Projekty/Cizinci

Rodina Odvedle 2016

realizace projektu: leden 2016 - prosinec 2016

České rodiny a rodiny cizinců prožily netradiční setkání u nedělního oběda - staly se na několik hodin hosty u neznámých lidí. V rámci projektu Rodina Odvedle, se v neděli 27. listopadu po celém území České republiky uskutečnilo 54 setkání (108 rodin), kdy ke společnému stolu usedly ve stejný den a hodinu lidi, kteří se liší kulturou, jazykem i zvyky.  Projekt pořádá Slovo 21, z.s.

Společná nedělní setkání, proběhla vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připravila oběd, na který pozvala druhou rodinu a sehrála tak roli hostitele.V rámci projektu Rodina Odvedle měli účastníci nevšedních obědů možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především navázat kontakty.  Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraničí, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

Reportáž České televize - Rodina Odvedle 2016

rodinky 2017 ct

 

Pokud vás projekt zaujal a chtěli byste se ho sami příští rok zúčastnit, neváhejte a přihlaste se - Rodina Odvedle 2017.

 

letk Rodina Odvedle„Rodina Odvedle funguje v Česku od roku 2004, od té doby usedlo ke společným obědům 1392 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí, což představuje kolem pěti a půl tisíce lidí a z toho více než polovina se od té doby stále navštěvuje. Cílem netradičních obědů je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur,“ uvedla Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21, z. s.


Do projektu se zapojila i rodina z Vietnamu. „Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit,“ říká Tran Thi Hu Huong. Rodina hostila ve své domácnosti Markétu Ježkovou a Ladislava Bartu. „Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou,“ vysvětluje své dojmy ze setkání Markéta. Během setkání se hodně hovořilo o Vietnamu o zvycích a zajímavostech z této země. „Jsem překvapená, dozvěděla jsem se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti.  Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považuji za velice zajímavé,“ dodává Markéta.

Projekt Rodina odvedle neprobíhá pouze v České republice. “Od roku 2012 se nám podařilo projekt rozšířit i do zahraničí setkání probíhá v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii, ale i na Kapverských ostrovech.  Naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu.

Tisková zpráva

 

   Information about project in English

 

 

Rodina 2016 v médiích

media 2016 1

   Projekt Rodina Odvedle se letos konal už potřinácté
prazsky.denik.cz, 30. 11. 2016

Praha - Poslední listopadovou neděli 27. 11. 2016 ve 13 hodin se v celé České republice sešlo 108 rodin českých a rodin cizinců z třetích zemí. Tento integrační projekt, pod názvem Rodina Odvedle, pořádala nezisková organizace Slovo 21, z.s. již potřinácté.

 

media 2016 2   Ústecká rodina pozvala na nedělní oběd své ukrajinské sousedy

rozhlas.cz, 27. 11. 2016
Dobrou chuť si popřáli cizojazyčně. A to v rámci projektu Rodina od vedle.

Jeho cílem je bořit hranice mezi migranty a Čechy, kteří žijí na stejném místě, seznámit a spojovat lidi. Ústecká rodina ze Skřivánku byla dnes jednou z padesáti českých rodin, které hostily cizince žijící v Česku.

media 2016 3

    Rodina Odvedle nabízí nezapomenutelný zážitek. Přihlaste se!
radio1.cz, 30. 10. 2016
Společná nedělní setkání, probíhá vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připraví oběd, na který pozve druhou rodinu a sehraje tak roli hostitele. Projekt Rodina Odvedle, tak v  jednom okamžiku, ve všech krajích ČR, otevře brány tolerance, vstřícnosti a vzájemného pochopení.

 

 

ROZHOVOR S ÚČASTNICÍ RODINY ODVEDLE

"JE TO SKVĚLÝ PROJEKT, DOPORUČILA BYCH HO VŠEM"

Když se Jana Vartová ze středočeských Milovic dozvěděla o možnosti navštívit nějakou migrantskou rodinu přímo u nich doma, neváhala ani vteřinu. Jak sama přiznává, s manželem a jejich dvěma dětmi mají rádi nové věci a hlavně je obohacuje seznamování s novými lidmi. Zdá se, že Rodina Odvedle pro ně byla jak ušitá na míru. Na setkání s vietnamskou rodinou Nguyenových z Prahy vzpomíná i po roce s obrovským nadšením. „Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jsme toho ostatně sami příkladem,“ říká s úsměvem.

