O nás

Kdo jsme

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

O co se snažíme

Slovo 21Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR.

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Slovo 21 realizuje projekty vzdělávací, kulturní, mediální a projekty týkající se zvyšování veřejné informovanosti. Je to organizace otevřená novým myšlenkám a iniciativám, která spolupracuje se státními a nevládními neziskovými organizacemi a institucemi z České republiky a zahraničí.

 

Jak festival Khamoro a Slovo 21 vznikly

Slovo 21 založili manželé Jelena a Džemil Silajdžić v reakci na situaci v české společnosti. Do České republiky přijeli i se svými dvěma dětmi v roce 1992, kdy museli kvůli válce narychlo opustit rodné Sarajevo. Poté, co se v Praze usadili a začali se v ní trochu orientovat, přemýšleli nad tím, jak pomoci lidem, kteří v Sarajevu zůstali.  Nakonec se rozhodli pro koncert. Ostatně k hudbě a kultuře mají oba velmi blízko, vždyť jejich původním povoláním jsou filmová producentka a učitel hudby.

Z původní myšlenky zorganizovat jeden koncert jich nakonec bylo více – nejen v Praze, ale i v Sarajevu. Když na jednom z nich vystoupila také romská kapela Khamoro, začaly se dít zvláštní věci. Najednou téměř vůbec nefungoval zvuk. Nakonec se přišlo na to, že zvukař vystoupení romské skupiny bojkotoval. Manželé Silajdžić nebyli v bývalé Jugoslávii na takové jednání zvyklí – Romové žili vždy s nimi, ne vedle nich.

Na základě tohoto zážitku se proto ještě v onu noc rozhodli v české metropoli zorganizovat nejen koncert romských kapel, ale rovnou celý festival. Akci, na které nikdo žádné naschvály Romům dělat nebude. A tak to všechno začalo… První ročník festivalu, který jsme pojmenovali po oné kapele – Khamoro, zamířil do Prahy už v roce 1999.

Ve stejném čase, tedy v roce 1999, vzniklo i samotné Slovo 21. Vedle Světového romského festivalu Khamoro jsme začali pořádat Mezinárodní letní školu pro romskou mládež z Evropy nebo jsme založili Romskou ženskou skupinu Manushe. Postupem času jsme se ale začali orientovat i na cizince, kteří v Česku našli svůj nový domov. V roce 2003 jsme vydali první číslo bulletinu Slovo pro cizince a o cizincích a hned v následujícím roce jsme rozjeli rozsáhlý projekt Rodina Odvedle.

 

NAŠE VIZE

napomáhat integraci Romů a cizinců do společnosti
bojovat proti rasismu a xenofobii
ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování
vytvářet multikulturní společnost
zlepšovat mediální obraz menšin

 

SLOVO 21 V ČÍSLECH

1999  v tomto roce začalo fungovat Slovo 21
14 let funguje projekt Rodina Odvedle, který v ČR nemá obdoby
1232 tolik rodin Čechů a cizinců zasedlo ke společnému obědu v rámci projektu Rodina Odvedle
2 692 349 Kč jsme v roce 2011 ušetřili státnímu rozpočtu díky projektu Podpora zaměstnávání Romů v Praze
přes 6 milionů Kč jsme v letech 2013 - 2014 ušetřili státnímu rozpočtu díky projektu Podpora zaměstnávání Romů v Praze

103 tolik škol z celé republiky jsme zapojili do projektu, který učil žáky toleranci k Romům a cizincům
150 zhruba tolik mladých Romů díky našim přípravným kurzům úspěšně zvládlo přijímací zkoušky na VŠ
18 let uplynulo od doby, co jsme začali pořádat Khamoro, nejznámější romský festival na světě
150 000 lidí z Česka i ze zahraničí přišlo za posledních 17 let na Khamoro

 

OCENĚNÍ

2011 Cena za sociální inovaci SozialMarie za projekt Rodina Odvedle
2012 čestné uznání filmového festivalu Roma Life v Budapešti za dokumentární film Ženy v poli
2013 Ocenění Mauerův výběr Grand restaurant za projekt Rodina Odvedle
 
2014 ocenění Roma Spirit za fungování Romské ženské skupiny Manushe

 

VÝROČNÍ ZPRÁVY

NAŠE PROJEKTY

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 16 web

Proběhla Rodina Odvedle 2016 - Přihlášky na rok 2017

letak-Rodina-Odvedle small

Vybíráme z Bulletinu Slovo

salim murad smallČeská společnost není dlouhodobě nakloněna imigraci

Rozhovor s doktorem Salimem Muradem, který se věnuje výzkumu a výuce politologie, společenských věd a migrace na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.