Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2019

realizace projektu: leden 2019 - prosinec 2019

Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur, a jak se jim žije v Čechách? Jste v cizinec v Čechách, který hledá cestu jak se seznámit s místními rodinami? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum.

 

 NEDĚLE 24. 11. 2019 VE 13 HOD. 

Základním pilíř projektu představuje společný oběd, ke kterému zasedne vždy dvojice rodin - rodina cizinců z třetích zemí a rodina česká. Jeho první ročník proběhl v roce 2004, od kdy se tento projekt realizuje a prosazuje myšlenku, že jídlo a společné stolování je jednou z nejlepších a nejpříjemnějších forem navazování vztahů. Od začátku projektu se u společného oběda tímto způsobem setkalo neuvěřitelných 1614 rodin, přibližně 4400 osob.

 

Setkání rodin proběhnou formou společného oběda, kdy jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu, pohostí je ve své domácnosti a to za přítomnosti asistenta. Ten před setkáním osobně kontaktuje obě rodiny a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. V případě potřeby by také měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.

 

Je všeobecně známo, že jídlo prospívá navazování kontaktů a je přirozeným způsobem společenské interaktivity. Myšlenkou projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především se blíže seznámit. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu. 

 

V letošním 16. ročníku se u společného nedělního oběda sejde 30 českých rodin a 30 rodin cizinců. 

 

Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd?

 

PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2019!

engINFORMATION ABOUT PROJECT IN ENGLISH

 

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngČESKÉ RODINY A RODINY CIZINCŮ Z TŘETÍCH ZEMÍ ŽIJÍCÍ LEGÁLNĚ NA ÚZEMÍ ČR. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngNEJMÉNĚ DVA LIDÉ, KTEŘÍ SE POVAŽUJÍ ZA RODINU. NENÍ POVINNÉ, ABY BYLI MANŽELÉ.

 

KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngTi, kteří se projektu již účastnili
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngObyvatelé EU (mimo obyvatelů ČR)
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngStátní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka nebo  ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngSmíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU

 

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

NEBOJ SE, ZEPTEJ SE

Nově vzniklá 6 dílná humorně-vzdělávací talkshow vedená komikem Tigranem Hovakimyanem přibližuje divákům z široké veřejnosti kulturu vybraných účastníků v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“.

 

1. díl pořadu Neboj se, zeptej se je o Kazaších a můžete se na něj podívat zde: 

 

 Dále se můžete těšit na zajímavosti z Ruska, Arménie, Vietnamu, Indie a Mongolska

 

SPOLEČNÁ SETKÁNÍ

Letos se můžete těšit na společná setkání rodin, které se do projektu v minulých letech zapojili. Aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Tato setkání proběhnou na podzim roku 2019 na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na setkáních bude připraven kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců.

 

joined meetings          joined meetings 2     

 

RODINA ODVEDLE V MÉDIÍCH

 

tv

Česká televize, pořad Sousedé -15.2.2019 Ohlédnutí za dalším ročníkem Rodiny odvedle v servisním magazínu ze života pestré směsice národností, které tvoří naši společnost.


RODINKY TV

Česká televize, Události,hlavní zpravodajská relace - 25. 11. 2018 Rodina odvedle. Třicet českých rodin a třicet rodin cizinců žijících v Česku dnes hodinu po poledni společně poobědvalo. Akce s názvem "Rodina odvedle" proběhla už po patnácté. 

  


 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

praha         vnitro logo univerzal

Aktualizováno: 1 .8. 2019

 

Facebook Slovo 21

40326723

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.