Jak jste se dozvěděla o Rodině Odvedle?
Rok předtím jsem to v televizi viděla ve zprávách a s manželem nás to velmi zaujalo. Jakmile jsme slyšeli, že se chystá další ročník, hned jsme se přihlásili. Mám ráda nové věci. A čím exotičtější zážitek, tím to ve mně vzbuzuje větší nadšení. V podstatě jsme se tedy dlouho nerozhodovali.

Máte mezi cizinci nějaké přátele?
Z řad cizinců mám spíš dost známých, o přátelích bych asi nemluvila. Dřív jsem totiž hodně cestovala. Vietnamce samozřejmě známe tak nějak všichni hlavně z obchodů, ale to pochopitelně nestačí, to není vietnamská kultura. A tak jsem ráda, že jsme mohli do této komunity, která navenek vypadá jako uzavřená, nahlédnout víc.


Měli jste nějaké prvotní ostychy před setkáním s Nguenovými?
Neřekla bych. Spíš jsem se jen snažila před návštěvou vyhledat nějaké vietnamské zvyky, abychom předešli případným faux pas, to se může stát. Na internetu jsem toho ale moc nenašla. Co ale vím, tak Vietnamci u nás jsou velmi tolerantní a pokud bychom udělali něco, co se třeba neshoduje s jejich tradicemi, tak by byli určitě vstřícní a pochopili by to. Ale obecně třeba dalším lidem, kteří se budou hlásit, bych asi doporučila, aby si o tradicích a třeba i jídelníčku té konkrétní národnosti něco před samotným setkáním načetli.

Co vás na vietnamské rodině, kterou jste navštívili, nejvíce překvapilo?

Asi hlavně to, jak takhle velká rodina je schopná žít na docela malém prostoru. Jsou prostorově mnohem méně nároční než třeba Češi. Jinak jsem byla ale velmi překvapená, jak nás Nguyenovi tak mile a pohostinně přivítali.

A jak vám chutnala vietnamská kuchyně?

Bylo to výborné. Já mám exotickou kuchyni ráda, ledacos jsem už vyzkoušela a můžu tedy potvrdit, že paní Nguyen vaří opravdu dobře. Ze všeho nejlepší byly tradiční vietnamské závitky.

Co vám osobně setkání dalo?
Jak už jsem řekla, byl to pro mě hlavně náhled do vietnamské komunity u nás. Na Vietnamcích obdivuji především pevnost rodinných vztahů. 
Znají se tam sestřenice, bratranci přes dvě kolena, což je pro nás poměrně neobvyklé. To se mi moc líbí.

Setkáváte se s Nguyenovými dál?
Pár týdnů po setkání jsme je pozvali i k nám a bylo to zase moc příjemné. Překvapilo mě, že paní Nguyen dokonce chutnala naše tvarohová bábovka. Jejich dcera totiž říkala, že Vietnamci jsou velmi konzervativní, co se týče jídla. Jinak jsem ale docela často v kontaktu na Facebooku právě s jednou z jejich dcer, která mluví plynule česky a studuje vysokou školu.

Takže byste setkání v rámci projektu Rodina Odvedle doporučila i svým přátelům?
Určitě. V podstatě se to stalo už loni, když jsme se přihlásili my. Mluvili jsme o projektu s našimi kamarády, a protože z toho byli také nadšení a chtěli to zažít na vlastní kůži, tak se přihlásili společně s námi. Obědvali u arménské rodiny a moc to pochvalovali. Myslím si, že Rodina Odvedle je opravdu skvělá akce, která skutečně sbližuje cizince i Čechy. Jasným příkladem je toho i naše rodina a rodina Nguyenových.

 

Vietnamští manželé Hoang Thi Kim Thanh a Duong Van Nam pozvali do svého pelhřimovského bytu Pavla, Zuzanu a Zuzanku Fišarovy

"Bylo to milé, příjemné setkání. Odnášíme si jen samé pozitivní zážitky a dojmy," hodnotily posezení obě rodiny. 

