Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2019

C:\Users\Nailya\Desktop\fotky\jídlo atp\shells-1626976_1920.jpg

 

realizace projektu: leden 2019 - prosinec 2019

Projekt Rodina Odvedle se realizuje od roku 2004 na území celé České republiky. Dosud se do projektu zapojilo 1614 českých rodin a rodin cizinců žijících v ČR.  Cílem projektu je zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur.

V letošním 14. ročníku se u společného nedělního oběda sejde 30 českých rodin a 30 rodin cizinců. 

 

 NEDĚLE 24. 11. 2017 VE 13 HOD.

Jste česká rodin nebo rodina cizinců žijící v ČR? Chcete poznat novou kulturu, ochutnat českou nebo zahraniční kuchyni či třeba najít nové přátelé?

Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd?

 

PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2019!

Setkání rodin proběhnou formou společného oběda, a to vždy v jedné z domácností, která se ujme role hostitele, za přítomnosti asistenta. Před setkáním asistent osobně kontaktuje obě rodiny a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. V případě potřeby by také měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.                       

                                      

Rodiny budou do projektu vybírány podle kritérií, která mají zajistit, aby zúčastnění nalezli během oběda co nejvíce společných témat k rozhovoru (věk, profese, zaměstnání, počet a věk dětí, místo bydliště a zájmy) a mohli navázat vztah, který by mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.    

Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí je ve své domácnosti. Rodiny tak budou moci ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především naváží kontakty.

Je všeobecně známo, že jídlo prospívá navazování kontaktů a je přirozeným způsobem společenské interaktivity. Myšlenkou projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především se blíže seznámit. To vše za přítomnosti asistenta, který s rodinami od počátku komunikuje a v případě potřeby pomůže prolomit prvotní bariéry. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu.  

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngČESKÉ RODINY A RODINY CIZINCŮ Z TŘETÍCH ZEMÍ ŽIJÍCÍ LEGÁLNĚ NA ÚZEMÍ ČR. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngNEJMÉNĚ DVA LIDÉ, KTEŘÍ SE POVAŽUJÍ ZA RODINU. NENÍ POVINNÉ, ABY BYLI MANŽELÉ.

 

KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngTi, kteří se projektu již účastnili.
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngObyvatelé EU (mimo obyvatelů ČR)
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngStátní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka nebo  ti, kteří pobývají na
   území ČR nelegálně. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngSmíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU.

 

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

NEBOJ SE, ZEPTEJ SE

V rámci letošního projektu bude vytvořeno 6 humorně-vzdělávací videí, která mají divákům z široké veřejnosti přiblížit kulturu vybraných účastníků s důrazem na otázky, které zůstávají dlouhodobě nezodpovězené. Již proběhla natáčení jednotlivých dílů v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat o nějaké jiné kultuře". Po dokončení postprodukční práce se již brzy můžete těšit na zajímavosti z Arménie, Kazachstánu, Ruska, Vietnamu, Indie a Mongolska.

 

C:\Users\Nailya\Desktop\Rodina Odvedle\Rodina Odvedle 2019\Neboj se, zeptej se\fotky natáčení\6. díl - Mongolsko\IMG_1311.JPG

SPOLEČNÁ SETKÁNÍ

I v tomto roce se uskuteční společná setkání rodin, které se do projektu zapojily v minulých letech. Aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Tato setkání proběhnou na podzim roku 2019 na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V rámci těchto setkání bude připraven kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců. 


