Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2018

realizace projektu: leden 2018 - prosinec 2018

Rodina Odvedle je projektem, který se realizuje od roku 2004 na území celé České republiky. Dosud se do projektu zapojilo 1550 českých rodin a rodin cizinců (4227 osob).  Cílem projektu je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur.

Letos se v rámci jubilejního 15. ročníků projektu můžete těšit na dvě hlavní aktivity:

 

1. Setkání rodin Čechů a cizinců u společného oběda

Rodinky web letak 2018

Jako již tradičně se poslední listopadovou neděli setkávají rodiny cizinců ze třetích zemí s českými rodinami formou společného oběda, a to vždy v jedné z domácností, která se ujme role hostitele. Cílem těchto setkání je sblížit české rodiny s rodinami cizinců a napomoci tak k integraci cizinců do naší společnosti a zároveň pomoci českým rodinám poznat lidi, kteří tu s námi žijí.
Do projektu se můžou přihlásit české rodiny a rodiny cizinců legálně žijících na území ČR. Pojem rodina zahrnuje i dvojici, která se za rodinu považuje (nemusí být manželé). Projekt je určen pro cizince ze třetích zemí (mimo EU), nemohou se zapojit žadatelé o udělení mezinárodní ochrany ani ti, kteří mají status uprchlíka nebo ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně. Projektu se nemůžou účastnit smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU.
Přihlášené rodiny se snažíme párovat na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně města bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. Vzniká tak větší pravděpodobnost, že by navázaný vztah mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.
Jedna z rodin se ujme role hostitele a připraví oběd ve své domácnosti. U každého oběda je přítomen asistent, který před setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině i o průběhu setkání. V případě potřeby by měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.

Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd? Stačí jen vyplnit online přihlášku!

 

NEDĚLE 25. 11. 2018 VE 13 HODIN

ONLINE PŘIHLÁŠKA

Tato aktivita projektu se rozšířila i do zahraničí a od roku 2012 tak proběhla setkání i v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

V roce 2016 byl projekt označen Evropským hospodářským a sociálním výborem za jeden ze tří nejlepších modelů integrace cizinců do společnosti.

 

2. Jubilejní setkání rodin

disco-345118 1920

K jubilejnímu 15. ročníku projektu proběhnou také společná setkání rodin, které se do projektu zapojily v minulých letech. Myšlenka vznikla na základě přání účastníků s cílem seznámit se a diskutovat nejen o osobních zkušenostech a dojmech, ale také o možnostech aktivně se podílet na dalších aktivitách v oblasti integrace cizinců. Součástí těchto setkání bude i zábavní a kulturní program s pohoštěním.

Cílem je dozvědět se, co můžeme dělat jinak, nově a efektivněji v oblasti integrace a jak zlepšit vzájemné soužití. Setkání se zúčastní také zástupci měst, městských částí a neziskových organizací. Tato setkání se budou konat ve čtyřech krajích – Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském a v Praze a proběhnou na podzim tohoto roku, termíny budou upřesněny dodatečně.

 

 

Příběh Sanji Šarić, účastnice projektu (Bosna a Hercegovina)

Věřím, že se v životě nic neděje jen tak, a že jsme vždy ve správnou chvíli na správném místě. Kdyby mi někdo před dvaceti lety řekl, že budu žít v České republice, a že si tam najdu přátele na celý život, určitě bych řekla, že se to stává jen ve filmech s dobrým scénářem.

Tak se stalo jednoho dne, že jsem v ČR díky projektu Rodina Odvedle šla na návštěvu s manželem a synem k české rodině Foustkových. Přihlásila jsem se do projektu, protože ráda poznávám nové lidi, zvyky, odlišnosti a říkala jsem si, že to bude nová stránka v mé životní knize. Věděli jsme jen, že jde o umělce, takže jsme si s sebou vzali dvě kytary. Poprvé v životě jsem v ČR jela vlakem a to do Černošic. Byla jsem trochu nervózní, ale když hostitelé otevřeli dveře, bylo cítit teplo a vůně domova. Přivítali nás s úsměvem, který měli vždy, když jsme se později setkávali a tak to je i dodnes. Byl to krásný zážitek, hodně společných témat, hudba, umění a jídlo. U typického českého oběda jsme se rozpovídali a více se seznámili, potom jsme si všichni společně zahráli a zazpívali. Později mě hostitelka Alena vzala do svého uměleckého ateliéru, což bylo mým snem. Zůstala jsem tam stát beze slov a dívala se na její obrazy, a ona mě nechala chvíli o samotě. V ten moment jsem cítila, že to všechno je pro mě překrásný dárek, i to, že jsem tuto skvělou ženu dostala za kamarádku. Byli to lidé, které jsem viděla poprvé v životě, a stejně jsem měla pocit, že se známe celý život. Bylo to neuvěřitelné. Je to projekt, který spojuje lidi a jejich duše vzájemně obohacuje a pomáhá přesně v tu chvíli, kdy to nejvíce potřebujete a ani nevíte, že je to zrovna Ta chvíle.

