Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2018

realizace projektu: leden 2018 - prosinec 2018

V letošním roce se uskuteční jubilejní 15. ročník projektu Rodina Odvedle, který má podpořit kvalitní komunikaci na individuální úrovni a soužití cizinců z třetích zemí s majoritní společností. Má tak přispět ke zlepšení vztahů, budování multikulturní společnosti a vzájemnému pochopení odlišných kultur. 

Rodina Odvedle se v České republice realizuje od roku 2004 a od té doby ke společným obědům usedlo již 1550 rodin. I letos se můžete těšit na toto setkání u netradičního oběda, kdy se sejdou dvojice rodiny Čechů a cizinců, které se předtím neznaly. V neděli 25. listopadu 2018 se v České republice sejde 30 nových párů rodin. Jedna z dvojice rodin se ujme hostitelské role a ve své domácnosti připraví pohoštění pro tu druhou. Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především navázat kontakty. To vše za přítomnosti asistenta, který s rodinami od počátku komunikuje a v případě potřeby pomůže prolomit prvotní bariéry a případný stud.

Přihlášené rodiny se budou párovat na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli co nejvíce společného. Vzniká tak větší pravděpodobnost, že navázaný vztah bude úspěšně pokračovat i v budoucnu. Myšlenkou celého projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu.

Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd?

 

-- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2018! --

 

IMG 20171126 135539   IMG 1602

IMG 1603   Moravskoslezsky

V roce 2018 také proběhnou společná setkání rodin, které se do projektu zapojily v minulých letech. Aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech, ale také o možnostech aktivně se podílet na dalších aktivitách v oblasti integrace cizinců na území České republiky. Tato setkání, u příležitosti jubilejního ročníku projektu, se budou konat ve čtyřech krajích – hlavní město Praha, Ústecký, Liberecký a Jihomoravský kraj. Cílem je dozvědět se, co můžeme dělat jinak, nově a efektivněji v oblasti integrace a jak se přiblížit harmonickému soužití Čechů a cizinců v České republice. Setkání se zúčastní také zástupci měst, městských částí, NNO a dalších organizací a součástí těchto setkání bude i kulturní program.

V rámci Rodiny Odvedle 2017 proběhlo anketní šetření na téma udržitelnosti vztahů mezi jednotlivými účastníky projektu v letech 2014 – 2016. Dotazníkové šetření proběhlo v těchto krajích ČR: Praha, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Anketa obsahovala otázky týkající se průběhu, úspěšnosti a efektivity projektu a o rozvoji vztahů účastníků. Výstupem této aktivity je brožura Žijí vedle nás II. v elektronické podobě v českém a anglickém jazyce, která poslouží jako materiál pro školy a různé konference týkající se integrace cizinců. Brožuru si můžete stáhnout zde:

ziji vedle nas     they live next door

   Information about project in English

 

Tisková zpráva

   

Rodina Odvedle v médiích 

tv barrandov smallRodina Odvedle ve zprávách TV Barrandov
www.barrandov.tv
Reportáž o Rodině Odvedle sledujte od 24. minuty.

 

 

 

 

img 237904

Slovo 21, z. s. opět zorganizovala tak trochu netradiční nedělní oběd v rámci projektu Rodina odvedle
zpravy.tiscali.cz, 27. 11. 2017
I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla. 

 

I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla.

 

Rozhovor se Simonou Jiráskovou, koordinátorkou pro Moravskoslezský kraj

Rodinky Dobre rano CT kopie 800

Český rozhlas Plus - rozhovor s koordinátorkou projektu Rodina Odvedle Monikou Peulić

 

medialni vystup zeny tiscali

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

ženy.tiscali.cz, 14. 11. 2017
Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“.

 

media 2016 1

Dejte si oběd s cizinci. Přihlašte se do projektu Rodina odvedle

prahadnes.info, 10. 8. 2017
Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur? Rádi si zajdete na pho bo, quesadillas nebo pirohy? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Pokud jste v Čechách cizincem a hledáte cestu, jak se seznámit s místními rodinami, tento projekt vám může navíc i pomoci. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum 26. 11. 2017 a vyhraďte si čas od 13. hodiny.

 

media 2017

Poznejte Rodinu Odvedle

Radio 1, 16. 10. 2017
„Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice. Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“.

 

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 Aktualizováno: 31. 1. 2018

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

12888703 260974634240409 6630985222737066937 o

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.