Projekty/Cizinci

Rodina Odvedle 2016

realizace projektu: leden 2016 - prosinec 2016

Už po třinácté zažijí české a migrantské rodiny netradiční setkání – poobědvají v jiném prostředí u neznámých lidí. V rámci projektu Rodina Odvedle, se dne 27. listopadu po celém území České republiky uskuteční přes 50 setkání, kdy k nedělnímu obědu usedne více jak 400 lidí, kteří se liší kulturou, jazykem i zvyky.  Zapojte se i Vy! Poznejte novou kulturu, získejte nové přátelé a zbavte se některých předsudků. Projekt pořádá Slovo 21, z.s.

 

 

Základní informace

letak rodinky 2016Hlavní ideou projektu je podpořit vzájemnou komunikaci a vytvořit opravdové mezilidské vztahy mezi imigranty a většinovou českou společností.

Hlavním bodem projektu Rodina Odvedle 2016 je setkání českých rodin a rodin cizinců při společném obědě. Jedna z dvojice rodin u sebe doma připraví oběd, na který druhou rodinu pozve a sehraje tak roli hostitele.

Model setkání dvou rodin v domácím prostředí u jedné z nich je velmi efektivním způsobem, jak docílit lepší integrace migrantů, podpořit vznik nových přátelství a případně zrevidovat či úplně odstranit předsudky.

Projekt má tento rok již 13. pokračování, v roce 2012 proběhl na mezinárodní úrovni v dalších sedmi státech EU. V roce 2015 se zapojilo kromě ČR i Portugalsko, Španělsko a Kapverdské ostrovy. Celkem se od vzniku projektu Rodina Odvedle v roce 2004 u nedělního oběda setkalo v celé ČR již 1338 rodin.

 

    Information about project in English here

 

Chcete se také zapojit? Přihlaste se!

Do projektu se mohou hlásit české rodiny a rodiny cizinců prostřednictvím on-line přihlášky.

Kromě těch z vás, kteří byste se chtěli do projektu zapojit jako rodina, hledáme také dobrovolníky - asistenty. Asistent má na starosti dvě rodiny, se kterými je v kontaktu před samotným setkáním a účastní se s nimi i samotného oběda. Zajišťuje, aby měly rodiny všechny potřebné informace a v některých případech může pomoci překonat počáteční ostych zúčastněných, případně překonat jazykovou bariéru.

 

 PRO KOHO JE PROJEKT URČENÝ?

Pro české rodiny a rodiny cizinců ze třetích zemí, které legálně pobývají v ČR.

Zúčastnit se mohou již dva lidé, kteří se považují za rodinu. Nemusí jít o manželskou dvojici.

Bohužel se nemohou zúčastnit:

Rodina cizinců ze zemí EU
Rodina uprchlíků a azylantů a rodiny ilegálně pobývající v ČR
Smíšená manželství, kdy je jeden z partnerů Čech

 

JAK SETKÁNÍ PROBÍHÁ?

Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spárovat na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru.

Každému obědu je přítomen asistent, který před setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině i o průběhu setkání. 

Očekáváme, že pomocí této aktivity se nám podaří navázat dlouhodobé přátelské vztahy mezi obyvateli dané lokality z majoritní společnosti a cizinci.   

 

ROZHOVOR S ÚČASTNICÍ RODINY ODVEDLE

"JE TO SKVĚLÝ PROJEKT, DOPORUČILA BYCH HO VŠEM"

Když se Jana Vartová ze středočeských Milovic dozvěděla o možnosti navštívit nějakou migrantskou rodinu přímo u nich doma, neváhala ani vteřinu. Jak sama přiznává, s manželem a jejich dvěma dětmi mají rádi nové věci a hlavně je obohacuje seznamování s novými lidmi. Zdá se, že Rodina Odvedle pro ně byla jak ušitá na míru. Na setkání s vietnamskou rodinou Nguyenových z Prahy vzpomíná i po roce s obrovským nadšením. „Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jsme toho ostatně sami příkladem,“ říká s úsměvem.

Jak jste se dozvěděla o Rodině Odvedle?
Rok předtím jsem to v televizi viděla ve zprávách a s manželem nás to velmi zaujalo. Jakmile jsme slyšeli, že se chystá další ročník, hned jsme se přihlásili. Mám ráda nové věci. A čím exotičtější zážitek, tím to ve mně vzbuzuje větší nadšení. V podstatě jsme se tedy dlouho nerozhodovali.

