I letos zajišťujeme odborné stáže pro romské studenty VŠ a cizince s dlouhodobým pobytem v ČR studující VŠ se zájmem o prohloubení svých odborných dovedností, které uplatní ve svém dalším profesionálním a osobním životě. Konkrétně se jedná o stáž zajišťovanou společně s Velvyslanectvím USA v Praze. Dále odborná stáž v softwarové společnosti Rad Hat a stáž v PR agentuře Hill and Knowlton Strategies.
Také pro rok 2018 jsou vyhlášeny výzvy s nabídkou odborné stáže pro romské uchazeče a cizince s dlouhodobým pobytem v ČR studující VŠ. Konkrétně se jedná o stáž zajišťovanou společně s Velvyslanectvím USA v Praze. Dále odborná stáž v softwarové společnosti Rad Hat a stáž v PR agentuře Hill and Knowlton Strategies.
Roman Koky je nadšeným studentem psychologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a jeho cílem je učit lidi, jak být šťastnými. Od února je stážistou ve společnosti OSRAM na personálním oddělení. Zde uplatňuje své dovednosti a zároveň získává nové zkušenosti.
Co je pro tebe v životě nejdůležitější?
Od malička jsem věděl, že nejdůležitější je najít smysl v životě.
Psychiatr, který přežil koncentrační tábor, Viktor Emanuel Frankl věděl, že je to základní podmínkou lidského štěstí a spokojenosti.
Proč sis vybral zrovna studium psychologie?
Věděl jsem, že abych byl spokojený, je důležité vykonávat profesi, která mě bude naplňovat a dělat šťastným. Jako osobnost velmi tíhnu k profesím, které někomu pomáhají. Ačkoliv to může znít jako klišé, chci pomáhat lidem. Chci lidi učit, jak být šťastnými. Jak najít správný postoj ke své momentální situaci, jak najít smysl ve svém životě. Psychologie je profese, která mi všechny tyto podmínky umožňuje.
Jaký je tvůj další cíl?
Mým dalším cílem a povinností je podílet se na vytváření kvalitnějších podmínek pro vzdělávání a kvalitnější, a hlavně objektivnější psychodiagnostiky u romských dětí. Aktuální situace tuto potřebu pouze utvrzuje, bohužel.
Plánuješ ve studiu pokračovat i po státnicích?
Rád bych pokračoval v navazujícím magisterském programu psychologie se specializací na klinickou psychologii. Mým snem je pracovat v psychiatrických léčebnách a věnovat se poruchám neurotického spektra a autistického spektra u dětské populace jak na základě praxe, tak výzkumné a vědecké činnosti. Mým dalším cílem je po dokončení magisterského programu získat atestaci v klinické psychologii a začít s psychoterapeutickým výcvikem se zaměřením na logoterapii a existenciální analýzu. Pokud mé nadšení pro tuto krásnou vědu vydrží, a já pevně doufám, že ano, další krok na cestě za mým snem je doktorské studium klinické psychologie nebo lékařské psychologie a psychopatologie.
„Absolvování stáží má obrovský význam pro nastartování budoucí kariéry. Roman Koky je pozitivním příkladem pro mladé Romy, kteří by se svých cílů neměli vzdávat. V Romana velice věříme. Jeho nadšení, cílevědomost a velké srdce ho dovedou ke splnění svých snů. Přejeme mu mnoho úspěchů,“ říká koordinátorka projektu Baruv Fellowship Program, Sabina Badžová.
Ve dnech 5. a 6. 9. 2017 proběhlo závěrečné setkání všech stážistů a jejich mentorů z organizací a institucí, kde stážisté absolvovali svou odbornou stáž. Letos byli účastníci umístěny na těchto pracovištích:
Cílem setkání bylo slovní ohodnocení stážistů a sdílení dojmů a názorů, které byly milé a nadšené. Velmi potěšující zprávou bylo, že většina z účastníků odborných stáží obdržela také nabídku práce na daných pracovištích.
Součástí setkání byla účast na kurzu „Jak uspět u pohovoru,“ který proběhl v kanceláři Slovo 21 pod vedením doktorky Hany Slámové. Stážisté se učili nejen, jak zapůsobit na zaměstnavatele u přijímacích pohovorů, ale také zdokonalovali své komunikační techniky.
Letos vyhlašuje organizace Slovo 21 spolu s Americkým velvyslanectvím další kolo Odborných stáží pro budoucí romské profesionály. Aktuální nabídku stáže ve firmě Hill and Knowlton Strategies naleznete zde.
Všem účastníkům odborných stáží přejeme mnoho úspěchů do budoucna!
V odpoledních hodinách proběhlo na Velvyslanectví USA setkání všech Fellows a koordinátorů (Slovo 21, Velvyslanectví USA) projektu, včetně politické tajemnice velvylanectví pro lidská práva Beth Fernald a chargé d'affaires velvyslanectví Kelly Adams-Smith. Během setkání se diskutovalo o možnostech, které jim program nabídl, a o problémech, kterým Romové, především pak mladá generace, čelí v České republice a po celém světě.
Setkání proběhlo při příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna. Stážisté se také zúčastnili programu, který připravilo Americké centrum. Program byl zahájen panelovou diskuzí ve spolupráci s agenturou ARA ART a Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, následovala slavnostní vernisáž výstavy "Romské obrození" (Roma Rising) amerického fotografa Chada Evanse Wyatta a vystoupení romských a amerických hudebníků.
Ve dnech 5. a 8. prosince 2016 proběhly v organizaci Slovo 21 pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž. Přihlásilo se nám 11 romských studentů/absolventů VŠ. Z nich jsme vybrali 5 stážistů, kteří nastoupí na 9 měsíční odbornou stáž. Komunikace probíhala s městem Hustopeče (agenda krizového řízení), s nakladatelstvím a nadací Albatros Media a. s., s advokátkou Mgr. Veronikou Hýblovou, s personálním oddělením Úřadu práce v Liberci a s Velvyslanectvím USA v Praze.
Jak jste se o tomto projektu dozvěděla?
O možnosti přihlásit se do tohoto projektu jsem se dozvěděla na webových stránkách slovo21.cz. Také mne nalákala moje kamarádka, účastnice programu z minulého roku, která měla pozitivní zkušenosti.
Co vás motivovalo se přihlásit?
Přihlásila jsem se, protože se mi líbí myšlenka vybrat si stáž podle svého zájmu. Mít záštitu a podporu vaší organizace, potkat se s jinými romskými vysokoškoláky a získat novou pracovní zkušenost.
Kde chcete ideálně stáž absolvovat a proč?
Stáž bych chtěla absolvovat ve společnosti Albatros, největším českém nakladatelství literatury pro děti a mládež v ČR. Konkrétně v HR sekci. Studuji totiž obor Vzdělávání dospělých a lidské zdroje jsou jednou z oblastí, které se po studiu mohu věnovat. Pozice personalistky v takto velké a úspěšné společnosti mě může mnohé naučit a profesně mi pomoci.
Co od této příležitosti očekáváte?
Očekávám, že se díky stáži naučím praktické věci, které v budoucím zaměstnání uplatním. Získám přehled a navážu pracovní kontakty nebo možnou pracovní spolupráci.
Jak máte v plánu získané vědomosti a zkušenosti dále využít/jak chcete na stáž navázat?
Doufám, že po absolvování pracovní stáže budu mít to štěstí a získám vhodné uplatnění na trhu práce.
Tento projekt realizuje Slovo 21, z. s. ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?
Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí.
Více informací najdete na stránce projektu.
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.