Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 426

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 315

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 316

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 317
Manušňija - program na podporu zaměstnávání romských žen

 

 

 

 

  • Facebook Page: 136223319760112
  • Picasa: SLOVO21
  • YouTube: slovo21
Home Aktivity Romské projekty Manušňija - program na podporu zaměstnávání romských žen
Manušňija - program na podporu zaměstnávání romských žen PDF Tisk Email

září 2009 - srpen 2011, ESF-OP LZZ
Romské ženy čelí vícenásobné diskriminaci jednak jako ženy ve společnosti, jednak jako Romky. S diskriminací se setkávají i v samotné romské komunitě, jež je tradičně vysoce patriarchální.Kromě toho se dlouhodobě potýkají s nízkou úrovní vzdělání a kvalifikace. Výsledkem je pak velice nízké sebevědomí, a to se odráží při žádání o zaměstnání nebo při přijímacích pohovorech se zaměstnavateli. Časté neúspěchy a dlouhodobá nezaměstnanost pak vedou ke ztrátě motivace a pracovních návyků.

Romské ženy patří ke skupinám obyvatel nejvíce ohrožených nezaměstnaností. Ve srovnání s ženami obecně je procento zaměstnaných romských žen daleko nižší. Například poslední údaj z roku 2002 ukazuje, že pouhých 19 % romských žen je zaměstnaných oproti 50 % žen z majoritní společnosti.

Proto v září 2009 přišlo občanské sdružení Slovo 21 s projektem, který by pomohl Romkám ze tří krajů ČR nejen se rekvalifikovat v různých oborech, ale také jim zvýšit sebevědomí - to jim totiž může pomoci při snaze reálně se uplatnit na trhu práce.


Projekt "Manušňija - program na podporu zaměstnávání romských žen" pracoval se ženami v
Olomouckém, Ústeckém a Středočeském kraji. Byl zaměřen na skupinu 60 žen, z nichž následnou rekvalifikací mohlo projít 30 žen, absolvování kurzu základů podnikání pak 20 žen. 

Motivační workshopy


V průběhu roku 2010 se  prostřednictvím série 12 motivačních workshopů pracovalo se skupinou 60 žen (z každého kraje 20) na zvýšení a upevnění jejich sebevědomí, posilování komunikačních a sebeprezentačních dovedností. Napomáhaly k tomu 4 tematicky navazující programy workshopů, které se dotýkaly například pracovního práva, vztahů na pracovišti, řešení vzniklých konfliktů a pracovních povinností.

Programy motivačních workshopů

a) Jak se (ne) znám – sebepoznávání, posilování sebevědomí a komunikace, sebeprezentace
b) Hledám a ucházím se o práci – vyhledávání pracovních možností, psaní životopisu, nácvik kontaktu se zaměstnavatelem, nácvik pohovoru
c) Jak si udržím práci – pracovní právo, vztahy na pracovišti, řešení konfliktů, pracovní povinnosti
d) Co teď udělám – individuální práce s každou účastnicí – možnosti a nabídka absolvování rekvalifikačních kurzů a podnikatelského kurzu


Na tento základní výcvik navázala nabídka rekvalifikačních kurzů v oborech, ve kterých je reálné v daném regionu nalézt práci a nabídkou absolvování kurzu základů podnikání.

ÚČASTNICE WORKSHOPŮ V ČÍSLECH

 

 

 

 

  

 

 

Rekvalifikace

 

Na základě výsledků monitoringu potřeb v oblasti rekvalifikace a představ samotných žen, které prošly řadou motivačních workshopů, byly posléze realizovány rekvalifikační kurzy. Těch se celkem zúčastnilo 31 žen. Během rekvalifikace nalezly ženy podporu v regionálních koordinátorkách, které sledovaly průběh rekvalifikace nebo řešily vyskytnuté problémy při vyhledávání místa výkonu povinné praxe.

