Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/libraries/joomla/session/session.php on line 426

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 315

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 316

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/index.php:1) in /var/home/www/slovo21.cz/www/nove/plugins/system/jfrouter.php on line 317
Requiem za Osvětim

 

 

 

 

  • Facebook Page: 136223319760112
  • Picasa: SLOVO21
  • YouTube: slovo21
Home Aktivity Romské projekty Requiem za Osvětim
Requiem za Osvětim PDF Tisk Email

 

Něco podobného ještě Praha nezažila. V nejprestižnější pražské koncertní síni se 4. listopadu 2012 představilo českému publiku hudební dílo Requiem za Osvětim, které složil romský umělec Roger Moreno Rathgreb poté, co navštívil koncentrační tábor v Osvětimi. Romská a Sinti filharmonie z Frankfurtu nad Mohanem, která dílo nastudovala a v níž vystupuje 75 profesionálních romských umělců z Německa, Maďarska, Rumunska a dalších států, se v rámci mezinárodního projektu představila ve vybraných evropských metropolích. Cílem mezinárodního projektu je především představit koncert a doprovodné aktivity široké veřejnosti v několika evropských metropolích, a touto cestou tak uctít všechny oběti holocaustu.O ČEM JE PROJEKT REQUIEM ZA OSVĚTIM

Rekviem za Osvětim je momentem setkání židovských, romských a dalších skupin obětí holocaustu v kontextu současného evropského vývoje. Rekviem je živoucím důkazem síly kultury jako valu proti diskriminaci a vyloučení. Pilířem  celého projektu byl koncert klasické hudby. Oratorium Rekviem za Osvětim bylo složeno amatérským romským hudebníkem nizozemského původu Rogerem 'Moreno' Rathgebem a předvedl ho frankfurtský romský orchestr pod vedením romského dirigenta Riccarda M. Sahitiho. Představení doplnil v dalších dnech výstavy, konference, hrané filmy, dokumenty. Hlavním cílem, ke kterému má Rekviem přispět, je zvýšení povědomí o tragédii Romů za druhé světové války. Právě povědomí o tomto 'zapomenutém holocaustu' je nezbytné pro boj se současnými protiromskými projevy. Do projektu je zapojeno Polsko, Maďarsko, České republika, Nizozemí a Německo.

 

 

UCTÍT PAMÁTKU OBĚTEM HOLOCAUSTU A ZÁROVEŇ ZAŽÍT NEOPAKOVATELNÝ UMĚLECKÝ ZÁŽITEK

HLAVNÍ ČÁSTÍ PROJEKTU - KONCERT V PRAŽSKÉM RUDOLFINU

 

Pilířem projektu je především samotný koncert, který se v Česku konal v pražském Rudolfinu 4. listopadu 2012. Orchestr předvedl dílo Requiem za Osvětim pod taktovkou významného romského dirigenta Riccarda M. Sahitiho, současného uměleckého ředitele a dirigenta Romské a Sinti filharmonie, který vedl například Bělehradský filharmonický orchestr nebo Slezský sbor v Katovicích.  Sbor a sólisté jsou vždy vybráni z domácích umělců dané země, v Praze se představil Kühnův smíšený sbor. Ze sólistů pak vystupovali Jana Wallingerová z brněnského Národního dovadla, Martin Šrejma a Martin Bárta, operní pěvci pražského Národního divadla a romská zpěvačka, studentka Mezinárodní konzervatoře Praha Pavlína Matiová. Ta byla pravděpodobně první Romkou v Česku, která zazpívala na půdě Dvořákovy síně.

Requiem bylo rozděleno celkem do tří bloků. Ve vzniklých přestávkách interpretovali autentické texty pamětníků holocaustu známá česká herečka Taťjana Medvecká, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie a loňská laureátka Českého lva, a David Tišer, romský umělec, který ztvárnil jednu z hlavních rolí inscenace Atelieru Národního divadla Můj soused, můj nepřítel. Dílo Requiem za Osvětim bylo po pražském uvedení představeno v několika dalších světových metropolích.