Máte mezi cizinci nějaké přátele?
Z řad cizinců mám spíš dost známých, o přátelích bych asi nemluvila. Dřív jsem totiž hodně cestovala. Vietnamce samozřejmě známe tak nějak všichni hlavně z obchodů, ale to pochopitelně nestačí, to není vietnamská kultura. A tak jsem ráda, že jsme mohli do této komunity, která navenek vypadá jako uzavřená, nahlédnout víc.


Měli jste nějaké prvotní ostychy před setkáním s Nguenovými?
Neřekla bych. Spíš jsem se jen snažila před návštěvou vyhledat nějaké vietnamské zvyky, abychom předešli případným faux pas, to se může stát. Na internetu jsem toho ale moc nenašla. Co ale vím, tak Vietnamci u nás jsou velmi tolerantní a pokud bychom udělali něco, co se třeba neshoduje s jejich tradicemi, tak by byli určitě vstřícní a pochopili by to. Ale obecně třeba dalším lidem, kteří se budou hlásit, bych asi doporučila, aby si o tradicích a třeba i jídelníčku té konkrétní národnosti něco před samotným setkáním načetli.

Co vás na vietnamské rodině, kterou jste navštívili, nejvíce překvapilo?

Asi hlavně to, jak takhle velká rodina je schopná žít na docela malém prostoru. Jsou prostorově mnohem méně nároční než třeba Češi. Jinak jsem byla ale velmi překvapená, jak nás Nguyenovi tak mile a pohostinně přivítali.

A jak vám chutnala vietnamská kuchyně?

Bylo to výborné. Já mám exotickou kuchyni ráda, ledacos jsem už vyzkoušela a můžu tedy potvrdit, že paní Nguyen vaří opravdu dobře. Ze všeho nejlepší byly tradiční vietnamské závitky.

Co vám osobně setkání dalo?
Jak už jsem řekla, byl to pro mě hlavně náhled do vietnamské komunity u nás. Na Vietnamcích obdivuji především pevnost rodinných vztahů. 
Znají se tam sestřenice, bratranci přes dvě kolena, což je pro nás poměrně neobvyklé. To se mi moc líbí.

Setkáváte se s Nguyenovými dál?
Pár týdnů po setkání jsme je pozvali i k nám a bylo to zase moc příjemné. Překvapilo mě, že paní Nguyen dokonce chutnala naše tvarohová bábovka. Jejich dcera totiž říkala, že Vietnamci jsou velmi konzervativní, co se týče jídla. Jinak jsem ale docela často v kontaktu na Facebooku právě s jednou z jejich dcer, která mluví plynule česky a studuje vysokou školu.

Takže byste setkání v rámci projektu Rodina Odvedle doporučila i svým přátelům?
Určitě. V podstatě se to stalo už loni, když jsme se přihlásili my. Mluvili jsme o projektu s našimi kamarády, a protože z toho byli také nadšení a chtěli to zažít na vlastní kůži, tak se přihlásili společně s námi. Obědvali u arménské rodiny a moc to pochvalovali. Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jasným příkladem je toho i naše rodina a rodina Nguyenových.

 

Ohlédnutí za Rodinou Odvedle v roce 2015

rodina odvedle-foto ze setkani 1Projektu se v loňském roce zúčastnilo celkem 106 rodin (53 setkání), které zasedly ve stejný čas na různých místech České republiky ke společnému nedělnímu obědu.

Kromě českých rodin se do projektu přihlásily rodiny z následujících států:

Jordánsko, Sýrie, Arménie, Uzbekistán, Egypt, Čečensko, Čína, Írán, Bělorusko, Kosovo, Mexiko, Moldávie, Kazachstán, Vietnam, Arménie, Albánie, Libanon, Mongolsko, Nepál, Peru, Senegal, Rusko a Ukrajina.

Současně, ve stejný den a hodinu, probíhala setkání rodin i v dalších evropských zemích - ve Španělsku (207 setkání, 414 rodin), v Portugalsku (125 setkání, 274 rodin) a na Kapverdských ostrovech (5 setkání, 10 rodin).

Tisková zpráva ke stažení

 

Vietnamští manželé Hoang Thi Kim Thanh a Duong Van Nam pozvali do svého pelhřimovského bytu Pavla, Zuzanu a Zuzanku Fišarovy

"Bylo to milé, příjemné setkání. Odnášíme si jen samé pozitivní zážitky a dojmy," hodnotily posezení obě rodiny. 

