařazen do kategorie romských projektů, není určen pouze pro Romy, ale pro kteroukoliv skupinu lidí, kteří se cítí být ve společnosti jakýmkoliv způsobem utlačováni. "Divadlo utlačovaných" je u nás poměrně nová a neznámá forma, která využívá divadla jako nástroje pro změnu nevyhovující situace jakékoliv menšiny nebo skupiny lidí, kteří se cítí být vyloučeni, neakceptováni nebo diskriminováni. Metoda Divadla utlačovaných byla vytvořena brazilským vizionářem Augustem Boalem v 70. letech 20. století. Používal ji při své práci s rolníky a nejchudší dělnickou vrstvou.
 

Jak divadlo utlačovaných vypadá?

Charakteristickým rysem této metody je aktivní zapojení diváků. Herci na jevišti sehrají scénku, která vychází z reálného života, z jejich vlastních zkušeností při řešení nějaké konfliktní situace. Diváci poté navrhují, jakým způsobem by se podle jejich názoru měli "hlavní hrdinové" děje zachovat, aby se situace vyřešila jiným vhodnějším způsobem. Vznikají tak alternativní scénáře, které herci následně odehrají. Cílem je otevření společného dialogu, který vede ke zcela konkrétním řešením konfliktních situací, do kterých se členové utiskované skupiny běžně dostávají. Nutí k zamyšlení nad příčinami problémů a nad způsoby jejich řešení obě zůčastněné strany. Divadlo utlačovaných používá k dosažení cíle různé techniky. Tato konkrétní technika je nazývána "Divadlo fórum".
 
Projektu se účastníme, společně jako Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, v roli partnerů organizace Antikomplex, z. s.
 
V rámci projektu vznikly 3 nové divadelní skupiny složené z neherců. Dvě skupiny jsou romsko-české z Písku a z Ostravy a jedna skupina je vietnamsko-česká z Prahy. Skupiny v současné době připravují krátká divadelní představení vycházející z vlastních zkušeností, se kterými budou následně po dobu 5 měsíců jezdit po školách v České republice. Žáci jednotlivých škol budou mít možnost představení nejen shlédnout, ale v duchu této formy se samozřejmě také zapojit.
 

Divadlo fórum pro školy

Tři herecké týmy ze tří různých měst (Písek, Ostrava, Praha) hrají tři různá představení.
Pokud byste se chtěli se svými studenty přijít podívat na divadelní hru a seznámit se tak s jedinečnou metodou divadla fórum, kde se diváci na chvíli stávají také herci a pomáhají tak kreativně řešit problémy různých forem útlaku - kontaktujte nás! Vstupné pro školy je zdarma. Vhodné pro studenty 2. stupně ZŠ a SŠ. Rádi přijedeme i přímo na Vaši školu.
Kontaktní osoba: Kristýna Hlavatá
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 777 077 701
 
divadlo utlacovanych soubor 1-small divadlo utlacovanych soubor 2-small divadlo utlacovanych soubor 3-small
 
Skupina z Písku (hraje se v Městské knihovně, Písek)
"My (všichni) školou povinní?"
Robert je studentem prvního ročníku střední školy a žije společně s maminkou a dvěma mladšími sestrami. Je první z rodiny, kdo začal studovat na střední škole. Celá rodina velmi prožívá Robertův nástup do školy a jsou na něj patřičně hrdí. Ve škole se ale Robert dostává do situací, které ho staví do role agresora. Jak to s Robertem asi dopadne? A mohlo by to případně dopadnout i jinak?
 
Skupina z Ostravy (hraje se v divadle Stará Aréna, Ostrava)
"Kalrs of Ostrava"
Skupina lidí z Ostravy se ptá, co můžeme společně udělat proto, abychom skončili s latentním rasismem v naší společnosti. Kde se bere strach? Kde pocit nadřazenosti? A kdo z toho všeho vlastně těží?
 
Skupina z Prahy (hraje se v Rock Café, Praha)
"Animovaný sen"
Skupina složená z představitelů asijských komunit a jejich přátel a spolužáků vypráví příběh o jednom snu i o tom, jak trnitá může být cesta k jeho naplnění.

 

 

Festival divadla utlačovaných Divufest

Ve dnech 26. - 28. listopadu v Praze proběhl, v rámci projektu "Já, ty a Oni - divadlem fórum proti předsudkům", 2. ročník festivalu divadla utlačovaných s názvem Divufest, který organizovaly společně Antikomplex, z.s. a Slovo 21, z.s.
 
Na festivalu Divufest jste mohli vidět každý večer divadelní představení, během dne jste se mohli zúčastnit workshopů divadla utlačovaných nebo školení jokerů. Workshopy byly rozděleny pro začínající a pokročilé a vedli je němečtí lektoři Hamze Bytyci a Christopher Leucht. Školení jokerů měla na starost lektorka z Londýna Terry O`Leary. V rámci festivalu bylo možné vidět také představení německé divadelní skupiny Roma Trial.
 
Workshop divadla utlačovaných - Hamze Bytyci / Workshop divadla utlačovaných - Christopher Leucht
    divufest-2015-9
 
Workshop školení Jokerů - Terry O`Leary / Rock Café - divadelní skupina z Prahy
divufest-2015-20   divufest-2015-24
 
Divadlo Disk - divadelní skupina z Německa / Divadlo D21 - divadelní skupina z Ostravy
divufest-2015-54   divufest-2015-47
 
Worshop divadla utlačovaných - Hamze Bytyci / Worshop divadla utlačovaných - Christopher Leucht
Divufest-plakat-1   Divufest-plakat-2
 

Fotogalerie - festival Divufest

Prohlédněte si fotky z divadelního festivalu v naší galerii na facebooku.

 

Video dokument - festival Divufest

Video dokument z festivalu Divufest na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=Z_zPoWJxiFc

 

Metodika divadla utlačovaných ke stažení

Stáhnout v PDF

 

Divufest v médiích

divufest 2015-media-3

 

 

Rádio Wave

 

divufest 2015-media-1

 

 

 Server Romea.cz

 

divufest 2015-media-2

  

 Server Romove.cz

  

 

 

 

 Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

divadlo utlacovanych loga

Podpořeno Magistrátem hlavního města Prahy a Česko-německým fondem budoucnosti

              

Hlavní realizátor projektu - Antikomplex z.s.

Partneři projektu - Slovo 21, z. s.

                 

 

 

Aktualizováno: 3. 4. 2016

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.