Rekviem bylo zkomponováno romským hudebníkem, ale má být památníkem všem obětem holocaustu. Především chceme podpořit úsilí romských a židovských organizací připomínat nacistickou genocidu, a to v každé zemi, kde se odehraje koncert Rekviem.Nacisté zavraždili asi 500 000 Romů. Tato skutečnost však není moc známá. Romové jsou největší evropskou menšinou a stále jsou v mnoha evropských zemích obětí diskriminace, nuceného přesídlování, pogromů a vražd.

Záštitu nad projektem převzali v České republice předseda vlády Petr Nečas a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Vůbec první představení Requiem za Osvětim a zahájení celého projektu proběhl 3. května 2012 v Amsterdamu a poté bylo a ještě bude prezentováno v dalších partnerských zemích v těchto termínech:

•    3. května 2012 Nieuwe Kerk, Amsterdam a 4. května 2012 Tilburg
•    srpna 2012 Krakov, kostel sv. Kateřiny
•    4. listopadu 2012 Praha, Rudolfinum
•    7. listopadu 2012 Berlín
•    28. listopadu Frankfurt, Alte Oper
•    27. lledna Krakov

 

OHLASY NA KONCERT REQUIEM ZA OSVĚTIM V MÉDIÍCH


Hlavní zpravodajská relace České televize - Události informuje o české premiéře Requiem za Osvětim. Reportáž nabízí rozhovor s autorem skladby Rogerem Moreno Rathgebem, romskou sopranistkou Pavlínou Matiovou a také herečkou Taťjanou Medveckou.

Celou reportáž můžete zhlédnout zde

 

 


Víkendové studio 6 si pozvalo do studia v den koncertu v pražském Rudolfinu sopranistku Pavlínu Matiovou, která jako první Romka vůbec poprvé vystoupila jako sólistka na půdě pražského Rudolfina, a Karlu Čížkovou, která měla organizaci projektu v České republice na starosti.

Rozhovor na ČT24 můžete zhlédnout zde

 Pavlína Matiová, studentka Mezinárodní konzevratoře Praha, která zazářila na koncertu Requiem za Osvětim v pražském Rudolfinu byla hostem pořadu České televize Sama doma.

Rozhovor na ČT1 můžete zhlédnout zde

 

 


Zpravodajská ČT24 informuje nejen o koncertu v pražském Rudolfinu, ale také o doprovodném programu. V živém vstupu z Židovského muzea, kde se konala vernisáž výstavy "Genocida Romů v době 2. světové války", kterou Muzeum romské kultury v Brně propůjčilo právě projektu Requiem za Osvětim.

Živý vstup můžete zhlédnout zde

 


"Romská a Sinti filharmonie z německého Frankfurtu, která dílo nastudovala a v níž většinu ansámblu tvoří profesionální romští hudebníci z Německa, Maďarska či Rumunska, se v rámci mezinárodního projektu představila už v Amsterdamu a Tilburgu. Po uvedení díla v Praze bude orchestr vystupovat také v Budapešti a v Polsku.
Podle Jitky Jurkové z organizačního týmu Requiem za Osvětim se málo vzpomíná na tvrdou nacistickou perzekuci Romů, označovanou dnes jako „zapomenutý holokaust“."

(MF DNES, 22. 10. 2012)

 

 


Český rozhlas 3 - Vltava, jeden z mediálních partnerů projektu v České republice, nabídl svým posluchačům rozhovor s Karlou Čížkovou a Renatou Horvátovou z občanského sdružení Slova 21, které promluvily obecně k mezinárodnímu projektu, především pak o koncertu v pražském Rudolfinu. Pořad Mazaika informuje také o doprovodném programu projektu - především o putovní výstavě "Genocida Romů v době 2. světové války".

Rozhovor můžete slyšet zdePražská televize Metropol TV, jeden z mediálních partnerů Requiem za Osvětim v Česku, pozvala do pořadu Pražský expres zpěvačku Pavlínu Matiovou a Jitku Jurkovou ze sdružení Slova 21.

