Akreditovaný kurz Romové a instituce

Kurz Romové a instituce

 

Kurz Romové a instituce je určen pro zaměstnance státní správy a samosprávy, kteří se v rámci své práce setkávají s Romy. Kurz je koncipován tak, aby účastníci dokázali po jeho absolvování lépe chápat i zvládat zátěžové i všední pracovní situace s Romy. Kurz má platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí.

Organizace Slovo 21, z.s. působí již 15 let v rámci neziskového sektoru. Je jednou z prvních organizací v ČR, které se začaly aktivně zajímat o romskou otázku. Od začátku pracuje v rámci různých vzdělávacích, osvětových a kulturních programů na rozvoji multikulturní, tolerantní společnosti.

Obsah kurzu:

 • teoretické informace o romské historii, kultuře, odlišnostech a specifikách ve vztahu k institucím 
 • praktické poznatky navázané na konkrétní zkušenosti lektorů z práce ve státní správě
 • prostor pro interaktivní diskuzi
 • prostor pro prezentaci příkladů dobré praxe

 IMG 20160315 103614Lektoři
účastníkům vysvětlí základní pojmy z oblasti kulturně-historického zázemí. Účastníci se dozvědí o romském etnolektu češtiny, rozdělení romských skupin a jaký vliv měla historie Romů na utváření jejich identity a postojů. V rámci bloku Romové: Kulturní specifika zjistí, jaké romské tradice s důrazem na rodinu, normy chování a další aspekty mají vliv na rozhodování Romů.

Lektoři poskytnou ucelený přehled o historických událostech, sociokulturním zázemí, socioekonomických faktorech a dalších jiných vlivech na vztah Romů k institucím.

Absolvent kurzu se orientuje v základních informacích o historii a kulturních specifikách Romů, získá vhled do současné socioekonomické situace některých Romů a zároveň informace o příkladech dobré praxe. Při úředním styku s Romy by měl potom umět lépe chápat sociální i historické souvislosti, porozumět komunikačním rozdílům daným kulturou a vybírat adekvátní způsob komunikace i řešení daných situací souvisejících se socioekonomickými faktory.

Výuka:

 • Výuka probíhá v místě pracoviště účastníků.
 • Časová dotace kurzu je 8 vyučovacích hodin. 
 • Kurz je navržen pro 10 – 15 účastníků.
 • Účastníci obdrží během kurzu výukový materiál.
 • Termíny kurzů se sjednávají po dohodě.
 • Absolventi našich kurzů získají oficiální osvědčení o úspěšném dokončení.
 • Cenovou kalkulaci zasíláme na základě poptávky.

 

Silnou stránkou kurzu je především lektorské obsazení, které sestává z předních odborníků na romskou problematiku, kteří ve svém pracovním i osobním životě vztah Romů a většinové společnosti řeší každodenně.

Kontaktujte nás na tel. č. 222 518 554 

či e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 0217 cover

Rodina Odvedle 2017 kopie

Vybíráme z Bulletinu Slovo

maryna ukrajinka small„V ČESKU JSEM SI SPLNILA SVŮJ SEN,“ ŘÍKÁ RODILÁ UKRAJINKA

Maryna Novotná už deset let pracuje v pardubické škole Svítání, která pečuje o děti a mladé lidi s různými hendikepy. Když před rovnými dvaceti lety přicestovala do České republiky, nemyslela si, že by tu zůstala natrvalo. „Jakmile jsem v roce 1997 na Ukrajině dostudovala pedagogickou školu, bylo mi jasné, že tam odpovídající práci neseženu,“ vysvětlovala Maryna Novotná, která se rozhodla, že kvůli zaměstnání svou rodnou Ukrajinu na čas opustí.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.