Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2017

realizace projektu: leden 2017 - prosinec 2017

Projekt Rodina Odvedle, který Slovo 21, z.s. realizuje již od roku 2004, se ukázal nejen u nás, ale i v zahraniční, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců. Cílem projektu je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur. Za dobu trvání projektu usedlo ke společným obědům 1446 českých rodin a rodin cizinců z třetích zemí.

 
I letos se můžete těšit na projekt Rodina Odvedle

Rodiny cizinců a Čechů se setkají u netradičního oběda již po 14. a to v neděli 26. listopadu 2017 ve 13 hodin. Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí je ve své domácnosti. Rodiny tak budou moci ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především naváží kontakty. 

„Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spojit na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru,“ vysvětluje postup setkání Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu a dodává, že po celou dobu přípravy a setkání je přítomen asistent, který napomáhá ke sblížení rodin.

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců

 

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?

České rodiny a rodiny cizinců z třetích zemí žijící legálně na území ČR. 
Nejméně dva lidé, kteří se považují za rodinu. Není povinné, aby byli manželé.

 

KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?

Ti, kteří se projektu již účastnili.
Obyvatelé EU (mimo obyvatelů ČR)
Státní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka nebo  ti, kteří pobývají na
   území ČR nelegálně.
Smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU.

 

Pokud vás projekt zaujal a chtěli byste se ho sami zúčastnit, neváhejte a přihlaste se - Rodina Odvedle 2017.

   Information about project in English

Tisková zpráva

 

Rozhovor s Adim Hasanbašićem, účastníkem projektu

AdiAdi Hasanbašić ze Sarajeva žije se svou přítelkyní v České republice od září 2016.  Aby se Adi v ČR necítil tak sám, seznámila ho kamarádka s projektem Rodina Odvedle, kterou již od roku 2004 pořádá Slovo 21, z. s. „Byla to pro nás skvělá příležitost se blíže seznámit s českou rodinou, její kulturou a zvyky, " vysvětluje Adi důvod své účasti v projektu.

Máte již české přátele?

V České republice máme několik česko-balkánských přátel.  Myslím, že i v rámci projektu - sekání  s českou rodinou jsme získali další. Bylo to velice příjemné, komunikovali jsme v anglickém jazyce a návštěva trvala skoro šest hodin.

Jaký byl oběd?

Oběd byl výborný, moc nám chutnalo. Rodina pro nás uvařila několik tradičních českých jídel, ale protože já i má přítelkyně jsme vegetariáni, tak je vařili bez masa. Hostitelé pro nás také připravili několik druhů sladkých jídel, pili jsme čaj a víno a poslouchali českou hudbu.

Věděl jste dopředu, k jaké rodině jdete na návštěvu?

Asistent nám vše vysvětlil a o rodině podal základní informace, to samé získala i hostitelská rodina o nás - například to, že jsme vegetariáni, z jaké země pocházíme a zda máme děti.

Jaký jste měl ze setkání dojem?

To setkání bylo fajn, zkušenost velice zajímavá. Určitě bych projekt doporučil i dalším lidem, kteří chtějí blíže poznat jinou kulturu a navázat kontakt. Podle mě je to výborný projekt a nápad, který by se měl ale opakovat častěji, třeba každých šest měsíců. 

Co Vás na české kultuře nejvíce překvapilo?

Pokud bych měl srovnat balkánskou nebo bosenskou kulturu s českou, tak podle mě jsou Češi více uzavření nežli my. Je pro mě někdy těžké u Čechů rozpoznat, zda se jim něco opravdu líbí nebo ne.  Oni říkají například, že se jim něco líbí, ale jejich neverbální komunikace tomu neodpovídá. To je jeden z mých postřehů ve srovnání s naší kulturou.

 

Rozhovor s Lenkou Brůnovou, účastnicí projektu

Jak jste se dozvěděla o projekt Rodina Odvedle?

O projektu jsem se dozvěděla od mojí kamarádky Aleny Fridrichové.

Jaký byl impuls, aby jste se přihlásila do projektu?

Přišlo mi, že je to přesně to, o čem už dlouhou dobu přemýšlím a příjde mi to jako samozřejmost a skvělý nápad organizovat setkání českých rodin s rodinami ze zahraničí. Myslím si, že obecně se člověk bojí toho, co nezná. A s pokorou má člověk přistupovat k lidem, co se přestěhovali ze zahraničí a snažit se poznat jejich zvyky a pochopit jejich tradice a porozumět jejich smýšlení .A já jsem moc ráda, že jsem to mohla zažít se svými dětmi. Příjde mi a mým dětem, že je to velmi přirozené a samozřejmé.

DSCF5476

 

Jak jste se na setkání připravovala?

Povídala jsem si o setkání s dětmi a těšily jsem se na setkání. A řešily jsme, co uvaříme za oběd.

Jak setkání probíhalo? Naplnilo vaše očekávání?