Rozhovor můžete zhlédnout zde

 

 

 


Autor skladby Roger Moreno Rathgeb

Roger Moreno Rathgeb je – jako mnoho romských hudebníků - samouk. Postupně však začal používat notaci a skládat. Před několika lety se rozhodl zkomponovat requiem za oběti osvětimského vyhlazovacího tábora, práci však přerušila jeho cesta do Osvětimi, která Rogera silně zasáhla a na několik let zablokovala jeho tvůrčí schopnosti. Impulsem pro dokončení byla až žádost Alberta Siebelinka, který navrhl uvedení Requiem za Osvětim na Mezinárodním festivalu v Tilburgu a poté v dalších evropských metropolích.

 

Dirigent Riccardo M. Sahiti

Romský hudebník Riccardo M. Sahiti studoval dirigování a výuku hudby u prof. Stanko Sepiće  v Bělehradu. Ve studiích pokračoval oborem Dirigování opery a symfonie na moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského pod vedením Yuri Ivanoviče Simonova a na Akademii múzických umění ve Frankfurtu nad Mohanem pod vedením prof. Jiřího Stárka. Vedl například Bělehradský filharmonický orchestr a Slezský sbor v Katovicích. Skladatelské zkušenosti sbíral v Symfonickém orchestru bělehradského rádia. Od roku 2002 je Riccardo M. Sahiti uměleckým ředitelem a dirigentem Roma und Sinti Philharmoniker, s nimiž sklízí úspěchy po celé Evropě.


Roma- und Sinti Philharmoniker


Romský filharmonický orchestr z Frankfurtu nad Mohanem je unikátní projekt, spojující virtuozitu a ojedinělý hudebně-historický koncept. Jeho kořeny jsou v komorním orchestru, dnes má však uskupení přes 60 členů z České republiky, Maďarska, Německa, Rumunska a Rakouska. Zakladatel a umělecký ředitel orchestru, Riccardo M. Sahiti, chce skrze jeho vystoupení na světových pódiích připomenout roli romské hudby ve vývoji hudby evropské. „Romskou hudbou se inspiroval Haydn, Mozart, Brahms i Liszt,“ připomíná. Jedno z prvních veřejných vystoupení filharmoniků bylo na Mezinárodním Beethovenově festivalu v Bonnu, zásadní události tohoto druhu. Díky Requiem za Osvětim se hudebníci představí hned v několika slavných evropských koncertních síních.

 

 

Kühnův smíšený sbor


Kühnův smíšený sbor patří do hudebního světa již více než půl století – vznikl v roce 1959. Od začátku byl průkopníkem uvádění a capellových děl světového romantismu.  Své kvality však sbor brzy po svém založení prokázal i v repertoáru oratorním a kantátovém, který  rozvíjel v úzké spolupráci se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK pod taktovkou všech jeho hlavních dirigentů – Václava Smetáčka, Zdeňka Mácala, Jiřího Bělohlávka a dalších. Pod vedením současného sbormistra Marka Vorlíčka pokračuje Kühnův smíšený sbor ve spolupráci s předními symfonickými tělesy domácími  i zahraničními.

 

 

Pavlína Matiová, sólistka – soprán


Čtyřiadvacetiletá talentovaná rodačka z Roudnice nad Labem pochází z hudebnické romské rodiny. Odmaturovala na Střední pedagogické škole Johana Heinricha Pestallozziho a nyní dokončuje studium na Mezinárodní konzervatoři Praha, obor jazzový zpěv. Klasický zpěv studovala 3 roky. Jejím srdci je nejblíže romská hudba. Pavlína byla 4. listopadu první romskou sólistkou vystupující na pódiu v Rudolfinu. Na sopránový part ji připravovala profesorka Eva Zikmundová.

 

 

Jana Wallingerová, sólistka - alt


Jana Wallingerová absolvovala pražskou konzervatoř, kde studovala u Jarmily Krásové (1993–1999). V roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. V současnosti je sólistkou Opery Národního divadla v Brně, kde ztvárnila role Carmen (Carmen), Rosiny (Lazebník sevillský), Suzuki, (Madama Butterfly), Lišáka (Liška Bystrouška), Varvary (Káťa Kabanová) a mnoho dalších. Hostovala mimo jiné v Národním divadle Praha i ve Státní opeře Praha. Spolupracuje s předními českými orchestry: s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími. Za rok 2005, 2008 a 2010 jí byla Národním divadlem Brno udělena cena diváka DIVA.