PODNIKATELSKÝ KURZ

Připravit ženy na start a případné překážky samostatného podnikání - nejen to bylo hlavním cílem závěrečného podnikatelského kurzu, který byl také součástí projektu a do nějž se přihlásilo celkem 23 žen ze všech tří krajů. Potenciální podnikatelky se zde seznámily s úskalími podnikání od počátečního nápadu až po příklady z praxe. Jako poskytovatel kurzu byla vybrána Akademie J. A. Komenského. Každé z absolventek kurzu dostala manuál, jenž obsahuje veškeré důležité informace, postupy a možnosti, které k samostatnému podnikání jsou potřeba.

REKVALIFIKACE V ČÍSLECH


STŘEDOČESKÝ KRAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ÚSTECKÝ KRAJ

 

 

 

 

 

 

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

Film MANUŠŇIJE

DOKUMENT O ŽENÁCH A PRO ŽENY

Jako motivační materiál posloužil během workshopů i dokumentární film vypovídající o životě čtyř Romek, zaměstnankyň i podnikatelek, jimž se podařilo úspěšně se uplatnit na trhu práce a zároveň skloubit pracovní a rodinný život. Celý film je zpracován s důrazem na výrazně motivační charakter a reflexi vlastních zkušeností jeho aktérek. Dokument Manušňija tak splňuje požadavky nejenom motivačního, ale i kreativního a uměleckého charakteru. V rámci této aktivity byla oslovena romská aktivistka a pedagožka Mgr. Iveta Pape, aby na základě synopse napsala scénář. Dokumentární film byl následně distribuován nevládními organizacemi zabývajícími se romskou problematikou a gender rovnosti, trailer k němu byl také uveřejněn na webových stránkách sdružení Slovo 21.

Trailer k filmu najdete zde.

 

Publikace

Ke konci projektu vznikla publikace, která shrnuje aktivity projektu, jeho výsledky a příklady dobré praxe. Brožura rovněž obsahuje profily několika účastnic projektu, které vyprávějí svůj životní příběh a také popisují, jak moc jim projekt občanského sdružení Slovo 21 pomohl. Část jednoho z profilů si můžete přečíst hned. Pokud vám to ale nebude stačit, neváhejte nás kontaktovat a my vám zdarma zašleme celou publikaci.

PUBLIKACE KE STAŽENÍ (PDF)

1. část - úvodní slovo, rozhovor s Janou Hejkrlíkovou (koordinátorka rekvalifikačních kurzů)

2. část - profil Marie Harčarové (absolventka kurzu sportovní a rekondiční masáže), rozhovor s Olgou Fečovou (koordinátorka rekvalifikačních kurzů)


3. část - profily Olgy Grunzové (absolventka kurzu holičské a kadeřnické práce) a Veroniky Fečové (absolventka kurzu vizážistiky a barvového poradenství), rozhovor s Lubomírou Oláhovou (koordinátorka rekvalifikačních kurzů)

4. část - profily Marcely Galbové (absolventka kurzu holičské a kadeřnické práce), Žanety Berkyové (absolventka kurzu anglického jazyka), Ivety Vavrekové (absolventka kurzu prodavačské práce), závěrečné shrnutí

 

PROFIL OLGY GRUNZOVÉ

Jednatřicetiletá Olga Grunzová pochází z Králového Dvora u Berouna. Vystudovala obchodní akademii, pracovala několik let jako asistentka v advokátní kanceláři a když přišla nabídka vzdělávacího kurzu, neváhala ani minutu.


Paní Olga po střední škole otěhotněla a se svou dnes již devítiletou dcerkou Liduškou byla tři roky na mateřské dovolené. Poté nastoupila do cestovní kanceláře CITYRAMA, kde pracovala rok na pozici referentky do doby, než přišla do požehnaného stavu se svým druhým dítětem, synem Davidem, kterému je dnes pět let. Po mateřské nastoupila do společnosti ABC českého hospodářství, kde nakonec strávila jako telefonní operátorka tři roky. „Věnovala jsem se úplně jinému zaměření, ale vždycky jsem chtěla stříhat a taky jsem stříhala, většinou ale mužskou část mé rodiny,“ říká v úvodu Olga a posadí se do pohodlného kadeřnického křesla hned vedle osvíceného zrcadla v Icentru, kde celý kurz probíhal.