Po tomto obědě jsme se viděli ještě mnohokrát, ale nejčastěji já s Alenou. Chodily jsme na výstavy, na kávu, jen tak si sednout a popovídat. Pak se můj život vydal úplně jiným směrem a přišel rozvod. S manželem jsme měli společný byznys, všechno se rozpadlo a já zůstala bez práce a bez ničeho. V takové situaci se člověk těžko obrací k někomu o pomoc. Neměla jsem sebedůvěru ani sílu a potřebovala jsem nutně práci. Napsala jsem několik e-mailů, mezi kterým byl i e-mail Aleně. Hned přišla odpověď, že se na ni mohu spolehnout a že mi pomůže. Jelikož jsem povoláním stylistka, za týden už jsem točila reklamy. A to všechno jen díky Aleně. Nevím, jak to vyjádřit, zda je to vděčnost, zda je to štěstí, a jestli se projekt Rodina Odvedle objevil jen tak, a že mi přinesl nějakou rodinu Foustkových a nějakou paní Alenu, která je teď mou nejlepší přítelkyní a spřízněnou duší.

Myslím si, že je potřeba jít do něčeho neznámého, člověk se nesmí bát. V tu neděli, když byly obědy, mohli jsme zůstat doma a lenošit, mohli jsme mít strach z neznámých lidí, a díky Bohu, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Velké poděkování organizátorům Slovo 21 a velké poděkování Aleně, že vstoupila do mého života.

     

   Information about project in English

 

Tisková zpráva 2017

   

Rodina Odvedle v médiích 

tv barrandov smallRodina Odvedle ve zprávách TV Barrandov
www.barrandov.tv
Reportáž o Rodině Odvedle sledujte od 24. minuty.

 

 

 

 

img 237904

Slovo 21, z. s. opět zorganizovala tak trochu netradiční nedělní oběd v rámci projektu Rodina odvedle
zpravy.tiscali.cz, 27. 11. 2017
I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla. 

 

I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla.

 

Rozhovor se Simonou Jiráskovou, koordinátorkou pro Moravskoslezský kraj

Rodinky Dobre rano CT kopie 800

Český rozhlas Plus - rozhovor s koordinátorkou projektu Rodina Odvedle Monikou Peulić

 

medialni vystup zeny tiscali

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

ženy.tiscali.cz, 14. 11. 2017
Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“.

 

media 2016 1

Dejte si oběd s cizinci. Přihlašte se do projektu Rodina odvedle

prahadnes.info, 10. 8. 2017
Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur? Rádi si zajdete na pho bo, quesadillas nebo pirohy? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Pokud jste v Čechách cizincem a hledáte cestu, jak se seznámit s místními rodinami, tento projekt vám může navíc i pomoci. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum 26. 11. 2017 a vyhraďte si čas od 13. hodiny.

 

media 2017

Poznejte Rodinu Odvedle

Radio 1, 16. 10. 2017
„Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice. Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“.

 

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 Aktualizováno: 16. 8. 2018

 

 

 

 

 

Facebook Slovo 21

KH18 letak1

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin cover 2 2018

Vybíráme z Bulletinu Slovo

human-2944064 1920

Populace Česka i Evropy roste díky imigraci

„Populace Česka i Evropy roste díky imigraci“, říká demograf Tomáš Sobotka z rakouského demografického centra, který přednášel na letošní letní škole migrace. Na přelomu srpna a září se uskutečnil již devátý ročník letní školy migračních studií, kterou organizuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.

 

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.