Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2018

realizace projektu: leden 2018 - prosinec 2018

Rodiny Čechů a cizinců jsou srdečně zvány na 15. ročník na společné setkání u netradičního nedělního oběda. Připojte se k více než patnácti stům rodin, které po dobu trvání projektu Rodina Odvedle našli odvahu potkat se s odlišnou kulturou a získat nové přátelé.

Projekt Rodina Odvedle přispívá ke zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemnému pochopení odlišných kultur. Projekt se ukázal nejen u nás, ale i v zahraniční, jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců. Rodina Odvedle představuje jedinečnou příležitost potkat zajímavé lidí, poznat jejich osudy a dozvědět se více o kultuře jiných národů. 

 

RODINA ODVEDLE 2018

NEDĚLE 25. 11. 2018 VE 13 HODIN

ONLINE PŘIHLÁŠKA

Koncept rodinných setkání úspěšně funguje od roku 2004 a snaží se podporovat kvalitní komunikaci na individuální úrovni. Za dobu trvání projektu usedlo ke společným obědům celkem 4227 osob, které se předtím neznaly.

Přihlášené rodiny budou spojovány na základě věku, zájmů, jazyka, místa bydliště a dalších společných bodů. Myšlenkou celého projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu.

 

 

20171126 130311

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?

- České rodiny a rodiny cizinců z třetích zemí žijící legálně na území ČR.

- Nejméně dva lidé, kteří se považují za rodinu. Není povinné, aby byli manželé.

KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?

- Obyvatelé EU (mimo obyvatel ČR)

- Státní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří
   mají status uprchlíka, nebo ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně.

- Smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občanem EU.

 

 

-- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2018! --

 

IMG 5998 840

 

Řekli o projektu

Naděžda Lobanova, účastnice projektu, která navštívila českou rodinu.

„Zaregistrovali jsme se v projektu "Rodina Odvedle" zcela nedávno. A samozřejmě nemohly jsme předpokládat, že půjdeme na návštěvu k slavné české herečce a modelce Ester Geislerové. Bylo to moc zajímavé. Našli jsme společný jazyk velmi rychle. Naše holky (dcera a neteřka Ester a moje dcera) se také velmi dobře shodly a s radostí hrály. Ester – velmi pohostinná, veselá a krásná. Jsem velmi ráda, že už mluvím česky dostatečně plynule, abych mohla komunikovat. Mluvili jsme o různých tématech. Je velmi důležité, abychom mohli osobně komunikovat, klást otázky, vidět a slyšet lidí z jiné země. Myslím, že máme mnohem více společného, než na první pohled.“

Tran Thi Hu Huong, účastnice projektu, která hostila ve své domácnosti českou rodinu.

„Rodina Odvedle nás zaujala, máme rádi takové multikulturní akce, a tak jsme si mysleli, že by nás setkání mohlo obohatit.“ 

Markéta Ježkova a Ladislav Barta, účastnici projektu, kteří navštívili rodinu z Vietnamu.

„Jídlo i společnost byla skvělá, ihned jsme si vyměnili kontakty, na facebooku se z nás stali přátelé a své hostitelé jsme pozvali k nám domů na svíčkovou. Byli jsme překvapení, dozvěděli jsem se od hostitelů, že ve Vietnamu se nedědí příjmení po rodičích ani se nevyžení. Rodiče svému dítěti vymyslí jméno, které má nějaký význam, a to mu zůstane až do smrti.  Což znamená, že v rodině nemá nikdo stejné jméno a příjmení a to považujeme za velice zajímavé. 

 

IMG 1602

 

V rámci jubilejního 15. ročníku projektu proběhnou také společná setkání rodin, které se do projektu zapojily v minulých letech. Myšlenka vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat nejen o osobních zkušenostech a dojmech, ale také o možnostech aktivně se podílet na dalších aktivitách v oblasti integrace cizinců. Tato setkání se budou konat ve čtyřech krajích – Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském a v Praze. Cílem je také dozvědět se, co můžeme dělat jinak, nově a efektivněji v oblasti integrace a jak zlepšit vzájemné soužití. Setkání se zúčastní také zástupci měst, městských částí a neziskových organizací. Součástí bude i kulturní program.

 

   IMG 1603

V roce 2017 proběhlo dotazníkové šetření na téma udržitelnosti vztahů mezi jednotlivými účastníky projektu v letech 2014 – 2016. Šetření proběhlo v pěti krajích: Praha, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Anketa obsahovala otázky týkající se průběhu, úspěšnosti a efektivity projektu a o rozvoji vztahů účastníků. Výstupem je brožura Žijí vedle nás II. v elektronické podobě v českém a anglickém jazyce, která slouží jako materiál pro školy a různé konference týkající se integrace cizinců. Brožuru si můžete stáhnout zde:

 

ziji vedle nas     they live next door

   Information about project in English

 

Tisková zpráva 2017

   

Rodina Odvedle v médiích 

tv barrandov smallRodina Odvedle ve zprávách TV Barrandov
www.barrandov.tv
Reportáž o Rodině Odvedle sledujte od 24. minuty.

 

 

 

 

img 237904

Slovo 21, z. s. opět zorganizovala tak trochu netradiční nedělní oběd v rámci projektu Rodina odvedle
zpravy.tiscali.cz, 27. 11. 2017
I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla. 

 

I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla.

 

Rozhovor se Simonou Jiráskovou, koordinátorkou pro Moravskoslezský kraj

Rodinky Dobre rano CT kopie 800

Český rozhlas Plus - rozhovor s koordinátorkou projektu Rodina Odvedle Monikou Peulić

 

medialni vystup zeny tiscali

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

ženy.tiscali.cz, 14. 11. 2017
Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“.

 

media 2016 1

Dejte si oběd s cizinci. Přihlašte se do projektu Rodina odvedle

prahadnes.info, 10. 8. 2017
Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur? Rádi si zajdete na pho bo, quesadillas nebo pirohy? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Pokud jste v Čechách cizincem a hledáte cestu, jak se seznámit s místními rodinami, tento projekt vám může navíc i pomoci. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum 26. 11. 2017 a vyhraďte si čas od 13. hodiny.

 

media 2017

Poznejte Rodinu Odvedle

Radio 1, 16. 10. 2017
„Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice. Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“.

 

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 Aktualizováno: 15. 6. 2018

 

 

 

 

 

Facebook Slovo 21

KH18 letak1

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 1 2018 cover

Vybíráme z Bulletinu Slovo

human-2944064 1920

Populace Česka i Evropy roste díky imigraci

„Populace Česka i Evropy roste díky imigraci“, říká demograf Tomáš Sobotka z rakouského demografického centra, který přednášel na letošní letní škole migrace. Na přelomu srpna a září se uskutečnil již devátý ročník letní školy migračních studií, kterou organizuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.

 

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.