„Oslovila nás koordinátorka Karla Čížková ze Slova 21. Ono už jenom jít na oběd do cizí rodiny nebývá úplně běžné, pozvání do vietnamské rodiny nám přišlo ještě o něco výjimečnější. Ale od začátku jsme se tady u našich vietnamských hostitelů cítili moc příjemně,“ rozhovořil se Pavel Fišar.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Pelhřimovském deníku.

 

Díky projektu Rodina odvedle zasedly ke společnému nedělnímu obědu rodiny Čechů i cizinců

„To je můj oblíbený bonbónek, jmenuje se Romeo a Julie a má dvě vrstvy. První je Julie, to je jahodová marmeláda, a Romeo je hořká čokoláda s bazalkou...,“ nabízí pan Evžen z Ukrajiny českým hostům pralinky, které sám vyrábí.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 28. 11. v Českém rozhlase.

 

V Olomouci je klid a lidé jsou dobří. Ukrajinská rodina obědvala s českou

„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali," vysvětlila Klára Putalová důvody, proč se do projektu s přítelem přihlásili. „Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám tam odtud několik přátel," pokračovala mladá žena.

Přečtěte si celý článek, který vyšel 23. 11. v Olomouckém deníku.

 

Reportáž České televize - Rodina Odvedle 2015

 

rodina odvedle 2015-reportaz ct

 


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html


Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-olomouci-je-klid-a-lide-jsou-dobri-ukrajinska-rodina-obedvala-s-ceskou-20151123.html 

Jak o "rodinkách" informovala média v roce 2015

rodinky rusky clanek 2    Семьи чехов и иностранцев пообедают вместе 22 ноября

vinegret.cz, 16. 9. 2015

В конце ноября в разных уголках Чехии за обеденным столом вновь встретятся семьи чехов и иностранцев. Встретятся, чтобы познакомиться, найти общие интересы, хорошо провести время и завести новых друзей.

 

rodinky rusky clanek 1    Rodina Odvedle – пообедайте с чехами
420on.cz, 8/2015

Хотите познакомиться и подружиться с чехами? Понять, как живут Республике и узнать больше о традициях другого народа? Тогда присоединяйтесь к проекту Rodina Odvedle (Семья по соседству). Пригласите к себе домой на воскресный обед чехов или сами станьте гостем. Зарегистрироваться в проекте можно онлайн.

 

rodinky rusky clanek 2    Семья по соседству
aroundprague.cz, 6/2015
Вас интересуют новые вещи и новые впечатления? Хотите познакомиться с новыми людьми? «Семья по соседству» (Rodina Odvedle) проект именно для вас. Пригласите к себе домой на семейный воскресный обед семью, которая, возможно, родом с противоположного конца планеты, но сейчас живёт в той же стране, что и вы, — или в гостях хотите побывать вы? Зависит от вас! 
 


   Romea.cz zve na Rodinu Odvedle 2015!
Romea.cz, 3/2015
Server Romea.cz, který se zabývá především romskou tematikou, ale nevynechává ani témata související s cizinci žijícími v České republice, zve na již dvanáctý ročník Rodiny Odvedle. Čtenáři v článku kromě jiného naleznou také odkaz na online přihlášku do letošního ročníku.

 

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

 

                   hmp logo

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

 

tiscali

 

prazsky denik logo         logo Radio 1   

 

prazsky expres logo   info dnes logo

 

logo-NOE-2016

 

 Aktualizováno: 2. 12. 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Proběhla Rodina Odvedle 2016 - Přihlášky na rok 2017

letak-Rodina-Odvedle small

Fotky z akce „Sejdeme se na pětce"

14. 11. 2016 proběhl v pražském klubu Futurum Music Bar Večer plný zpěvu, tance, hudby, jídla a zábavy. Více informací a fotky najdete na stránce projektu.

den-migrantu-2-400

Khamoro 2016 - fotky, videa

KH16 banner600

Vybíráme z Bulletinu Slovo

refufest-22 smallCizinci a bydlení?

Při poskytování poradenských služeb cizincům, ať už skrze služby InBáze, z. s., či prostřednictvím projektu Integračního centra Praha, o. p. s, se velmi často setkávám s otázkami, které se týkají bydlení a to především v rámci nájmu či podnájmu a problémů s ním spojenými.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.