Všechny romské projekty

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Festival Khamoro inspiroval program Romského týdne v norském Oslu

Výstavu fotografií romských žen ‘Neviditelná síla’ představila organizace Slovo 21 publiku v norské metropoli a zároveň pomohla zorganizovat kulturní program, od přednášek o romské historii po společný koncert romských hudebníků z Norska, Rumunska, Ruska a Česka. Norská organizace Romano Kher, která akci Romský týden ve svých prostorách zorganizovala, se totiž inspirovala festivalem Khamoro, pořádaném Slovem 21 a pozvala zástupce této organizace do Osla.

Jako první se v Norsku představila fotografická výstava ‘Neviditelná síla’, kterou pomohly vytvořit členky skupiny Manushe a do které nafotil velkoformátové portréty romských žen fotograf Tomáš Vrána. Cílem výstavy je poukázat na romské ženy, jako silné osobnosti, jejichž schopnosti a dovednosti jsou často přehlíženy. Výstava byla původně představena na festivalu Khamoro, kde zaujala ženy z romské komunity v Norsku, které se podílely na přípravě vernisáže.

Tak vznikl nápad převést výstavu do Norska. V rámci jejího otevření v Norsku se pak konal i diskuse o pozici a statutu romských žen v České republice, Norsku a obecně v Evropě. České zkušenosti prezentovaly Marie Brendzová, Claudie Laburdová a Ilona Ferková, koordinátorky projektu Manushe, spolu se zakladatelkou projektu Martinou Horváthovou.

Série fotografií Neviditelná síla také získala ocenění “čestné uznání” v rámci soutěže International Photography Awards 2018.

44689930 345936312880636 6515870721275592704 n44787661 2146807428919108 9171062539235098624 n

Další částí programu Romského týdne v Oslu, do kterých se zapojili spolupracovníci Slova 21, byly například přednáška o romské historii a tradicích od Michala Mižigára, a nebo přednáška a workshop romské lidové hudby, které vedli hudebníci Tibor Žida a Pavlína Matiová.  

Ti také vystoupili spolu s romskými muzikanty z Norska, Ruska a Rumunska na společném koncertě, kde nakonec zahráli všichni společně na jednom pódiu.

 

Spolupráce s našimi partnery v Norsku bude dále pokračovat a už se těšíme na další podobné projekty!

 

Projekt je financován z fondů EHP a Norska 2014 - 2021.

 

sledujte facebook

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletinnew.jpg

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.