Martin Šrejma, sólista – tenor


Již při studiu na Pražské konzervatoři hostoval ve Státní opeře Praha jako Alfredo (La Traviata) a Edgardo (Lucia di Lammermoor). Během studií dvakrát zvítězil v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Studijně pobýval také na konzervatoři Arriga Boita v italské Parmě, kde studoval zpěv u profesora Lucetty Bizzi a zúčastnil se mistrovských interpretačních kurzů Eugenia Furlottiho. Po ukončení studia v roce 2005 se stává sólistou Státní opery Praha, s jemímž souborem se mimo jiné zúčastnil turné po Japonsku s operou La Traviata. V Národním divadle v Praze, jako stálý host, vystupuje v roli Jeníka (Prodaná nevěsta), Tamina (Kouzelná flétna), Dona Ottavia (Don Giovanni), Dr. Cajus (Falstaff) a v dalších. Působí také koncertně a naposledy samozřejmě v Requiem za Osvětim Rogera Moreno Rathgeba.

Martin Bárta, sólista – baryton


Zpěv vystudoval na pardubické konzervatoři u profesorky Svatavy Šubrtové a na Akademii múzických umění u profesora René Tučka. V roce 1997 přijal angažmá ve Státní opeře Praha, kde vystoupil jako Valentin v Gounodově Faustovi, Papageno v Kouzelné flétně, Escamillo v Bizetově Carmen ad. Pravidelně hostuje na scénách Národního divadla v Praze, kde zpívá Mozartova Dona Giovanniho a Hraběte (Figarova svatba), Smetanova Přemysla (Libuše) a Sira Cecila (Britten: Gloriana) a jiné. S operním i koncertním repertoárem – Carmina Burana, Otvírání studánek, Janovy i Matoušovy pašije J.S. Bacha a další - vystupoval v Evropě, Asii i USA. V roce 2005 mu byla udělena cena v rámci festivalu Opera za nejlepší výkon ve vedlejší roli Mlynáře v Novákově Lucerně. Od roku 2006 vyučuje sólový zpěv na AMU v Praze.

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

12. 9. 2012, kino Aero
20:00 premiéra filmu Je to jen vítr

Film zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka a reflektuje sérii nedávných otřesných vražedných útoků na maďarské Romy. Vraždy z roku 2008 si vyžádaly šest mrtvých včetně dvou malých dětí a desítky zraněných. Útočníci zapalovali domy a stříleli brokovnicí na rodiny, které se útěkem z hořících budov snažili zachránit život sobě a svým dětem. Dopadení pachatelů trvalo více než rok, soud se vleče dodnes. Právě na základě této události natočil maďarský režisér Bence Fliegauf film, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu z hlavní soutěže.

 

29. 10. 2012, Židovské muzeum, Oddělení pro vzdělávání a kulturu
18:00 vernisáž výstavy Genocida Romů v době 2. světové války

Výstava, kterou pro projekt Requeim za Osvětim zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně, začíná situací v Německu od roku 1933 a načrtává postup vůči „cikánské rase", jaký se později uplatnil na ostatních Německem anektovaných územích. Speciální pozornost je zaměřena na Protektorát Čechy a Morava a slovenský stát, není vynecháno ani téma zapojení Romů do protinacistického odboje nebo osud majetku Romů po jejich odsunu do koncentračních táborů.


5. 11. 2012, Americké centrum
9:00 Konference: Roma positive – Romské vzory a obrazy Romů v médiích

Konference si klade za cíl zodpovědět především tyto otázky: Jak mohou romské vzory přispět k úspěšné integraci Romů do společnosti? Kdo jsou romské vzory a na jaké bariéry naráží? Jakou roli hrají média? Jaký je mediální obraz Romů? V jakém kontextu jsou Romové v médiích zobrazováni? Nejen tyto otázky diskutovala řada romských a dalších profesionálů a novinářů ze střední Evropy a Velké Británie. Na panelu vystoupili například Zdeněk Horváth (ředitel IC Praha, CZ), Jarmila Balážová (novinářka), Jake Bowers (nezávislý novinář, UK), Janja Rošer (předsedkyně slovinské Rady pro romské komunity, SLO), Irena Biháriová (právnička, SK), Ciprian Necula (novinář, RO) a další.
Konference se konala pod záštitou velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Sian MacLeod.

