Nový domov v České republice

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

Tisícovka lidí se sešla "V šest před domem"

Lidé se v rámci projektu "V šest před domem" setkávali rok a půl celkem v pěti městech Česka - Praze, Brně, Pardubicích, Českých Budějovicích a Plzni! A to vždy dvakrát v každém městě, ale vždy v jiné lokalitě. Celkem to tedy bylo deset setkání, kterých se zúčastnilo přesně 1013 lidí, z toho 525 Čechů a 488 cizinců třeba z Iráku, Ruska, Vietnamu, Mongolska, Ukrajiny, Libanonu, Sýrie, Kolumbie, USA, Čečenska, Kazachstánu, Thajska, Angoly, Peru, Mexika nebo Indie. Na každém setkání čekal návštěvníky - sousedy z řad Čechů a cizinců - pestrý kulturní program i ochutnávky specialit různých národních kuchyň.

 

 

PARDUBICE, 19. června 2014

Velké finále bylo v  Pardubicích! Až přes sto třicet místních neváhalo přijít a užít si super večer. Posledního setkání se zúčastnilo 75 Čechů a 57 cizinců z různých koutů světa, jako je Dominikánská republika, Singapur, Kolumbie, Angola, Peru, Mexiko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina nebo Rusko. Po šesté hodině to na Wernerově nábřeží před kavárnou Bakla odstartovalo vystoupením afrických bubnů a svůj první taneční workshop uvedla Marie Angelica De La Hoz z Kolumbie. Na místě byly stánky, které upoutaly spousty pohledů a čichových buněk. Lidé mohli ochutnat mezinárodní speciality a bylo opravdu z čeho vybírat. Olivy, různé druhy sýrů a pomazánek, chorizo, pokrm z žampionů, křupavé bagetky, ale také řízečky nebo chilli con carne a další pochutiny.

Na setkání přišlo ohromné množství dětí, které se bez váhání zapojily do výtvarné dílničky. I tentokrát děti poznaly hru pocházející z jiné země a kultury. Zdobily podlé své fantazie piňatu. Ta je základem kolektivní hry oblíbené zejména na oslavách v Latinské Americe.  Rozjařené a radostí křičící děti se potom rychlostí blesku vrhly na zem na rozsypané sladkosti. Kdo byl mlsný z dospělých, měl možnost ochutnat další druh kávy, která se opět před jejich zraky pečlivě připravovala. Večer byl ještě plný dalších tanečních vystoupení a  návštěvníci se s radostí zapojovali do exotických tanečních workshopů. Vyzkoušeli si základy salsy s lektorem z Dominikánské republiky nebo kroky z kolumbijského tance Garabato. Kdo netančil, tak se mohl kochat krásným kostýmem kolumbijské tanečnice a jejím nekončícím úsměvem. Hudební doprovod byl pod taktovkou muzikantů z Balkan Duo, kteří hráli i všeobecně známé hity a tak si spousta lidí zanotovala s nimi. Open-air parket si před hudebníky vytvořily energické děti. Perfektní atmosféra na setkání "V šest před domem" panovala od úplného začátku až do jeho zdárného konce.

PLZEŇ, 12. června 2014

V Plzni se setkala více než stovka lidí ve Chvojkových lomech. Poznávali tu své sousedy, se kterými se pouze míjeli. K dobré náladě přispěla hudba, tanec a samozřejmě dobré jídlo a pití. Setkání odstartovalo alternativní hudební vystoupení v podání Cash Flow. Následovala vášnivá ukázka latinsko-amerického tance. Oksana Vakhrusheva a Stanislav Jurík předvedli složité taneční figury, které přivedly návštěvníky do údivu. Energická tanečnice Elaine Weissová okouzlila svou ukázkou afrického tance. Nebylo tedy překvapením, že její výzvu přijít na pódium a zatančit si s ní, přijalo spoustu dospělých i nadšených dětí.


