Rodina Odvedle 2019

realizace projektu: leden 2019 - prosinec 2019

Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur, a jak se jim žije v Čechách? Jste v cizinec v Čechách, který hledá cestu jak se seznámit s místními rodinami? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum.

 

 NEDĚLE 24. 11. 2019 VE 13 HOD. 

Základním pilíř projektu představuje společný oběd, ke kterému zasedne vždy dvojice rodin - rodina cizinců z třetích zemí a rodina česká. Jeho první ročník proběhl v roce 2004, od kdy se tento projekt realizuje a prosazuje myšlenku, že jídlo a společné stolování je jednou z nejlepších a nejpříjemnějších forem navazování vztahů. Od začátku projektu se u společného oběda tímto způsobem setkalo neuvěřitelných 1614 rodin, přibližně 4400 osob.

 

Setkání rodin proběhnou formou společného oběda, kdy jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu, pohostí je ve své domácnosti a to za přítomnosti asistenta. Ten před setkáním osobně kontaktuje obě rodiny a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. V případě potřeby by také měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud.

 

Je všeobecně známo, že jídlo prospívá navazování kontaktů a je přirozeným způsobem společenské interaktivity. Myšlenkou projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především se blíže seznámit. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu. 

 

V letošním 16. ročníku se u společného nedělního oběda sejde 30 českých rodin a 30 rodin cizinců. 

 

Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd?

 

PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2019!

engINFORMATION ABOUT PROJECT IN ENGLISH

 

KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngČESKÉ RODINY A RODINY CIZINCŮ Z TŘETÍCH ZEMÍ ŽIJÍCÍ LEGÁLNĚ NA ÚZEMÍ ČR. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngNEJMÉNĚ DVA LIDÉ, KTEŘÍ SE POVAŽUJÍ ZA RODINU. NENÍ POVINNÉ, ABY BYLI MANŽELÉ.

 

KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?

http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngTi, kteří se projektu již účastnili
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngObyvatelé EU (mimo obyvatelů ČR)
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngStátní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka nebo  ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně. 
http://slovo21.cz/images/stories/resultset_next.pngSmíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU

 

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců.

 

NEBOJ SE, ZEPTEJ SE

Nově vzniklá 6 dílná humorně-vzdělávací talkshow vedená komikem Tigranem Hovakimyanem přibližuje divákům z široké veřejnosti kulturu vybraných účastníků v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“.

 

1. díl pořadu Neboj se, zeptej se je o Kazaších a můžete se na něj podívat zde: 

 

 Dále se můžete těšit na zajímavosti z Ruska, Arménie, Vietnamu, Indie a Mongolska

 

SPOLEČNÁ SETKÁNÍ

Letos se můžete těšit na společná setkání rodin, které se do projektu v minulých letech zapojili. Aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Tato setkání proběhnou na podzim roku 2019 na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na setkáních bude připraven kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců.

 

joined meetings          joined meetings 2     

 

RODINA ODVEDLE V MÉDIÍCH

 

tv

Česká televize, pořad Sousedé -15.2.2019 Ohlédnutí za dalším ročníkem Rodiny odvedle v servisním magazínu ze života pestré směsice národností, které tvoří naši společnost.


RODINKY TV

Česká televize, Události,hlavní zpravodajská relace - 25. 11. 2018 Rodina odvedle. Třicet českých rodin a třicet rodin cizinců žijících v Česku dnes hodinu po poledni společně poobědvalo. Akce s názvem "Rodina odvedle" proběhla už po patnácté. 

  


 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

praha         vnitro logo univerzal

Aktualizováno: 1 .8. 2019