Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2019

realizace projektu: leden 2019 - prosinec 2019

 

Přemýšleli jste někdy, jak žijí rodiny cizinců v Česku, co si o Češích myslí a proč přišli žít právě do této země? A vy cizinci, zajímá vás, jak žijí Češi, jak tráví svůj volný čas a jaké mají zvyky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit! A navíc se u toho dobře najíst a případně i ochutnat něco nového. Na konci listopadu totiž proběhne celorepubliková akce Rodina Odvedle!

 

Realizace tohoto projektu začala v roce 2004 a dosud se do něj zapojilo 1614 českých rodin a rodin cizinců (celkem 4435 osob).

 

 

PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2019!

Neděle 24. 11. 2019 ve 13 hod.

 

 

Jedná se o navazování přímého kontaktu mezi rodinami Čechů a cizinců ze třetích zemí pomocí ojedinělého modelu integrace cizinců, který se ukázal jako velice efektivní v rozvoji vztahů a kvalitnějšího soužití mezi majoritní společnosti a cizinci.

 

V rámci projektu se každoročně poslední listopadovou neděli setkávají rodiny cizinců ze třetích zemí s českými rodinami u společného oběda. Letos se uskuteční celkem 30 setkání českých rodin s rodinami cizinců.

 

Do projektu se můžou přihlásit české rodiny a rodiny cizinců legálně žijících na území ČR. Pojem rodina zahrnuje i dvojici, která se za rodinu považuje (nemusí být manželé). Projekt je určen pro cizince ze třetích zemí (mimo EU). Projektu se nemohou účastnit smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU.

 

Přihlášené rodiny jsou párovány na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně města bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. Vzniká tak větší pravděpodobnost, že by navázaný vztah mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.

 

Obědy vždy probíhají v domácnosti jedné z rodin, která se ujme role hostitele. Cílem těchto setkání je sblížit české rodiny s rodinami cizinců, napomoci tak k integraci cizinců do naší společnosti a zároveň pomoci českým rodinám poznat lidi, kteří tu s námi žijí.

 

U každého oběda je přítomen asistent, který před setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině i o průběhu setkání. V případě potřeby by měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud. 

 

Rodina Odvedle 2019Rodinky 2019 AJRodinky 2019 ARBRodinky 2019 MNGRodinky 2019 RJRodinky 2019 VJ

 

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

 

Neboj se, zeptej se

V rámci projektu již bylo vyrobeno 6 humorně vzdělávacích videí s názvem Neboj se, zeptej se. Autorem těchto videí je známý stand up komik Tigran Hovakimyan původem z Arménie. Tato videa přibližují divákům z široké veřejnosti kulturu vybraných účastníků v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“ (Kazachstán, Rusko, Arménie, Vietnam, Indie a Mongolsko). Na některá videa se můžete podívat zde.

 

1. video o Kazaších: 

 

2. video o Rusech:

 

 

3. video o Vietnamcích:

                                        

 

 

4. video o Indech:

                                        

Brzy se můžete těšit na další díly této talkshow se zástupci z Mongolska a Arménie.

 

Společná setkání již zúčastněných rodin

Tato aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Součástí těchto setkáních je vždy kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců.

 

Setkání 19. 9. 2019 v Olomouci

Toto setkání účastníků projektu z Olomouckého kraje proběhlo v Jazz Tibet clubu. V rámci kulturního programu vystoupila ukrajinská kapela Korale a Lukáš Mareček s one man show. Zpestřením programu byla taneční vystoupení v podání Flamenco Aires del Sur. Po celou dobu programu měli přítomní možnost ochutnat pochoutky různých národních kuchyní (balkánská, arabská, ukrajinská a turecká). Tohoto setkání se zúčastnilo celkem 69 osob.

 

ol-1ol-2

 


Setkání 28. 9. 2019 v Havlíčkově Brodě

Další setkání již zúčastněných rodin z kraje Vysočina proběhlo v Klubu Oko. Na této akci vystoupila kapela Třetí sloka, hostům také zazpívali mongolští zpěváci Sukhbaatar Otgonbayar a Chuluunbaatar Altanzul. Tradiční vietnamské tance předvedly tanečnice z Vietnamského spolku na Jihlavsku. K ochutnávce hostům byli k dispozici různá mongolská, vietnamská a ruská jídla. Setkání se celkem zúčastnilo 77 osob.

 

havl-1 havl-2

 

Setkání 6. 10. 2019 v Ostravě

Poslední společné setkání rodin z Moravskoslezského kraje proběhlo v Galerii Plato. V rámci kulturního programu vystoupil americký zpěvák Collin Rymer, Lukáš Mareček s one man show a zpěvačka Pavlína Matiová. K degustaci zúčastněným hostům byla přichystána jídla japonská, arabská, ruská, mexická, vietnamská atd. Setkání se zúčastnilo celkem 37 osob.

 

IMG 1554 IMG 1566

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 RODINA ODVEDLE 16.10. 2019

      

engINFORMATION ABOUT PROJECT IN ENGLISH

RODINA ODVEDLE V MÉDIÍCH

 

 

diky-sobotni-brodske-akci-se-odstrani-bariery-mezi-cechy-a-cizinci galerie-980 Havlíčkobrodský deník, Brodská Rodina Odvedle odstraní bariéry mezi Čechy a cizinci
Zdroj: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/brodska-rodina-odvedle-odstrani-bariery-mezi-cechy-a-cizinci-20190926.html
- 26.9.2019 
Propojit svět Čechů a cizinců. To si klade za cíl projekt Rodina Odvedle, který se v sobotu 28. září přiblíží lidem díky společnému setkání českých rodin s rodinami cizinců v havlíčkobrodském klubu OKO. Nebude chybět ani ochutnávka národních kuchyní.
Zdroj: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/brodska-rodina-odvedle-odstrani-bariery-mezi-cechy-a-cizinci-20190926.html


 

 

 

dsc-0096dsd denik-630-16x9 Olomoucký deník, Rodina Odvedle v Olomouci propojí české rodiny s cizinci
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/rodina-odvedle-v-olomouci-propoji-ceske-rodiny-s-cizinci-20190919.html
- 19.9.2019
Nahlédnout do života cizinců,

seznámit se s jejich kulturou a životními příběhy nebo ochutnat národní kuchyni bude možné ve čtvrtek 19. září v olomouckém Jazz Tibet Clubu.
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/rodina-odvedle-v-olomouci-propoji-ceske-rodiny-s-cizinci-20190919.html

  


 

kultura21 Kultura21, Rodiny cizinců a Čechů zasednou ke společnému obědu - 17.9.2019Cílem projektu je propojit u společného stolu rodiny Čechů s rodinami cizinců ze zemí mimo Evropskou unii a pomoci tak bourat bariéry mezi sousedy rozdílných národností.

 


 

 

tv Česká televize, pořad Sousedé - 15.2.2019 Ohlédnutí za dalším ročníkem Rodiny odvedle v servisním magazínu ze života pestré směsice národností, které tvoří naši společnost.


RODINKY TV Česká televize, Události,hlavní zpravodajská relace - 25. 11. 2018 Rodina odvedle. Třicet českých rodin a třicet rodin cizinců žijících v Česku dnes hodinu po poledni společně poobědvalo. Akce s názvem "Rodina odvedle" proběhla už po patnácté. 

  


 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

praha         vnitro logo univerzal

Aktualizováno: 30 .10. 2019

 

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin slovo21 - 3

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.