„Oslovila nás koordinátorka Karla Čížková ze Slova 21. Ono už jenom jít na oběd do cizí rodiny nebývá úplně běžné, pozvání do vietnamské rodiny nám přišlo ještě o něco výjimečnější. Ale od začátku jsme se tady u našich vietnamských hostitelů cítili moc příjemně,“ rozhovořil se Pavel Fišar.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Pelhřimovském deníku.

 

Díky projektu Rodina odvedle zasedly ke společnému nedělnímu obědu rodiny Čechů i cizinců

„To je můj oblíbený bonbónek, jmenuje se Romeo a Julie a má dvě vrstvy. První je Julie, to je jahodová marmeláda, a Romeo je hořká čokoláda s bazalkou...,“ nabízí pan Evžen z Ukrajiny českým hostům pralinky, které sám vyrábí.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 28. 11. v Českém rozhlase.

 

V Olomouci je klid a lidé jsou dobří. Ukrajinská rodina obědvala s českou

„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali," vysvětlila Klára Putalová důvody, proč se do projektu s přítelem přihlásili. „Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám tam odtud několik přátel," pokračovala mladá žena.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Olomouckém deníku.

 

Reportáž České televize

 

rodina odvedle 2015-reportaz ct

 


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html 

Jak o "rodinkách" informovala média 

rodinky rusky clanek 2    Семьи чехов и иностранцев пообедают вместе 22 ноября

vinegret.cz, 16. 9. 2015

В конце ноября в разных уголках Чехии за обеденным столом вновь встретятся семьи чехов и иностранцев. Встретятся, чтобы познакомиться, найти общие интересы, хорошо провести время и завести новых друзей.

 

rodinky rusky clanek 1    Rodina Odvedle – пообедайте с чехами
420on.cz, 8/2015

Хотите познакомиться и подружиться с чехами? Понять, как живут Республике и узнать больше о традициях другого народа? Тогда присоединяйтесь к проекту Rodina Odvedle (Семья по соседству). Пригласите к себе домой на воскресный обед чехов или сами станьте гостем. Зарегистрироваться в проекте можно онлайн.

 

rodinky rusky clanek 2    Семья по соседству
aroundprague.cz, 6/2015
Вас интересуют новые вещи и новые впечатления? Хотите познакомиться с новыми людьми? «Семья по соседству» (Rodina Odvedle) проект именно для вас. Пригласите к себе домой на семейный воскресный обед семью, которая, возможно, родом с противоположного конца планеты, но сейчас живёт в той же стране, что и вы, — или в гостях хотите побывать вы? Зависит от вас! 
 


   Romea.cz zve na Rodinu Odvedle 2015!
Romea.cz, 3/2015
Server Romea.cz, který se zabývá především romskou tematikou, ale nevynechává ani témata související s cizinci žijícími v České republice, zve na již dvanáctý ročník Rodiny Odvedle. Čtenáři v článku kromě jiného naleznou také odkaz na online přihlášku do letošního ročníku.

 

 

VIDEO ZE SETKÁNÍ NEXT DOOR FAMILY

ROZROSTLI JSME SE I ZA HRANICE ČESKA!

V roce 2012 byl projekt výjimečný, protože společné nedělní obědy proběhly nejen v Česku, jak tomu bylo doposud, ale i v dalších sedmi evropských zemích - v Belgii, Maďarsku, Itálii, Maltě, na Slovensku, ve Španělsku a Portugalsku. Všechna setkání se uskutečnila v rámci mezinárodního projektu občanského sdružení Slovo 21 NEXT DOOR FAMILY. Během jednoho nedělního odpoledne se tak v sedmi různých evropských zemích sešlo celkem 460 místních rodin a rodin cizinců u společných obědů. Celkem tak ve všech osmi státech EU se společných setkání zúčastnilo 564 rodin! 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

          

 

 

 Aktualizováno: 9. 6. 2016

 

Sousedské setkání "V šest před domem"

letak v sest pred domem 2016

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Khamoro 2016 - fotky, videa

KH16 banner600

Vybíráme z Bulletinu Slovo

divadlo-utlacovanych-bulletin-smallDivadlo, které nás učí vyhrávat nad útlakem

Text: Inka Jurková, Foto: Antonín Jelínek

Divadlo utlačovaných je v České republice poměrně nová metoda, která řeší útlak určitých skupin lidí skrze umělecký projev.

Dana Moree při příležitosti DIVUFESTU – festivalu divadla utlačovaných – na konci listopadu v loňském roce řekla: „V dnešní době, která upřednostňuje vítěze, o útlaku lidé běžně nemluví, protože z útlakových situací jako vítězové nevycházejí.

Rodina Odvedle 2016

letak rodinky 2016

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.