Po tomto fyzicky namáhavém workshopu následovalo skupinové bubnování pod vedením Denise Lammase. Opět byly v hlavní roli emoce. Svou kondici a talent měli možnost ukázat zájemci ještě jednou, a to na workshopu indického tance. Gurlal Singh, známý pod přezdívkou Guru, naučil dospělé i děti tanec zvaný Bhangra, který pochází z Punjabu. A po takto náročných výkonech je potřeba se samozřejmě posilnit. Chutné vietnamské závitky se připravovaly přímo před zraky natěšených lidí a linoucí se vůně jich přitáhla fronty, které vydržely až do úplného závěru setkání. Na tácech se roznášely ukrajinské pirožky ve třech variantách, indické placky s pikantní zeleninovou omáčkou a nebyl snad nikdo, kdo by pochoutkám odolal. Sladkou tečkou byl syrský dezert baklava. „Líbily se mi všechny akce a vyšlo krásné počasí. Je super, že se lidé mohou aktivně zapojit, tancovat, zpívat a hrát na různé nástroje. Jídlo, které jsme tu ochutnali, bylo výborné. Určitě bychom všichni přišli znovu. Setkávání různých kultur a národů je totiž potěšení“, dodává Ismail. Všudypřítomné úsměvy a přátelské rozhovory jeho slova jen potvrdily," říká Said Ismail původem ze Sýrie.


ČESKÉ BUDĚJOVICE, 11. června 2014

I v Českých Budějovicích vládla neuvěřitelná atmosféra. Okolí Salesiánského střediska mládeže v ulici Emy Destinové zaplnili nejen místní obyvatelé pocházejících z různých koutů země, ale hlavně vůně exotické kuchyně a rytmy hudby všech možných žánrů a stylů.  Do organizace se kromě pořádajícího sdružení Slovo 21 zapojily také místní organizace, jako například již zmíněné Salesiánské středisko mládeže, křesťanské centrum Ratolest nebo například Mezinárodní klub Jihočeské univerzity.

Návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se hraje kriket, což zaujalo zejména děti, všechny generace se pak zapojily do workshopů havajského tance či japonského bojového umění kendo. Příjemnou atmosféru dokreslovala také hudba a taneční vystoupení, jako třeba pravá brazilská samba, jejíž tanečnice okouzlily publikum především tradičními pestrými kostýmy. Ke zhlédnutí byly také ukázky různých druhů orientálních tanců a brazilské bojové umění capoeira. Mezi hudebními vystoupeními se účastníci dozvěděli také mnoho zajímavého v minipřednáškách o Afghánistánu a Íránu a samozřejmě nechyběly ani ochutnávky mezinárodní kuchyně, konkrétně z Maďarska, USA, Ruska a již zmíněného Afghánistánu.


BRNO, 6. června 2014

V moravské metropoli se setkalo kolem devadesáti  lidí – Čechů a dalších, kteří pocházeli například z Ruska, Ukrajiny, Libanonu, Sýrie, Kazachstánu, Čečenska, Ingušska, Makedonie, Iránu, Iráku, Afgánistánu, Slovenska, Maďarska či Velké Británie.V parku Tyršův sad návštěvníky hned na začátku upoutal bílý stánek se specialitami z jiných zemí. Mohli tak ochutnat třeba brik s tuňákem a salát Tabouleh z Libanonu, čečenskou snikersovou dortu, kabardsko balkarské pirohy, ukrajinskou jablečnou buchtu, gruzínké chačapuri nebo iránskou baklavu či syrskou basbusu.A samozřejmě ani v Brně nechyběl sportovní a kulturní program.

Ti, co rádi sportují, si mohli zahrát fresbee fotbal, zastřílet si lukem a šípy na terč, zahrát si kuličky, nebo si zaskákat gumu. Mimo tyto klasické české aktivity byl k vidění a vyzkoušení i kavkazský zápas, který přímo na místě předváděli chlapci  ještě školního věku, mimochodem ocenění na mistrovství České republiky.
Kromě se sportu třeba taky malovalo na obličej. S výtvarnicí, která na obličeje malovala, děti mohly komunikovat jen v angličtině, a tak občas vznikaly i veselé situace.

A nouze nebyla ani o hudbu a tanec. Hned na začátku si mohly především návštěvnice vyzkoušet tradiční perské tance. Taneční dílna měla u nich dokonce takový úspěch, že se domluvily a chtějí v budoucnu chodit na kurzy, které profesionální tanečnice Rahat Lukum pořádá. Mimo tance se všichni mohli také zaposlouchat do hudby rusko-anglické kapely. Nebylo to ale jediné hudební vystoupení. Valnou část akce hrála i balkánská hudební skupina Livada.

Facebook Slovo 21

40326723

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.