Aktuality

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

"Mami, tati, já chci do školy!" - byli jsme v dalších deseti městech Česka!

„Mami, tati, já chci do školy“ vrcholí! Projekt se od ledna 2014 snaží v deseti městech Česka přesvědčit romské rodiče, aby své děti dávali do běžných základních škol, nikoli do těch praktických. Zapojilo se do něj celkem téměř 160 romských rodičů a více než 180 dětí.

 

ROZHOVOR

 

"ZA SEBOU MÁME UŽ WORKSHOPY VE VŠECH LOKALITÁCH. A S ČISTÝM SVĚDOMÍM MŮŽU ŘÍCT, ŽE SE OPRAVDU POVEDLY,,"

 říká jedna z lektorek projektu Claudie Laburdová.


Projeli jste už všech deset měst, kde jste s romskými rodiči diskutovali o potřebě vzdělání jejich dětí – a to hlavně na základních školách. Jak workshopy hodnotíte?
Mám tu možnost posoudit kvalitu workshopů z loňska, kdy jsme s nimi začínali. A protože se projekt osvědčil – byť jsme byli opravdu na začátku – a byl o něj další zájem, tak jsme s ním pokračovali v dalších deseti lokalitách. Myslím, že s čistým svědomím můžu říct, že se nám workshopy povedly a oproti loňsku se výrazně zlepšily. Náš tým je už daleko víc sladěný, víme, čeho se vyvarovat, co zdůraznit. Samozřejmě v každém městě je to vždy jiné, ale obecně už víme, jak na to. A jsme rádi, že o projekt „Mami, tati, já chci do školy!“ je větší zájem, že o něm vědí místní neziskové organizace a hlavně že se dostal do povědomí široké veřejnosti.

Znamená to, že jste třeba z loňských workshopů dostali nějaké podněty, abyste něco vylepšili a byl ten letošní projekt ještě úspěšnější?
To určitě, těch námětů bylo hned několik a jsme za ně rádi. Dokonce na základě zkušeností z loňských workshopů jsem do divadelních scének, které jsou nezbytnou součástí a dobrou metodou workshopů, zařadili novou. Z  reakcí některých romských rodičů jsme totiž vypozorovali, že ne vždy umějí dokázat respektovat učitele jejich dětí. A to byl pro nás podnět to do scének zařadit, protože si myslíme, že respekt musí být nejen ze strany učitele, ale i opačně.

Jak na vás vlastně romští rodiče reagují, když jim vlastně říkáte, co mají se svými dětmi dělat? Jak vás přijímají?
My jim nic nevnucujeme, opravdu se jim snažíme jen radit. Zpočátku k nám samozřejmě mnohdy nemají důvěru. Možná na ně zezačátku působíme jako nějací vystudovaní Pražáci, kteří jim budou vykládat o důležitosti vzdělání. Když jim ale řekneme něco o sobě, o tom, jaké jsme i my měli osobní zkušenosti se školou, učiteli, tak to jde mnohem líp. Ty osobní příběhy jsou strašně důležité. Vyprávíme jim, že nejde jen o vyloučené lokality, ale že problémy jsou prostě všude. Ale vždy zdůrazňujeme, aby byli trpěliví a aby si nevybírali jen ty lehké možnosti. Jediné, co svým dětem totiž můžou nabídnout – protože jsou sami na sociálních dávkách – je vzdělání.

 

„Mami, tati, já chci do školy 2014“ navazuje na stejnojmenný projekt, který běžel od července do prosince 2013 na různých místech Česka s vyšším počtem romských obyvatel. Navazující projekt se zaměřuje na romské rodiče v celkem deseti městech ČR - Chomutově, Mostě, Ostravě, Bruntále, Mimoni, Rumburku, Praze, Trmicích, Nymburku a Slaném. "Mami, tati, já chci do školy" opět nabídl romským rodičům kvalitní informace, které jsou nezbytné pro budoucnost jejich dětí. Na workshopech se rodiče informovali nejen o rozdílech mezi základní, praktickou a speciální školou, ale také o možných dopadech, které souvisejí se zařazením dítěte do základní praktické školy, přestože tam vůbec nepatří.Který z měst letošního projektu měl podle vás největší ohlas na „Mami, tati, já chci do školy!“?
Určitě Mimoň, Bruntál a Chomutov. Tam bylo vidět, že jsme romským rodičům přinesli úplně nové informace. Oni samozřejmě vědí, jaký je rozdíl mezi praktickou a běžnou základní školou, ale spíše si nevědí rady s tím, kam se můžou obrátit, odvolat. Neustále jim říkáme, proč nemusejí podepsat přeřazení ze základní školy na praktickou, že je to jejich výsadní právo. To jsou informace, které potřebují a za které jsou podle nás rádi. Alespoň to vyplývá z dotazníků, které nám po každém workshopu romští rodiče vyplňují.

A co dál z nich vyplývá?
My jednotlivé dotazníky zatím expertem zpracované nemáme, ale zhruba můžeme říct, že reakce romských rodičů na workshopy jsou vesměs pozitivní. Vyplývá z nich mimo jiné i to, že lidé hodně věcí o vzdělávání svých dětí už předtím věděli, ale že díky projektu určitě dozvěděli mnohé další nové informace. A rodiče také dodávali, že je workshopy bavily – a to především díky divadelním scénkám, které byly samozřejmě v mnohém legrační. PROJEKT JE PODPOŘEN:ORGANIZACÍ PRO BEZPEČNOST A SPOLUPRÁCI V EVROPĚ/KANCELÁŘÍ PRO DEMOKRATICKÉ INSTITUCE A LIDSKÁ PRÁVA OSCE/ODIHR, AMERICKOU AMBASÁDOU V PRAZE A NADACÍ KARLA JANEČKA

                    

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

slovo 4 19 web-nahled

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.