„Když jsem byla ještě dívkou, často jsem pletla sestřenicím na hlavě afro copy,“ vypráví Olga něco málo o své zálibě. „V dospívání jsem obdivovala svou tetu, byla zručnou kadeřnicí a stříhala velmi precizně. Ráda jsem pozorovala, s jakovou lehkostí jí klouzaly nůžky po vlasech stříhaného a jak se z nenápadného člověka pomalu stával elegán. Vždycky mi říkávala ‚no jo, ale to musíš umět dobře kreslit‘ a to já nikdy neuměla,“ přizná se smíchem mladá žena a pokračuje: „Ale já se nevzdávala a začala stříhat svého muže Davida, protože pánský střih mi přišel jednodušší a celkově mě víc bavil.“ A manžel, který na kurz svou ženu pravidelně doprovází, pohotově dodává. „Manželka vždycky stříhala, už před kurzem. Stal jsem se takovým jejím pokusným králíkem. Vzpomínám si, jak mě jednou žena ostříhala a dopadlo to příšerně, hned druhý den jsem se šel objednat ke kadeřnici a ta když to viděla, tak se zhrozila se slovy ‚kdo vám to proboha udělal?‘ Ale nebojte se, manželku jsem neprozradil,“ říká s úsměvem manžel a po očku pozoruje Olgu, která roztomile krčí rameny. „Ale dnes je to jiné,“ chválí manžel Olgu.

„Manželka je šikovná, velmi jí to jde, mám z ní radost a ve všem ji podporuji. Vozím Olinu na každičký kurz a starám se v její nepřítomnosti o naše dvě děti,“ říká David. „Muž je opravdu báječný,“ nechává se hned slyšet paní Olga na adresu manžela. „Sám chodí do zaměstnání, pracuje brigádně jako řidič a je mi opravdu velkou oporou,“ přiznává paní Grunzová, která se o kurzu dozvěděla čirou náhodou od koordinátorky projektu Olgy Fečové. „Paní Fečová mi nabídla možnost vzdělávacího kurzu, vše mi dopodrobna vysvětlila a poradila mi,“ vypráví mladá maminka. „Hned od začátku jsem měla jasno, vždy bylo mým snem stát se kadeřnicí a teď jsem měla jedinečnou možnost si jej díky kurzu i splnit,“ říká a hned dodá, „motivační kurz, který jsem nejprve absolvovala, mi dodal velkou dávku sebevědomí.

Dozvěděla jsem se, jak si vyhledat pracovní nabídky, jak se ucházet o zaměstnání a jak si jej udržet. Dozvěděla jsem se i mnoho informací z pracovního práva, seznámila jsem se s romskými ženami, které mohu považovat jednoznačně za pozitivní vzory,“ prozrazuje střípky z průběhu absolvovaného kurzu. Paní Olga docházela na víkendový kadeřnický kurz, během nějž se naučila správným postupům při střihu a barvení, správné technice mytí vlasů a masáži hlavy, dodržování hygieny pracovních pomůcek a jiným zákonitostem tohoto povolání. Střihy si většinou zkoušela na dvou až třech modelech a když měla hotovo, pozorovala práci ostatních kurzistek. Nejčastěji se dle svých slov setkávala s melírováním, pokládanou vlnou a společenskými účesy. „Kurz měl i chvíle, kdy jsem si řekla, tohle mi moc nejde, ale za celou dobu mě nikdy nenapadlo, že jej vzdám,“ přizná během svého vyprávění stále pozitivně naladěná Olga, která úspěšně kurz ukončila...

(z publikace Manušňija, 2011)

 

 

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN ESF PROSTŘEDNICTVÍM
OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST
A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Aktualizováno Úterý, 15 Leden 2013 15:56