Setkali jsme se u nedělního oběda a povídali jsem si o našich rodinách o zvycích a ukazovali jsme si fotky vesnicky odkud pocházela rodina Pasichnyk.  Setkání bylo velmi milé a přátelské. Moc se nám líbilo.  Dcera Bety byla nadšená, už dlouho jsem ji neviděla tak spokojenou. Za to Vám moc děkuji.

Co Vám setkání přineslo?

Přineslo mi potvrzeni toho, co řeším stále s dcerami, s čím ony přicházejí ze školy a  co řeší se svými spolužáky každý den. Že se člověk nemá uzavírat před světem a myslet si, že je lepší než ty ostatní národy, že se nemá vyvyšovat nad druhé lidi a že k nim má přistupovat s pokorou a s úctou. Jsem vděčná za tuhle zkušenost nejen pro mě, ale hlavně pro moje dcery. Protože to vyvrací to, co slyší od svých spolužáků a je to pro ně hodně důležitá zkušenost do života. A za to Vám též děkuji.

Plánujete se s rodinou Pasichnyk opětovně sejít?

Ano, moc rády se s rodinou zase setkáme. Těšíme se na to.

A taky doufáme, že se setkáme se Sanjou.

Doporučila byste projekta Rodina Odvedle svým známým?

Ano, už jsem o našem  setkání vypravovala kamarádům.  Moc se jim to líbilo a mluvili o tom, že by moc  stáli o to, pozvat rodinu na oběd.

 

Řekli o projektu

Tran Thi Hu Huong, účastnice projektu, která hostila ve své domácnosti českou rodinu

 „Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit.“ 

Markéta Ježkova a Ladislav Barta, účastnici projektu, kteří navštívili rodinu z Vietnamu.

„Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou. Byli jsme překvapení, dozvěděli jsem se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti.  Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považujeme za velice zajímavé. 

 

Rodina 2016 v médiích

 

Reportáž České televize - Rodina Odvedle 2016

rodinky 2017 ct

 

Rádiový spot

 

media 2016 1

    Projekt Rodina Odvedle se letos konal už potřinácté
prazsky.denik.cz, 30. 11. 2016

Praha - Poslední listopadovou neděli 27. 11. 2016 ve 13 hodin se v celé České republice sešlo 108 rodin českých a rodin cizinců z třetích zemí. Tento integrační projekt, pod názvem Rodina Odvedle, pořádala nezisková organizace Slovo 21, z.s. již potřinácté.

 

media 2016 2   Ústecká rodina pozvala na nedělní oběd své ukrajinské sousedy

rozhlas.cz, 27. 11. 2016
Dobrou chuť si popřáli cizojazyčně. A to v rámci projektu Rodina od vedle.

Jeho cílem je bořit hranice mezi migranty a Čechy, kteří žijí na stejném místě, seznámit a spojovat lidi. Ústecká rodina ze Skřivánku byla dnes jednou z padesáti českých rodin, které hostily cizince žijící v Česku.

 

media 2016 3

    Rodina Odvedle nabízí nezapomenutelný zážitek. Přihlaste se!
radio1.cz, 30. 10. 2016
Společná nedělní setkání, probíhá vždy u jedné z dvojic rodin, kdy u sebe doma připraví oběd, na který pozve druhou rodinu a sehraje tak roli hostitele. Projekt Rodina Odvedle, tak v  jednom okamžiku, ve všech krajích ČR, otevře brány tolerance, vstřícnosti a vzájemného pochopení.

 

storyous media

    14 případů, kdy gastronomie pomáhá – nejen o Vánocích

storyous.com, 14. 12. 2016
Gastronomie v sobě nese významný sociální rozměr. Jídlo je důležitým prostředkem k setkávání lidí, umí je spojovat, bořit bariéry i vykouzlit spokojenost a úsměv na tváři. Může však mít také přímý pozitivní vliv – jako pomoc projektům a lidem, kteří ji nezbytně potřebují. Naštěstí existuje řada podniků a iniciativ, které na pomáhání nezapomínají. Třeba některý z nich inspiruje k činům také vás.

 

Informační centrum pro mládež Cheb

http://m.icmcheb.cz/news/unikatni-spolecny-obed-ceskych-rodin-a-rodin-cizincu-probehne-i-letos-prihlaste-se

Romea.cz

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/dejte-si-obed-s-cizinci-prihlaste-se-do-projektu-rodina-odvedle

 

Reportáž TV Noe

tvnoe media

 

letk Rodina Odvedle

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 Aktualizováno: 29. 3. 2017

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 16 web

Proběhla Rodina Odvedle 2016 - Přihlášky na rok 2017

letak-Rodina-Odvedle small

Vybíráme z Bulletinu Slovo

salim murad smallČeská společnost není dlouhodobě nakloněna imigraci

Rozhovor s doktorem Salimem Muradem, který se věnuje výzkumu a výuce politologie, společenských věd a migrace na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.