Česká verze:
Název: Neviditelná síla povstává
Doba realizace: 1.12.200 - 31.3.2021
Kdo realizuje:
Financováno: Britské velvyslanectví v Praze
Místo projektu: Celá ČR
Anotace:
Znevýhodněné skupiny žen v Česku, jako jsou migrantky nebo Romky, podléhají vícenásobné diskriminaci na základě pohlaví, příslušnosti k sociální skupině, etnicitě nebo právního postavení. Tyto skupiny žen mají nejzranitelnější postavení ve společnosti. Proto náš projekt a jeho aktivity povedou ke zvýšení povědomí o diskriminaci těchto dvou skupin žen na základě pohlaví a etnického původu a k odstranění předsudků, jakož i k posílení jejich přijetí a rovnosti v české společnosti. Kromě využití vlastních zkušeností se budeme učit z osvědčených postupů britských organizací občanské společnosti, které taktéž pracují se znevýhodněnými skupinami žen. Naše poznatky pak shrneme ve stínové zprávě 2020 k úmluvě CEDAW, kterou v současné době sestavujeme.
Odkazy:
SIMI: https://www.migrace.com/cs/delame/projekty
ČŽL: https://czlobby.cz/cs/projekty/neviditelna-sila-povstava
English version:
Title: Invisible Power Rises
Implementation period: 1.12.200 - 31.3.2021
Who implements: Czech Women's Lobby in cooperation with partner organizations SIMI - Association for Integration and Migration and Slovo 21/Manushe.
Funding: British Embassy in Prague
Place: Czech republic
Description:
Disadvantaged groups of women in the Czech Republic, such as migrant women or Roma women, are subject to multiple discrimination based on gender, social group membership, ethnicity or legal status. These groups of women have the most vulnerable position in society. Therefore, our project and its activities will lead to raising awareness of discrimination of these two groups of women on the basis of gender and ethnic origin and to the elimination of prejudices, as well as to the strengthening of their acceptance and equality in Czech society. In addition to drawing on our own experience, we will learn from the best practices of British civil society organizations, which also work with disadvantaged groups of women. We will then summarize our findings in the 2020 Shadow Report to the CEDAW Convention, which we are currently drafting.
Links:
SIMI: https://www.migrace.com/en/mission/projects
CWL: https://czlobby.cz/en/projects/invisible-power-rises
Pandemie koronaviru kromě bezprostředního ohrožení fyzického zdraví představuje velké riziko i pro naši psychiku a mimořádnou zátěž pro rodinný rozpočet. Romové, kteří jsou více než jiné skupiny vystaveny lichvářskému byznysu, v němž se protočí až miliarda korun ročně, jsou stále více ohroženi chudobou. O to víc teď, v době protikoronavirových opatření, kdy nejen romské ženy ztrácejí možnost výdělku.
realizace: od roku 2000
"Edukace, sebevědomí, emancipace" - motto ženské romské skupiny Manushe, která sdružuje více než 170 romských žen i mužů bez rozdílu věku nebo vzdělání z celé České republiky. Skupina je i členskou organizací České ženské lobby a Evropské ženské lobby.
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.