V tomto roce se do projektu Odborné stáže pro budoucí romské profesionály zapojila také nadace Bader Philantropies, která účastníky projektu, jak z loňského, tak z letošního ročníku podporuje v dalším vzdělávání prostřednictvím kurzů.
Organizace Slovo 21 spolu s Velvyslanectvím USA v Praze zajišťuje odborné stáže pro romské studenty VŠ a cizince s dlouhodobým pobytem v ČR studující VŠ se zájmem o prohloubení svých odborných dovedností, které uplatní ve svém dalším profesionálním a osobním životě. Vybraní kandidáti v roce 2017 najdou uplatnění v institucích, neziskových organizacích a firmách (včetně Velvyslanectví USA v Praze). Projekt navazuje na minulý ročník.
Máš v plánu v budoucnu realizovat kulturní akce na profesionální úrovni? Chceš rozšířit své organizační dovednosti a nechat se inspirovat zkušenými lídry v této oblasti? Zašli přihlášku na unikátní trénink!
V rámci projektu Dža dureder nabízíme pomoc s přípravou a doučováním romských dětí na základních školách a romských středoškolských studentů na maturitu a k přijímacím zkouškám na vysoké školy.
realizace: 2015 - 2018
Dlouholeté členky Romské ženské skupiny Manushe přišly na strategickém setkání začátkem roku 2013 s představou o založení lokálních poboček, díky nimž by se mohly zapojit další romské ženy a získat tak podporu a pocit sounáležitosti, i posílení sebevědomí tak, jak tomu bylo v projektu „Zbořme zdi“ nebo „Ženy to umí“. Vznikly tak romské ženské skupinky s názvem Jileha.
realizace: 1999 - 2018
Jsme nejznámější romský festival na světě. V české metropoli ho organizujeme už od roku 1999. Za uplynulých devatenáct let navštívilo festival Khamoro zhruba 150 tisíc lidí nejen z Česka, ale například i Spojených států, Kanady nebo Jihoafrické republiky. Za tu dobu se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel z více než 40 zemí světa.
realizace: od roku 2000
"Edukace, sebevědomí, emancipace" - motto ženské romské skupiny Manushe, která sdružuje více než 170 romských žen i mužů bez rozdílu věku nebo vzdělání z celé České republiky. Skupina je i členskou organizací České ženské lobby a Evropské ženské lobby.
Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.
Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz
Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?
Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí.
Více informací najdete na stránce projektu.
„Populace Česka i Evropy roste díky imigraci“, říká demograf Tomáš Sobotka z rakouského demografického centra, který přednášel na letošní letní škole migrace. Na přelomu srpna a září se uskutečnil již devátý ročník letní školy migračních studií, kterou organizuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.
Slovo 21, z. s. |
www.slovo21.cz |
|
|
Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.
Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.
Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.
Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.
Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.