Aktuality

Orient ožil ve vzpomínkách, snech i skutečnosti pod pražským a hradeckým půlměsícem

Ve dnech 8. – 14. listopadu 2016 se v Praze a Hradci Králové uskutečnil 8. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, který uspořádala Komba, z. s., s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Velvyslanectví Marockého království a Velvyslanectví Státu Kuvajt.

Festivalový program nabídl sedm divadelních představení v češtině, angličtině, arabštině a perštině v podání českých a v Čechách žijících zahraničních tvůrců, vernisáž či arabistický workshop. Kulturní události doplnily ochutnávky kulinářských specialit z Maroka či Íránu a také prezentace a prodej tematicky zaměřených knih z nakladatelství Dar ibn Rushd. 

Shakespeare na perský způsob

Festival otevřela shakespearovsko-perská fúze tragédie Troilus a Kressida inscenovaná Azadeh Mohammadi po způsobu tradičních íránských vyprávění. Swan Bar divadla Kolowrat se po dobu představení proměnil v jakousi perskou čajovnu. Diváci seděli u stolků, během představení jim byl servírován čaj a navzdory tragičnosti původního Shakespearova dramatu o lásce, válce a cti, byl v této verzi hry rozhodně prostor pro zasmání. Humor vnášela do situací především postava „černého“, jakéhosi perského Kašpárka hraného ženskou představitelkou Kateřinou Veckerovou.  

Orient v obrazech, nedivadle a workshopu

Oficiální zahájení, za účasti velvyslanců osmi arabských zemí akreditovaných v České republice, se konalo v divadle Na Prádle. Nejprve v kavárně proběhla vernisáž Orientálníchfantazií české výtvarnice Marie Sibaiové-Hejdové, jejíž tvorba je inspirována dlouholetým pobytem v Sýrii. Umělkyně vernisáž doprovodila čtením povídky svého muže Hussama Sibaie, syrského lékaře a prozaika, arabské písně zazněly v podání dcery Samiry Sibaiovéa českého Syřana Marwana Alsolaimana.

Arabské nedivadlo studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK vystoupilo v hlavním sále divadla Na prádle s novým nastudováním Bidpájových bajek pod názvem Kalila a Dimna (repríza se uskutečnila posléze v Hradci Králové na gymnáziu Boženy Němcové spolu s debatou o studiu arabistiky na FF UK). Vybrané příběhy či spíše podobenství tohoto skvostu světové literatury nás vtáhly do příběhů, na nichž mudrc Bidpája ilustroval vládci různé lidské slabosti a ctnosti, jak už to v bajkách samozřejmě bývá, ztělesněné zvířaty, a radil panovníkovi, jak vládnout. Na toto představení navázalo na druhý den ve Studentském klubu v Celetné setkání mladých arabistů z univerzit v Praze, Plzně a Bratislavy pod názvem Hlasy z Orientu I. 

Íránské ženy v Praze

Program v Experimentálním prostoru NoD patřil íránským ženám. Íránská režisérka a herečka Morvarid Ramezanise představila českému publiku poprvé před dvěma lety v rámci festivalu Apostrof. Nyní připravila ve své druhé vlastinové nastudování hry současného íránského autora Nasrollaha Ghaderi My Soufiya. Příběh vychází ze skutečné události. Pojednává o zakázané lásce mladé ženy k ženatému muži, který je obviněn z vraždy své manželky. Dívka z velké lásky vezme na sebe vinu za čin, který zřejmě její milý nespáchal a sama se ocitne ve vězení. 

Ve druhé části večera vystoupila v Čechách již známá režisérka a herečka pocházející rovněž z Íránu, Azadeh Mohammadi (v předchozích ročnících festivalu uvedla např. inscenace Someone who watch over me, Oh, My Sweet Land či Moment of Silence). Tentokrát jsme ji spatřili v její vlastní, s humorným nadhledem pojednané one woman show My PinkLabyrinth. Jde o zpověď mladé Íránky Avy, která žije v Praze a vrací se do rodného Teheránu navštívit svou matku a oslavit s ní perský nový rok Nourúz. Těsně před tímto svátkem najde Ava důvod otevřít choulostivé téma, o kterém se svou matkou nikdy nehovořila, o ženské sexualitě...

Divy a záhady Indického oceánu

Vzácným hostem, který již třetím rokem spolupracuje s festivalem Nad Prahou půlměsíc, je herec Miroslav Táborský (z minulých ročníků připomeňme např. jeho poutavé divadelní i rozhlasové ztvárnění filosofického spisu Živý, syn Bdícího). Letos opět vystoupil společně s hudebníkem Marwanem Alsolaimanem, a toveVioleve scénickém čtení z Divů a záhad Indického oceánu, svěžího dílka pozoruhodných námořnických příběhů z 10. století, které zřejmě inspirovaly Sindibádova dobrodružství z Tisíce a jedné noci. Humorná, napínavá i poučná dobrodružství nastudovala režisérka Lída Engelová. Večer se konal pod záštitoumarocké velvyslankyně paníSouriyi Otmani, která po představení nechala připravit pro diváky malé pohoštění v podobě lahodných marockých specialit. 

Putování Orientem s francouzským romantikem

V Praze festival vyvrcholil v útulném sklepním prostoru umělecké skupiny Oldstars H2O na Žižkově představením Příběhy chalífy al-Hakíma podle novely francouzského romantika Gérarda de Nervala, který čerpal z putování Orientem v roce 1843. Inscenace, která zkoumá podstatu Orientu, jeho nejrůznější vnímání a zároveň se snaží bourat rozličná klišé, nejpřiléhavěji naplnila letošní festivalové téma: Orient. Vzpomínky, sny, skutečnost.

Text:Lucie Němečková
Foto: Irena Vodáková

Celé číslo bulletinu Slovo ke stažení.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 0217 cover

Rodina Odvedle 2017 kopie

Vybíráme z Bulletinu Slovo

maryna ukrajinka small„V ČESKU JSEM SI SPLNILA SVŮJ SEN,“ ŘÍKÁ RODILÁ UKRAJINKA

Maryna Novotná už deset let pracuje v pardubické škole Svítání, která pečuje o děti a mladé lidi s různými hendikepy. Když před rovnými dvaceti lety přicestovala do České republiky, nemyslela si, že by tu zůstala natrvalo. „Jakmile jsem v roce 1997 na Ukrajině dostudovala pedagogickou školu, bylo mi jasné, že tam odpovídající práci neseženu,“ vysvětlovala Maryna Novotná, která se rozhodla, že kvůli zaměstnání svou rodnou Ukrajinu na čas opustí.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.