C:\Users\Nailya\Desktop\Rodina Odvedle\Rodina Odvedle 2018\společná setkání\Praha\Fotky 15.10\DSC_0348.jpegC:\Users\Nailya\Desktop\Rodina Odvedle\Rodina Odvedle 2018\společná setkání\Ústí\Fotky\IMG_1055.JPG

 

CO ŘEKLI ÚČASTNÍCI PROJEKTU

„Byla to pro nás skvělá příležitost se blíže seznámit s českou rodinou, její kulturou a zvyky. Oběd byl výborný, moc nám chutnalo. Rodina pro nás uvařila několik tradičních českých jídel, ale protože já i má přítelkyně jsme vegetariáni, tak je vařili bez masa. Hostitelé pro nás také připravili několik druhů sladkých jídel, pili jsme čaj a víno a poslouchali českou hudbu. To setkání bylo fajn, zkušenost velice zajímavá. Určitě bych projekt doporučil i dalším lidem, kteří chtějí blíže poznat jinou kulturu a navázat kontakt. Podle mě je to výborný projekt a nápad, který by se měl ale opakovat častěji, třeba každých šest měsíců.“Řekl o projektu Adi Hasanbašić.

„Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit,“řekla Tran Thi Hu Huong.

 „Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou. Byli jsme překvapení, dozvěděli jsme se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti. Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považujeme za velice zajímavé.“Řekli Markéta Ježková a Ladislav Bárta.

„O projektu jsem se dozvěděla z internetu a okamžitě nás s manželem myšlenka setkání nadchla. Byla jsem ze setkání nervózní, ale vše se povedlo. Česká rodina je velice milá a my se ihned spřátelili,“říká Tatiana Ryzhov, hostitelka setkání, která si díky setkání měla možnost vyzkoušet i své dosavadní znalosti z českého jazyka.


„Na setkání jsme se těšili, ukrajinské jídlo jsme nikdy nejedli, bylo úžasné a s rodinou si velmi rozumíme. Už jsme se i domluvili na dalším setkání, tentokrát u nás doma,“vysvětluje své dojmy ze setkání Terezie Vasilovčík Šustrová.

„S podobným projektem jsme měli zkušenost úplně poprvé,“sdělila Ivana Hessová„Pro naše hosty jsme si připravili kachní vývar a svíčkovou s kynutým knedlíkem a s brusinkami,“ vylíčila hostitelka. „Velmi jsme se na setkání s cizí rodinou těšili a zúčastnili bychom se ho i příště. Setkání bylo velmi příjemné.“


„U hostitelské rodiny z Chebu se mi velice líbilo a oběd mi velmi chutnal,“uvedla Olga Maliuga.„Tradiční česká svíčková je velmi znamenité jídlo, které jsem dlouho nejedla,“ poznamenala. „Rodina byla velice příjemná a mají roztomilé dcerky. Nelituji, že jsem se do projektu přihlásila, příště bych to udělala znova,“ poznamenala Ruska.

„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí, a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali,“vysvětluje Klára Putalová důvody, proč se do akce s přítelem přihlásili.„Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám odtud několik přátel,“ pokračovala mladá žena. 


„Chtěli jsme se seznámit s novými lidmi, získat nové přátele. V Olomouci jsme rok a moc se nám tady líbí. Parky, město, vše. Je tady klid a lidé jsou dobří,“ popsala zase Olga Stepanova. Do České republiky přijela s dnes desetiletou dcerou a manželem za lepším životem. „Chtěli jsme žít v Čechách, ve svobodné zemi. Chceme cestovat po Evropě a taky dát dceři dobré vzdělání. Přijeli jsme za lepším životem a jsme spokojení,“ vysvětlila žena dobrou češtinou.

 

 

english flag INFORMATION ABOUT PROJECT IN ENGLISH

 

 

RODINA ODVEDLE V MÉDIÍCH

 

tv

Česká televize, pořad Sousedé -15.2.2019 Ohlédnutí za dalším ročníkem Rodiny odvedle v servisním magazínu ze života pestré směsice národností, které tvoří naši společnost.


RODINKY TV

Česká televize, Události,hlavní zpravodajská relace - 25. 11. 2018 Rodina odvedle. Třicet českých rodin a třicet rodin cizinců žijících v Česku dnes hodinu po poledni společně poobědvalo. Akce s názvem "Rodina odvedle" proběhla už po patnácté. 

  


TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

praha         vnitro logo univerzal

Aktualizováno: 30. 6. 2019

 

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

OTVRK BULLETIN JPG

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.