Konferenci zahájila britská velvyslankyně Sian MacLeod, která k tématu říká: „Během poválečných let se udělalo hodně pro to, aby se pomohlo těm, kteří holocaust přežili, a nezapomnělo na ty, kteří nepřežili. A to především proto, aby už k podobné nelidskosti a utrpení nikdy nemohlo dojít. Přesto však stále existuje jedna skupina lidí, která během holocaustu velice trpěla a i nadále až příliš často zůstává na okraji společnosti: Romové. Britské velvyslanectví v Praze společně s dalšími organizacemi dlouhodobě podporuje aktivity směřující k větší integraci Romů, včetně inkluzivního vzdělávání. Každé dítě má dostat příležitost využít svůj potenciál a plně se zapojit do společnosti. Věříme, že romské vzory a příklady úspěšných Romek a Romů tomu mohou napomoci.“


7. 11. 2012, Židovské muzeum, Oddělení pro vzdělávání a kulturu

18:00 promítání filmu Je to jen vítr


13. 11. 2012, Židovské muzeum, Oddělení pro vzdělávání a kulturu

18:00 promítání dokumentárního filmu „… to jsou těžké vzpomínky“

Dokument je kombinací výpovědí pamětníků, které jsou proloženy čteným komentářem s fotografiemi a archivními dokumenty. Videopořad se snaží především seznámit diváky se základními fakty o nacistické genocidě Romů. Výpovědi pamětníků stručně hodnotí z pohledů lidí, kteří jednotlivé události prožívali. Odborné komentáře mají divákům sloužit především pro získání informací a faktů. Tematicky je videopořad rozdělen do několika celků: od života Romů v českých zemích před válkou, nástupu Hitlera k moci v Německu, začátku pronásledování Romů v Německu a tzv. rasově-hygienickému výzkumu, situace v zahraničí, především na Slovensku až po tzv. cikánském táboru v koncentračním táboře Osvětim II.-Birkenau a vzpomínky na další koncentrační tábory, v nichž byli vězněni čeští a moravští Romové.


27. 11. 2012, Židovské muzeum, Oddělení pro vzdělávání a kulturu

18:00 promítání dokumentárního filmu Žít! Ceija Stojka

Třiatřicetiminutový dokumentární snímek v produkci Muzea romské kultury v Brně nazvaný Žít! Ceija Stojka vypráví o romské výtvarnici a spisovatelce z Rakouska, jež v dětství byla nucena strávit hned v několika koncentračních táborech, kde zahynula téměř celá její rodina. Hrůzné období lidských dějin je stěžejním tématem její výtvarné tvorby i knih  - například v České republice vyšla před třemi lety její prvotina „Žijeme ve skrytu“.

Po všech filmových projekcích následovala beseda s publikem.

 

Projekt je realizován tímto partnerstvím:

•    Alfa Stichting/Mezinárodní romský festival Tilburg – Nizozemí – nositel projektu
•    o.s. Slovo 21/Světový romský festival Khamoro – Česká republika - partner projektu
•    Roma People Association – Polsko – partner projektu
•    Romedia Foundation for Hungary – Maďarsko – partner projektu

Projekt získal podporu významných osobností:

•    Václav Havel, ex-prezident ČR
•    Lászlo Andor, člen Evropské komise
•    Valeriu Nicolae, ředitel Politického centra pro Romy a další menšiny v Bukurešti
•    Ian Hancock, romský lingvistik a historik působící na univerzitě v Texasu

 

 


Projekt probíhá pod záštitou Thorbjørna Jaglanda, generálního tajemníka Rady Evropy, Petra Nečase, předsedy vlády České republiky, a Bohuslava Svobody, primátora hlavního města Prahy.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie.