Aktuality

Malá škola inkluze 2017

Ve dnech 21. 8. až 25. 8. 2017 se v malebných Zvánovicích konala Malá škola inkluze, které se zúčastnilo 20 pedagogů z pražských škol. Cílem tohoto školení byla příprava pedagogů v moderních inkluzivních vzdělávacích metodách. Školení obsahovalo jak teoretickou část, tak i praktickou část práce se simulovanou třídou složenou ze žáků s různými vzdělávacími potřebami.

Cílem projektu "Inspirace pro inkluzi na pražských školách", v rámci kterého se malá škola inkluze konala, je zvýšit kvalitu vzdělávání prostřednictvím rozvoje a posílení inkluzivního vzdělávání na vybraných základních a středních školách v Praze a podpořit rozvoj sociálních a občanských dovedností u 2000 žáků a 140 pedagogů.

 

Pražští pedagogové měli příležitost dozvědět se o následujících tématech:

 • inkluze – základní pojmy (Mgr. Iveta Němečková, Mgr. Jiří Kocourek, Mgr. Marie Gottfriedová, Mgr. Jan Pobuda)
 • individualizace ve výuce – pedagogická diagnostika, využití typu inteligence, učebních stylů a temperamentů ve výuce, prostředí třídy a sociální prostředí, spolupráce s rodinou a komunitou, metody a formy hodnocení (Mgr. Iveta Němečková)
 • integrace obsahu učiva – příprava učiva, různé možnosti pojetí inkluze na školách, příprava inkluzivního obsahu učiva, práce s asistenty pedagogů, příprava výuky (Mgr. Jiří Kocourek)
 • způsoby efektivního řízení – klima ve škole, spolupráce s rodiči, jak řešit problémy ve škole, příklad dobré praxe ZŠ Trmice (Mgr. Marie Gottfriedová, Mgr. Jan Pobuda)
 • příklad dobré praxe – zkušenosti základní školy Poběžovice (Mgr. Vladimír Foist)
 • vědomé učení (se) – metoda instrumentálního obohacování profesora Reuvena Feursteina (PaedDr. Eva Váňová)
 • hodnotové vzdělávání sestry Cyril Mooney – metoda, která otevírá témata nejen s dětmi, ale také s učiteli a rodiči, naučit se spolupracovat, naslouchat a budovat zdravé a svobodné vztahy jako základ vzdělávání (Mgr. Dana Hádková, Mgr. Michaela Stoilova)
 • představení projektu Kreativní partnerství – osobnostní rozvoj žáků, motivace, radost z učení, zaměření na specifické požadavky třídy, spolupráce učitelů s umělci, sociální klima třid (Mgr. Marianna Sršňová)
 • práce s žáky – praktické zkoušky v simulované třídě včetně reflexe této práce (Mgr. Iveta Němečková, Mgr. Jiří Kocourek, Mgr. Marie Gottfriedová, Mgr. Jan Pobuda)
 • facilitace – komunikace s rodiči, náměty ze stran učitelů a rodičů (RnDr. Lucie Jungwiertová Ph.D.)
 • prezentace vlastní dobré praxe zúčastněných pedagogů
 • závěrečná reflexe – smysl inkluze a další možnosti spolupráce na projektu

 

Připravujeme další Malou školu inkluze, do které se můžou zapojit nový pedagogové z pražských středních a základních škol. Školení je určeno pro dvacet pedagogů a mohou se již nyní hlásit. Termín školení bude určen po domluvě se školami a přihlášenými pedagogy.

PŘIHLÁŠKA PRO PEDAGOGY

Pedagogové, kteří mají zájem zúčastnit se Malé letní školy inkluze, mohou zaslat vyplněné přihlášky na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  nebo poštou na adresu:

Slovo 21, z.s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2 
Přihláška ke stažení

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 0217 cover

Rodinka-2017-web-700x991px web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

proc pomahat smallProč je důležité pomáhat

Bader Eknaifith je z Kuvajtu. V České republice žije zhruba patnáct let. Od roku 2008 vede organizaci Al Firdaus, která ze začátku fungovala jako jazyková škola. Nyní pořádá různé přednášky, konference pro veřejnost, jazykové kurzy, o velkých muslimských svátcích, jako je například Ramadán, vaří jídlo lidem z muslimské komunity, vydává knihy v češtině i arabštině. Al Firdaus od ledna letošního roku ve spolupráci s Muslimskou obcí v Praze rozdává každý pátek na hlavním nádraží v Praze jídlo lidem bez domova.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.