Nový domov v České republice

 

Stránky jsou v rekonstrukci...

Website under reconstruction…

The integration seminars "New Home in the Czech Republic" get positive feedback

As part of the "New Home in the Czech Republic" project, 4 seminars for Arabic speakers and 2 seminars for Russian-speaking holders of international protection have already taken place, of which 2 seminars were online.

And what did the seminar participants like the most? What was the most useful for them?

Read some of the participants' feedback:

"Good organization, contains useful and good information, it is necessary for every foreigner in the Czech Republic to participate in this seminar."

 

"I liked accuracy of information, arrangement of thoughts, answers to all questions, care for the child during the seminar, interpretation into Arabic."

 

"There was valuable information we learned for the first time."

 

"I liked the seminar: 1) nice meeting and hospitality, 2) the way the lecturers and also the interpreters performed, 3) the information I didn't know was very useful for me, 4) thank you very, very, very much. "

 

"I liked the organization of the seminar, the lecturers gave us comprehensive answers to our questions, of which there were many."

 

"I like obtaining new and important information, human approach of employees."

 

"Detailed information on life, work and rights in the Czech Republic."

 

„The online seminar was good and very beneficial for us. We were satisfied with the quality of the meeting and would like to thank you very much for your support, and for everything.”

 

Are you a holder of international protection (with international protection granted after 1st January 2017) and are you interested in participating in the seminar?

 

Contact us: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , or on the telephone number: 739 558 794

More information and registration form can be found here: http://www.novy-domov.cz/ We look forward to you.

 

The project "Your New Home in the Czech Republic" (AMIF/15/04) is financed by the European Union within the framework of the national program of the Asylum, Migration and Integration Fund and the Ministry of the Interior of the Czech Republic.

 

AMIF EU MV slovo21-logo

 

sledujte facebook

Slovo 21, z. s.
Blanická 15
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.