Ocenění

Ocenění

Roma Spirit 2014 - projekt Manushe

Slovo 21 získalo ocenění Roma Spirit 2014 za fungování Romské ženské skupiny Manushe. Ta sdružuje více než 170 romských žen i mužů bez rozdílu věku nebo vzdělání z celé České republiky. Skupina je i členskou organizací České ženské lobby a Evropské ženské lobby.

Ceny Roma Spirit 2014 pro jednotlice i organizace, které přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice, byly předány ve středu 10. prosince na slavnostním večeru v Pražské křižovatce. Ocenění bylo uděleno v pěti kategoriích.

V kategorii Ocenění pro nevládní organizaci na porotu nejvíce zapůsobilo sdružení Slovo 21. Členové poroty ocenili především projekt ženské skupiny Manushe, který jako jediný v ČR pracuje s Romkami. Cena Roma Spirit je udělována od roku 2009.

DSC 0806-3Významný je také světový festival romské kultury Khamoro. Výběr laureáta v této kategorii proběhl zcela jednomyslně. "Ocenění Roma Spirit si nesmírně vážíme. Je to pro nás zadostiučinění, že to děláme poctivě a dobře," komentovala událost Martina Horváthová z organizace Slovo 21.

Neformální skupina Manushe funguje od roku 2000 pod hlavičkou občanského sdružení Slovo 21. Členky a členové této ženské skupiny dali vzniknout hned několika zajímavým projektům. Jedním z nich je například politický výcvik pro romské ženy, dokumentární film o Romkách v politice "ŽENYvPOLI" nebo velmi úspěšný videoklip mladých raperů Nebuď dilino!, který nabádá romské rodiče, aby své děti nedávali do praktických škol. Název Manushe je ženským ekvivalentem romského slova “manuš”- člověk.

Laureáty Roma Spirit 2014 vybrala Hlavní porota ve složení Ľubomíra Slušná-Franz, autorka myšlenky projektu Roma Spirit, obsahový ředitel ČT Milan Fridrich, ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, romský aktivista Karel Holomek, houslista Jaroslav Svěcený a ředitel Otevřené společnosti Czeslaw Walek. Mezinárodní ocenění  v České republice realizuje Otevřená společnost o.p.s. a Nadace Michaela Kocába.

 

SozialMarie 2011 - cena za sociální inovaci soukromé nadace Unruhe pro projekt Rodina Odvedle

SozialMarie je nejstarší cenou, předávanou sociálně inovačním projektům, a je udělována od roku 2005 každoročně celkem 15 výjimečným projektům z oblasti sociálních inovací. Vedle finanční odměny ve výši 1000 EUR nabízí SozialMarie zviditelnění projektům, které inovačním způsobem reagují na společenské výzvy. Slovo 21 dostalo cenu za projekt Next Door Family (Rodina Odvedle).

SozialMarie má již své pevné místo nejen v Rakousku, Maďarsku a v České republice, ale je známá i v Chorvatsku, Německu a v Polsku, či na Slovensku a ve Slovinsku. Zřizovatelkou této ceny je soukromá nadace Unruhe (Neklid), která byla založena v roce 2000 paní Wandou Moser-Heindlovou a jejím manželem Friedrichem Moserem.

"Myšlenka je jednoduchá, ale zdála se neuskutečnitelná: Poobědvat s rodinou z jiného konce téže regionální oblasti ("next door family"), buď u sebe nebo u ní doma, v celém Česku ve stejnou dobu. Postupně toto pozvání přijalo zhruba 900 rodin. Organizovaná setkání, která by se jinak neuskutečnila, mají hlubší dopad: V celé jedné polovině případů nezůstane jen u společného posezení při jídle; dokumentární film dále šíří myšlenku mezi lidmi, média vyprávějí o tomto způsobu českých migranstkých setkání. Budeme rádi, když plánovaná expanze do dalších zemí zahrne i Rakousko!"

Mgr. Petra Radeschnig

koordinátorka poroty

Vídeň 1. května 2011

https://www.sozialmarie.org/cs/projects/1513

 

silajdzic jelenaNansenova cena 2000 - Jelena Silajdžič

Nansenovu cenu každoročně uděluje Úřad Vysokého Komisaře OSN pro Uprchlíky (UNHCR) jednotlivci, skupině nebo organizaci, jako uznání za výjimečnou pomoc uprchlíkům, vnitřně vysídleným osobám nebo osobám bez státní příslušnosti.

Nansenova cena byla poprvé udělena v roce 1954. Je udělována každý rok v Ženevě, "světovém  hlavním městě humanitárních organizací". Nejsilnější kandidáti jsou ti, kteří šli nad rámec svých povinností, kteří prokázali vytrvalost a odvahu a kteří osobně, přímo a významně pomohli násilně vysídleným lidem.

Jelena Silajdžič, ředitelka organizace Slovo 21, získala ocenění v roce 2000.

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Rodinka-2017-web-700x991px web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.